„Esu atradusi supernovų liekanas, radijo galaktikas, jų spiečius, įvairiausius objektus, bet visa tai buvo jau žinoma. Rasti visiškai naują objektą yra tarsi svajonės išsipildymas“, – sako radio astronomė Natasha Hurley-Walker.
Taip pasakoja jauna, dar universitete studijuojanti australų mokslininkė prieš ketverius metus pirmą kartą pastebėjusi keistą kosminį objektą, kuris lygiai kas 18 minučių į kosmoso platybes paleidžia didžiulį kiekį energijos. Astronomai tikina nieko panašaus nėra matę.
„Mes manome, kad tai besisukantis objektas su magnetiniu lauku. Jis siunčia pulsuojantį radijo bangų spindulį ir, kai jie kerta mūsų regėjimo liniją, matome pulsą, šiek tiek panašų į švyturio signalą“, – kalba N. Hurley-Walker.
Mokslininkai ilgą laiką darė prielaidas, kad tokie objektai teoriškai gali egizistuoti, tačiau neįtarė, kad plačiose kosmoso platybėse tai pavyks rasti. Ypač studentei.
„Šiuo metu žinome tik vieną. Dabar greičiausiai jų rasime ir daugiau, o tai mums leis sužinoti daugiau apie šią paslaptingą neutroninių žvaigždių populiaciją. Kitu atveju, galbūt tai iki šiol dar neregėtas objektas“, – tikina N. Hurley-Walker.
Kol kas komandai pavyko nustatyti, kad šis itin ryškus objektas pulsuoja už 4000 šviesmečių nuo žemės. Jis labai ryškus, tad galbūt tai dar nematyta neutroninė žvaigždė arba vadinamoji baltoji nykštukė.