Visa tiesa apie arbatą

2008.03.04 10:04
News Bridgepix nuotr.

News Bridgepix nuotr.

Arbata – vienas populiariausių gėrimų. Tačiau kiek žinome apie jos poveikį sveikatai?

Kinai arbatą geria jau nuo 2700 metų prieš Kristų. Anot padavimo, apie šį gėrimą buvo sužinota atsitiktinumo dėka. Kadaise imperatorius Shen Nung pirmą kartą paragavo arbatos, kai vėjas atnešė lapelį nuo arbatmedžio tiesiai į jo puodelį, kuriame buvo karštas vanduo.

Anksčiau arbata buvo aukštuomenės gėrimas - tiek prieš tūkstančius metų Kinijoje, tiek XVII a. Europoje. Iki XVIII a. arbatos mėgėjai turėdavo brangiai sumokėti už jos atgabenimą. Laivais iki Europos ji keliaudavo ilgiau nei pusę metų. Tik tuomet, kai Anglija kolonizavo Indiją, Kinijos monopolijai atėjo galas, arbata tapo įperkama, ir dėl to - populiari.

Vokietijos dienraštis „Focus“ atsako į klausimą, ar arbatą gerti sveika.

Žalioji arbata yra sveikesnė nei juodoji?

Tiek žalioji, tiek juodoji arbata yra daroma iš to paties augalo lapelių. Skiriasi tik jų apdribimas: darant žaliąją arbatą, lapeliai tiesiog išdžiovinami, tuo tarpu darant juodąją arbatą lapeliai susukami ir susmulkinami. Vėliau vyksta fermentacija, kurios metu veikiama deguonies arbata įgauna jai būdingą tamsią spalvą ir skonį. Fermentacijos metu išnyksta polifenoliai. Žalioje arbatoje šios medžiagos išlieka, išsaugodamos ir kitas žmogaus organizmui naudingas arbatos sudėtines dalis.

Kava labiau tonizuoja nei arbata?

Kavos pupelėse yra iki 2 proc. kofeino, tame pačiame arbatos kiekyje - nuo 1 iki 5 proc. Tačiau kavos puodelyje kofeino yra daugiau, nes litrui vandens paprastai sunaudojama didesnis kiekis kavos miltelių (apie 50 g), nei arbatos lapelių (apie 13 g). Todėl kavos puodelyje yra du-tris kartus daugiau kofeino nei arbatos puodelyje.

Be to, kofeinas, esantis arbatoje veikia šiek tiek kitaip: jis patenka į organizmą lėčiau, o jo poveikis trunka ilgiau, todėl atrodo ne toks stiprus. Beje, žalioji arbata tonizuoja labiau nei juodoji.

Arbata pakeliuose yra blogesnė nei „palaida“?

Arbata pakeliuose laikoma blogesne, tačiau iš tiesų ji nėra prastesnė, tiesiog ji pagaminta iš smulkesnių dalelių, kurios gamybos metu lieka nuo arbatos lapelių. Šios smulkios dalelės turi didesnį paviršių, todėl jų kontaktas su oru taip pat didesnis. Dėl to arbata netenka daugiau medžiagų ir greičiau apkarsta.

Mėgstantys švelnesnio skonio juodąją arbatą gali rinktis „Pekoe“, kuri padaryta iš visiškai nesmulkintų lapelių arba „Broken“ - ji pagaminta iš smulkintų lapelių.

Žalioji arbata padeda suplonėti?

Iš esmės arbata puikiai tinka norintiems numesti svorį – jeigu ji geriama be cukraus ir pieno, jos energetinė vertė - nulis kalorijų.

Nors yra įrodymų, jog kofeinas sužadina tam tikras smegenų sritis, kurios yra atsakingos už riebalų skaidymą, tačiau trys ar keturi puodeliai arbatos per dieną neturi jokio poveikio. Kad svoris pradėtų mažėti, reikia išgerti didžiulius kiekius arbatos, tačiau tuomet neigiami padariniai nusvertų teigiamus: pagreitėtų pulsas, atsirastų prakaitavimas, nerimas.

Skaityti komentarus 4 Parašyk komentarą


  Pramogos

  Aistė Pilvelytė (nuotr. Fotodiena.lt)
  Aistė Pilvelytė ruošiasi į „Euroviziją“: jau susidėjau daiktus (1) 2016.02.06 21:20 Penktoji nacionalinė „Eurovizijos“ atranka atskleidė ne tik atlikėjų vokalinius, bet ir aktorinius gebėjimus. Viena iš favoričių laikoma Aistė Pilvelytė scenoje pasirodė su lagaminu. Komisija liko suintriguota, todėl vedėjas paklausė kam šis atributas – atlikėja nepasimetė ir atšovė, jog jau susidėjo daiktus į ...
  Evelina Anusauskaitė-Young (nuotr. asm. archyvo)
  Evelina Anusauskaitė-Young: gyvenime reikalingas balansas tarp „saldu“ ir „rūgštu“ (2) 2016.02.06 13:52 „Visada tikėjau, kad galimybių yra visur, tik viskas priklauso nuo srities ir žmogaus norų. Lietuvoje yra labai daug galimybių priklausomai nuo poreikio ir tikslo, - pradėjome pokalbį su JAV gyvenančia dainininke Evelina Anusauskaite-Young.
  Mario Cimarro ir Deimantė Andriuškaitė (nuotr. Instagram)
  Mario Cimarro mylimoji Deimantė Andriuškaitė apie Lietuvą: čia vyrauja pyktis, neapykanta ir smurtas (1) 2016.02.06 11:30 Telenovelės „Laukinukė“ žvaigždės Mario Cimarro mylimoji Deimantė Andriuškaitė savo socialiniame tinkle atvirai prabilo apie ateitį, vaikus ir kodėl ji nenorėtų, jog jos atžalos augtų gimtinėje. „Sakoma, kad ir kokie bebūtų namai, jie visada išliks namais. Bet po 23 metų praleistų Lietuvoje aš pirmą kartą taip noriu ...
  Interneto virusu tapusi nuotrauka: ar atspėsite, kuri iš jų mama, o kur jos dvynės dukterys? (nuotr. Twitter)
  Interneto virusu tapusi nuotrauka: ar atspėsite, kuri iš jų mama, o kur jos dvynės dukterys? 2016.02.06 09:44 Ši nuotrauka – tai dar vienas įrodymas, koks galingas gali būti internetas. Viena mokinė savo „Twitter“ profilyje pasidalino nuotrauka, kurioje ji pozuoja kartu su mama ir dvyne seserimi. Tačiau, mergina vargu ar tikėjosi, kad jos nuotrauka virs nauju interneto fenomenu. Vidurinės mokyklos Indianapolyje mokinė Kaylan ...
  Justin Jedlica (nuotr. Vida Press)
  „Kenas“ Justinas Jedlica savo gerbėjams pristatė savo seserį ir motiną – įvertinkite panašumą 2016.02.06 12:30 Justinas Jedlica išsiskiria iš bendraamžių tuo, kad atrodo lyg gyva Keno lėlė. Nieko nuostabaus, mat vaikinas to siekė ilgą laiką, investavo daugybę pinigų ir fizinių kančių. Šiandien Justinas džiaugiasi rezultatu ir turima išvaizda. Savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ šimtams tūkstančių sekėjų vaikinas ...
  • Foto konkursas!
  • #PhilipsAutoCurler


  • Iki renginio "Lietuvos Garbė 2016" liko
  • Nominuok žygdarbį čia
  Sekmadienis, 2016 m. vasario 7 d.
  Alytus
  +6
  4.5 m/s
  Kaunas
  +6
  4.5 m/s
  Vilnius
  +6
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +5
  4.5 m/s
  Klaipėda
  +6
  4.5 m/s
  Šiauliai
  +5
  4.5 m/s
  Utena
  +5
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Times of sun and clouds
  +6
  weather value Times of sun and clouds
  Toks jausmas lyg būtų +1

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1
  • Remejas1-apacia
  Vytis
  Sekmadienis, 2016 m. vasario 7 d.
  Alytus
  +6
  4.5 m/s
  Kaunas
  +6
  4.5 m/s
  Vilnius
  +6
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +5
  4.5 m/s
  Klaipėda
  +6
  4.5 m/s
  Šiauliai
  +5
  4.5 m/s
  Utena
  +5
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Times of sun and clouds
  +6
  weather value Times of sun and clouds
  Toks jausmas lyg būtų +1