Pasak ministrės Jurgitos Šiugždinienės, šis sprendimas padės suvienodinti visų studijų kokybę ir padidinti finansavimą. Kol kas mažiausią finansavimą gauna socialinių krypčių studijos.
Ministrė taip pat sukritikavo ir buvusios valdžios praėjusių metų sprendimus, didinant tam tikrų studijų krypčių valstybės finansuojamų vietų skaičių.
„2020 m. buvo padidintas vietų skaičius trijose kryptyse 2,4 karto, neatsižvelgiant į rinkos poreikius. {...}
Vietoje to, kad būtų padidintas finansavimas tikrai skurdžiai finansuojamose socialinių krypčių studijos, buvo padidintas vietų (valstybės finansuojamų – aut. past) skaičius, nedidinant jų kitose srityse, kur taip pat yra atranka. Galima paminėti menus, muziką ir kitas kryptis“, – posėdžio metu kalbėjo J. Šiugždinienė.
Pagal ŠMSM pateiktą projektą, universitetinių studijų kainų grupės bus mažinamos nuo 8 iki 5, bus perskirstomos atskiros studijų kryptys, sumažinti kainų skirtumai tarp brangiausių ir pigiausių studijų.
Norminė kaina už mokslą turėtų kilti beveik visoms universitetinėms ir koleginėms studijoms. Švietimo, mokslo ir sporto ministras atkreipė dėmesį ir į tai, jog galutinę studijų kainą nusistato pats universitetas.
Kainos keisis tik stojantiesiems nuo 2021 m.
Projekte numatomas ir studijų kainų dedamosios dalies, skirtos studentų skatinimui, didinimas – nuo nuo 4 bazinės socialinės išmokos (BSI) iki 4,5 BSI (t. y., nuo 160 iki 180 eur). Kolegijose turėtų augti kainų dedamoji dalis skirta studijų bazinėms išlaidoms, prekėms ir paslaugoms – iki 5,8 BSI (t. y., 232 eur).
Projekte rašoma, jog iki šiol galiojusios norminės studijų kainos, taikomos valstybės finansuojamų studentų studijoms apmokėti, tik iš dalies dengia realias studijų organizavimo išlaidas, o finansavimas, tenkantis vienai studijų vietai, yra vienas mažiausių EBPO.
Nuo 2022 iki 2027 metų numatytą apie 35 mln. eurų aukštojo mokslo finansavimui padidinti.
Kai kurių studijų kaina gali kilti ir trečdaliu
Antradienį švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas žurnalistams aiškino, jog kai kurių studijų kaina gali kilti ir daugiau nei 30 proc., kainos keisis visose studijų kryptyse:
„Pokyčiai būtų visur. Jeigu bendrai studijų finansavimas nebūtų didinimas, bet būtų padidintos išlaidos vienam studentui, studijoms skirtos lėšos sumažėtų. Didinama yra visur bent šiek tiek. Tos brangiausiosios muzikos, pilotų (studijos – aut. past.) būtų didėjimas apie 8 proc. Kitur gali siekti 15 proc., 30 proc. ir dar daugiau”.
ŠMSM dėl šio projekto susilaukė ir kritikos – nepasitenkinimą išreiškė kai kurie Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nariai, Lietuvos studentų sąjunga (LSS).