gandrinės

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „gandrinės“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „gandrinės“.

Profesorius jau žino, kokie orai laukia: atskleidė visiems

Šiandien Lietuvoje neeilinė diena – Gandrinės. Taip kovo 25-oji vadinama, nes senovėje buvo tikima, jog šią dieną į Lietuvą sugrįžta gandrai, o jie kartu su savimi atneša pavasarį. Apie šios dienos papročius ir laukiančius pavasario orus papasakojo profesorius Libertas Klimka. Pašnekovas papasakojo, kokiais darbais būdavo užsiimama šią dieną ir kokių šv. Velykų laukti. Tikrojo pavasario pradžia Anot etnologo, Gandrinės seniau būdavo ypač vertinamos.
2024-03-25

Gamtą stebintis lietuvis prabilo apie būsimus orus: patiks ne visiems

Šiandien minima Lietuvos nacionalinio paukščio diena. Teigiama, kad vienas po kito parskridę gandrai išvaiko paskutinius žiemos ledus, gamtoje ima busti tikrasis pavasaris. Ko šią dieną galime tikėtis ir kokie orai mūsų laukia ateityje apžvelgė etnologas, gamtos ženklų stebėtojas prof. Libertas Klimka. Profesorius pasakoja, kad gandrai Lietuvoje yra vadinami įvairiausiais pavadinimais – starkais, gužais, gužučiais, busilais, bacionais ir net didučiais.
2023-03-25

Trečiadienis – gandrų išlydėtuvių diena: didžioji dalis jų jau išskrido anksčiau

Trečiadienis – gandrų išlydėtuvių diena, tad paskutiniai sparnuočiai atsisveikina su Lietuva ir kelia sparnus į šiltuosius kraštus. Ornitologai sako, kad didesnė dalis jų mūsų šalį paliko jau maždaug prieš savaitę, mat šiltos oro masės buvo itin tinkamos ilgam skrydžiui. Kai kurie tautiečiai neslepia – daugiau negu pusmečiui atsisveikinti su baltasparniais – liūdna. Mat kai kuriems gandrai nuo pavasario buvo tapę tikrais šeimos nariais.
Aktualijos 2022-08-24

Šiandien minimos Gandrinės: paaiškino, kodėl negalima nei sunkiai dirbti, nei šukuotis

Lietuvoje per gandrines pasitinkami pirmieji ilgasnapiai sparnuočiai. Žmonės juokauja, kol kas tai tik pavieniai patinai, pirmieji atskridę taisyti savo nekilnojamojo turto, o jau po savaitės kitos Lietuvą pasieks ir patelės. Gandrinės senovėje buvo viena svarbiausių pavasario švenčių – tad per gandrines negalima nei sunkiai dirbti, nei šukuotis. Senosios kultūros žinovai žmones ragina iki soties, net ir per pasninką, vaišintis specialiais gandrinėms skirtais pyragėliais ar bandelėmis.
Aktualijos 2022-03-25

Šiandien stebėkite grįžtančius gandrus, paaiškės keli svarbūs dalykai

Kovo 25 dieną Lietuvoje minimos Gandrinės, parskrenda gandrai. Senoliai manė, kad grįžęs gandras išvaiko paskutinius žiemos ledus, spėdavo būsiančius orus. Tikėta, kad pirmą kartą pamatytas gandras gali daug nulemti visiems metams...  Po Gandrinių pasireiškia negrįžtami procesai  Šią dieną prasideda šiltasis metų pusmetis. Senoliai sako, kad šią dieną meškos ritasi iš guolio. Be to, kažkada Gandrinės buvo laikomos prosenoviškais Naujaisiais metais.
Orai 2017-03-25

Pagaliau pavasaris, kokio laukėme

Pavasaris užtruko... Tiksliau, jis buvo ne toks, kokio mes laukėme – šilto ir saulėto, švelnaus, žalio, mielo... Palaukite, bet ar ne per daug norime iš pačios pavasario pradžios, iš kovo mėnesio, kuris visada būna toks – su rūsčiu žiemos kraičiu? Jeigu kada įvykdavo klaida ir kovas nuo pat pradžios būdavo šiltas ir švelnus, žiema už tokį nepaklusnumą bausdavo griežtai: balandį daug kartų sugrįždavo ir naikindavo paukščius, gniuždydavo žiedus, sniego svoriu lankstė ir laužė šakas.
titulinis 2011-04-02
REKLAMA
REKLAMA
Į viršų