REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neretai galima išgirsti nusiskundimus, o ypač vasarą, dėl atsiradusių raudonų taškelių, pabėrimų ant blauzdų. Pasak dermatovenerologės Astos Dumbliauskienės, tokie uždegiminiai pabėrimai gali atsirasti ant bet kurios kūno dalies, o su jais bent kartą gyvenime susiduria kiekvienas žmogus.

Neretai galima išgirsti nusiskundimus, o ypač vasarą, dėl atsiradusių raudonų taškelių, pabėrimų ant blauzdų. Pasak dermatovenerologės Astos Dumbliauskienės, tokie uždegiminiai pabėrimai gali atsirasti ant bet kurios kūno dalies, o su jais bent kartą gyvenime susiduria kiekvienas žmogus.

REKLAMA

„Jeigu kalbame apskritai apie raudonus pabėrimus, tai gali būti ne tik folikulitas, o ir įvairūs alerginiai bėrimai, odos ligos, bet jeigu šnekame apie folikulitą, tai – uždegimas, kuris būna plauko maišelyje, folikule.

Plauko maišelis apima plauko šaknį, ten atsiveria ir riebalų liaukos. Kai formuojasi uždegimas, atsiranda paraudimas ir patinimas“, – sako specialistė.

Gali būti paveikta bet kuri sritis

Pasak gydytojos, folikulitas gali paveikti bet kurią sritį, kurioje auga plaukai, gyvaplaukiai. Folikulitas paveikia ir veidą, tačiau dažniausiai – rankas, kojas, sėdmenis.

REKLAMA
REKLAMA

A. Dumbliauskienė sako, kad jeigu kalbame apie kojas, tai viskas, kas gali sudirginti plauką, gali sukelti ir jo uždegimą. Kadangi ant kojų plaukų yra daug, uždegimo vaizdas pasidaro labiau gąsdinantis.

REKLAMA

Kas sukelia

Uždegimą plauko maišelyje gali sukelti įvairiausi veiksniai. Pavyzdžiui, per didelis odos dirginimas: „Kodėl būtent vasarą šis klausimas toks aktualus? Todėl, kad prasideda depiliacijų sezonas“.

Jeigu kai kurios moterys rečiau depiliuojasi šaltuoju sezonu, tai vasarą nori ar nenori, mes kojas atidengiame ir depiliuojame. Ir jeigu tai yra neteisingas, tam odos tipui netinkamas būdas, dažnas skutimas ar skutimas prieš plauką, dažnas ir ilgas siaurų drabužių nešiojimas, pavyzdžiui, siaurų džinsų dėvėjimas, tai nuo dirginimo gali atsirasti uždegimas.“

REKLAMA
REKLAMA

Ekspertė išskiria ir kitas priežastis. Įtaką gali padaryti gausus prakaitavimas, šutimas, ilgos kelionės, aktyvus sportas, saulė ir karštis: „Šie veiksniai irgi gali sukelti folikulitą ir ne tik blauzdose, bet ir, pavyzdžiui, nugaroje, kur gali prisidėti mūsų odos tam tikras mieliagrybis ir sukelti folikulitą.

Kartais folikulitas atsiranda ir dėl bakterijų patekimo. Taigi, pradedant dirginimu ir baigiant infekcija, patekimu tam tikro sukėlėjo, dėl visų šių priežasčių gali atsirasti folikulitas.“

Simptomai ir prevencija

A. Dumbliauskienė sako, kad dėl dirginimo ar infekcijos įvyksta uždegimas plauko maišelyje, tad ta vieta patinsta, parausta, iškyla į odos paviršių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Atsiranda nemalonus paraudimas, kurį galime matyti ne tik akimi, bet ir čiuopti braukdami ranka. Jeigu uždegimas gilesnis, gali formuotis pūlinga viršūnėlė“ – pasakoja apie uždegimą moteris.

Jeigu uždegimas, pūlinukai kartojasi, reikia kreiptis į specialistus ir neužsiimti savigyda.

„Folikulito prevencija, tai teisinga odos priežiūra. Jeigu jūs turite sauso tipo, jautrią odą, tai  labai dažnai skusdami ar netinkamai kitaip depiliuodami, jūs odą tikrai pažeisite ir gali atsirasti plauko šaknies uždegimas. Tada plaukas pradeda įauginėti, o įaugantis plaukas odą dirgina dar labiau, tad gaunasi užburtas ratas.

Pirmiausia – reikia parinkti teisingą depiliavimo būdą. Vieniems tiks peiliukas, kitiems vaškas, o dar kitiems -lazeris. Tai labai priklauso nuo odos tipo. Dar vienas svarbus dalykas – ilgas dėvėjimas aptemptų džinsų, kuris niekada nepriveda prie gero“, – apie tinkamą odos priežiūrą kalba specialistė.

REKLAMA

Gydytoja pataria keliaujant ir ilgai sėdint lėktuve ar automobilyje, nesirinkti aptemptų drabužių. Sako, kad tai idealus variantas folikulito atsiradimui.

„Kitas veiksnys – gausus šutimas, prakaitavimas. Visada svarbu laiku nusiprausti, išskalbti sportinius rūbus“.

Dar yra karštų vonių folikulitas, kai iš kubilų, sūkurinių vonių patenka infekcija ir sukelia uždegimą. Tad po pabuvimo, pavyzdžiui, kubile būtina patiems nusiprausti ir labai gerai išskalbti maudymosi rūbus“, – pataria pašnekovė.

Kaip kovoti?

Gydytoja sako, kad jeigu nėra pūlingų viršūnėlių, tada galima naudoti raminančius kremus, nesikasyti, nespaudinėti, nes dar plačiau atversime vartus infekcijai. Tuo laikotarpiu reikėtų stengtis rečiau užsiimti depiliacija, nes kiekvienas skutimas bus naujas pažeidimas ir infekcija plis.

REKLAMA

„Su vaistais siūlau nežaisti. Jeigu matot, kad nesiseka, odą minkštinate, stengiatės kuo rečiau dirginti ir vis tiek uždegimas kartojasi, tada reikia rimtesnio gydymo. Jeigu paprastas uždegimas, gydytojas paskirs tepamus preparatus, jeigu rimtesnis, pūlingas, gali tekti gerti antibiotikus.

 Jeigu atsirado paraudimas ar pūlinukas, pirma taisyklė – nepulti jo krapštinėti, spaudinėti. Dezinfekuokite ir aplinkinę odą minkštinkite“, – dalinasi naudingais patarimais A. Dumbliauskienė.

Moteris sako, kad tai –  dažnas susirgimas ir nėra tokio žmogaus, kuris per visą savo gyvenimą neturėjo kažkurios srities folikulito: „Tai nugarą vasarą po pliažo ar po sporto paberia, tai kojas po neteisingos depiliacijos ar atsiranda bėrimų ant smakro po barzdos skutimo. Dabar atsirado nauja bėrimų rūšis „masknė“, tai irgi folikulitas veide, dėl neteisingo ir ilgo kaukių dėvėjimo jų nekeičiant.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų