Liga žudikė, smogianti iš pasalų

Meningokokinės infekcijos simptomai neretai primena paprastą peršalimą (nuotr. freedigitalphotos.net)

Meningokokinės infekcijos simptomai neretai primena paprastą peršalimą (nuotr. freedigitalphotos.net)

Ta žudanti liga – tai žmogų netikėtai užklupusi meningokokinė infekcija. Kasmet Lietuvoje ji pasiglemžia, kaip byloja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) per pastaruosius penkerius metus sukaupta statistika, po 5–7 žmones. Daugiausia – jaunus.

Mokykloje – gedulas

Šiais metais meningokokinė infekcija Lietuvoje pražudė jau du žmones – 3 ir 18 metų. Iš viso ši liga jau buvo diagnozuota dar 6 asmenims – jie pasveiko.

Baisiausia, kaip sėja nerimą medikai, meningokokinė infekcija ne tik užklumpa netikėtai ir staiga, bet ir nelengva operatyviai atpažinti pačią ligą, nes savo simptomais ji labai panaši į gripą, todėl klaidina.

Neseniai nuskambėjo gedulinga žinia iš prie Vilniaus esančių Grigiškių „Šviesos“ gimnazijos. Likus kelioms dienoms iki tradicinio abiturientų šimtadienio, staiga mirė dvyliktokė Marta K. (18 m.). Medikai patvirtino, kad merginą pražudė meningokokinė infekcija. Planuotos šventės nuotaikas aptemdė gedulas...

Liga abiturientę pakirto žaibiškai. Vieną dieną ji sunegalavo, o ketvirtą ligos dieną merginos gyvybė užgeso.

Iš pradžių atrodė, kad Marta tik įprastai peršalusi: vos pradėjusi karščiuoti, mergina nebeišėjo iš namų, nors tądien šios vienos iš gabiausių gimnazijos abiturienčių laukta matematikos olimpiadoje. Ligonę kamavo stiprūs galvos skausmai, skaudėjo gerklę. Vėliau prasidėjo pykinimas, viduriavimas, kūną pradėjo berti rausvomis dėmelėmis. Trečią ligos dieną kūnas buvo sėte nusėtas tokių dėmelių. Tada suskubta į ligoninę, bet... pavėluota. Medikams nepavyko išgelbėti Grigiškių gimnazijos pasididžiavimo, nes infekcija išplito žaibiškai.

Tyrimų nebesulaukė

Martos likimo sukrėsti bendramoksliai, kaip pasakojo mokytojai, norėdami kuo daugiau sužinoti apie ligą žudikę, ir internete žinių aktyviai ieškojo, ir pedagogus klausimais apibėrė. Jie kone kiekvienas žadėjo kuo skubiau kreiptis į medikus neva net ir slogai prasidėjus.

Tačiau vilniečio Igno P. (15 m.), nuo meningokokinės infekcijos staiga mirusio taip pat šiais mokslo metais, spalio 5-ąją, tėveliai turbūt tik liūdnai pasišypsotų iš tokių sunerimusių ir staiga savo sveikata susirūpinusių moksleivių pažadų. Mat Igno artimieji patyrė, kad gydytojas, užklupus ligai žudikei, gali ligos ir neatpažinti. Taip nutiko šių vilniečių šeimoje.

Meningokokinė infekcija Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleivį Igną įveikė per nepilną vieną parą. Vienos dienos rytą paauglys tėvams pranešė karščiuojantis ir skundėsi, kad gelia kaulus, todėl neis į mokyklą. Į žinią sureaguota tinkamai: buvo iškviesta šeimos gydytoja – ji Igną apžiūrėjo apie pietus. Medikė, neįtarusi klastingos ligos, rekomendavo gerti vaistus nuo temperatūros ir skausmo, o kitą dieną, atėjus į polikliniką, pasidaryti šlapimo ir kraujo tyrimus.

Paauglys kantriai laukė rytdienos, iš lovos nelipo, o vakare jo tėtis pastebėjo, kad sūnus jaučiasi visai prastai, sunkiai kvėpuoja, dūsta, be to, jo visas kūnas buvo išbertas rausvomis dėmelėmis. Pagalba ligoniui neatidėliota – tėvai skubiai iškvietė greitosios pagalbos medikus. Tačiau tuoj paaiškėjo, kad gydytojų pastangos pralaimėjo prieš ligonį žaibiškai sunaikinusią meningokokinę infekciją – Ignas, gelbėtas kelias valandas, mirė.


Parašyk komentarą


  SOS
  2012-03-01 09:20:23
  Medikai reikalauja didesnės algos. Už ką? už tai , kad kai kurie jų kolegos (daugaiusia pediatrai, o ypač vaikų) neišmano savo darbo?.. Ateini su vaiku pas pediatrą, o jai vis atrodo, kad mamos per daug visko išsigalvoja.
  Kaip gražiai medikai gina savo kolegas.
  Jei jau tokia situacija su klastinga infekcija, tai reikia daugiau apie tai šnekėti, pvz. mokyklose ponai medikai galėtų pravesti valandėles apie tai. Rašo, kad infekcija plinta oro lašeliniu būdu , bučiuojantis, per indus. Kaip pavyzdys: jaunimas bučiuojasi kartais net nežino su kuo, o mokykloje išgirdę tokią informaciją gal pagalvotų.. Be abejo namuose taip pat reikia šnekėti.. Ir žinoma MEDIKAMS ne pro pirštus žiūrėti į pacientų skundus..
  Atsakyti
  Amdrius
  2012-02-29 21:28:15
  Kada pagaliau pradesite viesai skelbti ne tik apie nabasnikus, bet ir gedulingus pietus - kur, kada, aprangos kodas. Tik tiek. Aciu!
  Atsakyti
  fui
  2012-02-29 10:51:42
  Kaip baisu :( Bijau del savo vaikelio..
  Atsakyti

  Dienos klausimas

  Ar švęsite Valentino dieną?

  Televizija


  Svarbiausi šimtmečio įvykiai Lietuvoje