• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Miškininkai pralaimi kovą su agresyviu kenkėju žievėgraužiu, tad lietuviškos eglės toliau sparčiai nyksta. Pastaraisiais metais miškininkai išpjovė šimtus hektarų pažeistų eglių. 

Miškininkai pralaimi kovą su agresyviu kenkėju žievėgraužiu, tad lietuviškos eglės toliau sparčiai nyksta. Pastaraisiais metais miškininkai išpjovė šimtus hektarų pažeistų eglių. 

REKLAMA

Maždaug pusantro milijono medžių nudžiuvo patys. Ir nors urėdijos, miškų tarnyba kovoja su agresyviu kenkėju žievėgraužiu – kovą kol kas šis vabalas laimi. Jų plotai plečiasi ir esą vienintelė efektyvi priemonė – iškirsti eglynus.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Netoli Kazlų Rūdos esantis pusantro hektaro eglynas netrukus bus iškirstas plynai. Plika akimi matyti, kad medžiai nudžiuvo. Į egles įsisuko agresyvus kenkėjas – žievėgraužis tipografas. Jau kelerius metus vabalas sparčiai naikina lietuviškas egles.

Labai esame susirūpinę lietuviškų eglių išlikimu. Situacija vis dar grėsminga. Esame šiuo metu Kazlų Rūdos savivaldybėje. Ir Kazlų Rūda, pagal nudžiovintų eglių kiekį, yra pirmoje vietoje Lietuvoje“, – sako miškų tarnybos specialistas Kęstutis Grigaliūnas. 

REKLAMA
REKLAMA

Žievėgraužis įsisuko į visos Lietuvos eglynus. Daugiausia vabalų miškininkai aptinka Šiaurės Lietuvoje. Tik ten eglės ne taip greitai nudžiūsta kaip, tarkim, Suvalkijoje. 

REKLAMA

Išbando naujus prietaisus

Miškininkai skaičiuoja, kad pernai dėl vabalų nudžiuvo apie pusantro milijono Lietuvoje augančių eglių. Užpernai skaičius buvo ženkliai mažesnis – apie pusę milijono.

Valstybinė miškų tarnyba pirmą kartą medžius stebi dendrometrais. Jie pritvirtinti prie eglių ir specialistai taip stebi medžių būklę.

Miškininkai prašo tautiečių neliesti specialių matuoklių, jei pamatys tokį miške. Buityje toks daiktas – bevertis, užtat miške pasitarnaus tyrimui ir gal padės rasti būdų, kaip kovoti su kenkėjais. Specialistai sako, kad žievėgraužių invazija medžius kamuoja jau kelerius pastaruosius metus. Priežastis – per šiltos žiemos ir per karštos vasaros eglėms. Užtat toks klimatas labai palankus žievėgraužiui veistis.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesiog eglės jau nesugeba ištverti tokių užsitęsusių kaitrų, o tuo labiau – sausrų. Jeigu vasaros metu trūksta kritulių, tai eglės augimas sustoja, na ir kai medis neauga, jis nesugeba apsiginti nuo vabzdžių atakų“, – pasakoja K. Grigaliūnas. 

Viename medyje gali gyventi ir 100 tūkstančių vabalų. Sunaikinę vieną eglę, jie skrenda maitintis į kitą. 

Žmonėms dalins gaudykles

Specialias žievėgraužių gaudykles miškininkai Lietuvos miškuose jau turi įrengę porą metų, bet į spąstus įkliūva tik nedidelė dalis vabalų, o gaudyklės buvo pakabintos tik valstybei priklausančiuose miškuose. Dabar miškininkai tokius spąstus dalins ir privatiems asmenims, kad pasikabintų savo miškuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Artimiausiomis dienomis Valstybinė miškų tarnyba kvies registruotis privačių miškų savininkus. Bus galima pasikabinti privačiame miške gaudykles“, – praneša miškų tarybos specialistas Rytis Dubickas. 

Nemokamai žmonėms bus dalijamos ir keršvabalių gaudyklės. Šie vabzdžiai ėda žievėgraužius. 

Specialistai ragina gyventojus pranešti miškininkams, jei aplink eglę pamatysite susmulkintą žievę. 

Praėjusiais metais Valstybinė miškų urėdija net milijoną kubinių metrų buvo priversta iškirsti sanitariniais kirtimais eglynų, nes kova su žievėgraužiu tipografu yra pagrindinė – kuo anksčiau pastebėti užpultus medžius ir kuo greičiau tuos židinius likviduoti nukertant ir išvežant medžius iš miško“, – tikina miškų urėdijos generalinis direktorius Valdas Kaubrė. 

Žievėgraužis egles siaubia ir kitose Europos valstybėse. Blogiausia situacija – Čekijoje.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

Paprasta ateina koks IKEA pasamdytas ciuvakas pribarsto tu vabzdžių tie vabzdžiai padaro savo darbą, o tada belekoki plotą plynai kerta :) pas mus miške viename kampe buvo koks 10-15 eglių apriestu, tai darė sanitarinį kirtimą belekoki plotą išpjovė ėjo į trasą ir lapuočiai tuo tarpu labai seni ąžuolai...
Nesąmones komentuojat. Sausos eglės mediena nėra tokia vertinga. Dar užpuola antriniai kenkėjai ūsuočiai ir kiaurymes išgraužia. Jeloustoune kas darosi, gal matėt. Prie tokios klimato kaitos gali išvis eglės neišsilaikyti. Kiekvienas turi stengtis sumažint pasekmes
Didžiausias miškų graužėjas t.y.dabartinis aplinkos apsaugos ministras Lietuvoje vienintelis šalies turtas yra tik miškai. Kodėl visų Lietuvos piliečių turtas žaliuojantys valstybiniai miškai turi virsti atskirų pasipinigautojų grobiu.Ministro senelis turbūt karste apsiverstų pamatęs kad jo anūkas sunaikino jo mišką.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų