• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žalojantys petardų skrydžiai

Poliklinikos ruošiasi priimti taikos laikų fronto kareivius

Visiems, kas laukia džiugių metų pabaigos švenčių, būtina prisiminti, kad kartais tą lauktą džiaugsmą gali stipriai apkartinti traumos, patirtos dėl sprogusių petardų ir fejerverkų. Mat Lietuvoje kasmet vidutiniškai apie 30 žmonių priversti gydytis tokius sužalojimus. O iš viso nuo 2000-ųjų šalyje apie 470 žmonių patyrė fronto karių likimą – buvo daugiau ar mažiau sužaloti įvairių pirotechnikos priemonių.

Visiems, kas laukia džiugių metų pabaigos švenčių, būtina prisiminti, kad kartais tą lauktą džiaugsmą gali stipriai apkartinti traumos, patirtos dėl sprogusių petardų ir fejerverkų. Mat Lietuvoje kasmet vidutiniškai apie 30 žmonių priversti gydytis tokius sužalojimus. O iš viso nuo 2000-ųjų šalyje apie 470 žmonių patyrė fronto karių likimą – buvo daugiau ar mažiau sužaloti įvairių pirotechnikos priemonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Petardų „sezonas“

Policijos pareigūnai geriausiai žino, kad švenčių laikotarpiu niekada neišvengiama skaudžių įvykių, todėl teigia, jog retas kuris susimąsto, kad Šv. Kalėdų ir Naujųjų metų sutikimo šventės, kurios visada paįvairinamos ugnies ir garso efektais, gali atnešti ir daug žalos, jeigu švenčiančiųjų požiūris į pirotechniką yra atsainus.

REKLAMA

Ypač dėmesingi ir atidūs savo nepilnamečiams vaikams ir moksleiviams turi būti tėvai ir pedagogai, nes šalyje kasmet sunkių traumų, naudojant įvairias petardas ir fejerverkus, patiria apie 10 nepilnamečių, o nuo 2000 metų iki dabar tokių atvejų būta jau apie 160.

Petardų „sezonas“ šiemet prasidėjo labai anksti – kai kalėdiniais akcentais dar niekas nesipuošė. Spalio 26-osios vidurdienį Vilniaus medikai skubiai teikė pagalbą bene pirmam šių metų pabaigos laikotarpio „kariui“. Jam – vos 9 metai. Vaiko rankose sprogusi petarda stipriai nudegino jam abiejų plaštakų pirštus. Laimei, amputuoti pirštų neprireikė. Berniukas aiškino, kad petardą rado vaikų globos namų, kuriuose jis gyvena, kieme. Smalsumas buvo didesnis už atsargumo ir baimės jausmą – vaikas pakėlė tą petardą ir netrukus buvo nutvilkytas aštraus skausmo. Kas numetė jau paruoštą sprogti petardą, aiškinosi globos namų darbuotojai ir policijos pareigūnai.

REKLAMA
REKLAMA

Jau tvarsto „karius“

Jeigu minėtas berniukas rado petardą ir nesuprato, kad į rankas ima jau tuoj sprogsiantį daiktą, tai tokio pat amžiaus Kretingos rajono gyventojas nelaimę prisišaukė pats. Lapkričio 8-osios popietę vaikas, nusipirkęs petardų iš pažįstamojo, nuotykių ieškojo netoli savo namų. Pirotechnikos gaminys irgi sprogo berniuko rankoje. Mat mažieji išradėjai mėgsta kai kurias petardas, kurias vadina muselėmis, neva patobulinti – nuima „sparnelius“, kad petarda nekiltų aukščiau ir sprogtų lėkdama pažeme. Taip „tobulinama“ petarda sprogo kiek anksčiau, nei manė sprogdintojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo atveju vaikui baigėsi liūdniau – dėl rimto sužalojimo Klaipėdos medikai turėjo amputuoti berniukui dalį piršto. Be to, rankoje uždegta petarda „pasisėjo“ smulkiomis savo dalelėmis ir nuotykių ieškotojui į veidą, net sužalojo akies obuolį.

Ligoninės lovoje priverstas vartytis ir smalsus 13 metų paauglys iš Marijampolės krašto. Praėjusią savaitę jis vakare petardas sprogdino prie namų tol, kol viena sprogdama sužalojo veidą ir rankas.

Anot medikų, tokie taikos laikų fronto kareiviai, jeigu sužalojimai nebūna itin sudėtingi ir žaizdos nesupūliuoja, paprastai gydomi apie savaitę ar kelias.

REKLAMA

Savadarbiai – baugiau

Policijos pareigūnų teigimu, vis dažnesni yra atvejai, kai petardų ir kitokios pirotechnikos sprogdintojai šiuo veiksmu neva pokštauja – ne patys žaisdami laukia įspūdžių, o elgiasi piktybiškai ir chuliganiškai, tai yra nukreipia savo „ginklą“ į kitus.

Toks „pokštas“ prieš kurį laiką ligone pavertė 15 metų marijampolietę. Jai sprogmuo, beje – savadarbis, ne tik apdegino ranką, bet ir sulaužė delnakaulį ir pirštikaulį. Paauglė dėl patirtų traumų buvo niekuo dėta – ją, eilinę praeivę, nuskriaudė gatvėje pavojingai „pokštavę“ chuliganai.

REKLAMA

Savadarbių sprogmenų, anot pareigūnų, baiminamasi labiausiai, nes jie būna pavojingesni, galingesni, galų gale – nešvarūs. Dažnai tokie gaminiai sužaloja ir pačius gamintojus – smalsuolius. Štai prieš mėnesį nukentėjo ir į Šiaulių ligoninę buvo paguldyti du 12 ir 14 metų paaugliai iš Radviliškio rajono. Sprogmuo berniukams sužalojo abiejų akių obuolius, pakenkė regėjimui (konstatuoti akių nudegimai). Pasirodo, berniukai dviese sprogmenį gamino iš buitinės chemijos medžiagų, „receptą“ susiradę internete. Paaugliai darbavosi šalia apleisto namo – vadinasi, puikiai suprato, kad užsiima pavojinga, neleistina veikla, slėpėsi nuo suaugusiųjų. Gaminys sprogo anksčiau ir buvo galingesnis, nei tikėtasi, tad ir kliuvo atokiau stovėjusiems „bandytojams“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gyvosios pamokos...

„Akistatos“ straipsnių archyvai mena ir dar šiurpesnių įvykių, kai dėl įvairių sprogmenų, ypač – savadarbių, smalsieji „išradėjai“ ne tik buvo taip sunkiai sužaloti, kad liko luoši, bet ir sumokėjo už tai savo gyvybe.

Galime prisiminti tragediją, įvykusią 2002-ųjų gruodžio 9-osios popietę Klausučių kaime (Vilkaviškio sav.). Tąkart 18 metų Andrius A. savo namų garaže plušėjo prie artilerijos sprogmens, kurį buvo parsinešęs iš miško. Artėjant Naujiesiems, vaikinas, iškrapštęs trotilą, ketino pasigaminti galingų fejerverkų. Keli pirmieji kartai buvo sėkmingi – pasigamintos petardos buvo įspūdingai susprogdintos ant užšalusio vandens telkinio. Jaunuolis tikėjosi, kad pasigamintus dar galingesnius fejerverkus Naujųjų naktį girdės ir matys net už kelių kilometrų gyvenantys Vilkaviškio žmonės. Bet baigėsi tuo, kad drąsiai Andriaus krapštomas parsineštas sviedinys staiga pradėjo šnypšti ir sprogo. Kaip tik tuo momentu pas vaikiną į garažą atėjo 2 draugai. Sprogimas buvo pražūtingas Valdui U. (23 m.) – jis mirė vežamas į ligoninę. Garažo tarpduryje tuo metu stovėjęs Algirdas B. (tuomet 17 m.) atsipirko išgąsčiu ir nesunkia kojos trauma. O pačiam Andriui sprogimas sunkiai sužalojo veidą, ranką, koją. Vaikinas liko be dešiniosios kojos ir kairiosios rankos – jas medikams teko amputuoti, be dešiniosios akies (o matomumas kairiąja po įvykio itin suprastėjo), išdraskytu žandikauliu, palikusiu randus visam gyvenimui.

REKLAMA

Jau 7 metai praėjo ir nuo tragedijos Trakų rajone. Būnant namie ir su draugu knibinėjant paties pasigamintą sprogmenį, šis netikėtai sprogo ir sunkiai sužalojo tuomet devintoką Povilą Š. (17 m.). Labiausiai nukentėjo vaikino galva (atviras galvos kaulo lūžis), ištiko koma. Prireikė skubios medikų pagalbos, operacijos.

Paaiškėjo, kad Povilas, išsilavinusių ir tvarkingų tėvų vaikas, buvo itin smalsus nuotykių ieškotojas, senokai pametęs galvą dėl įvairių eksperimentų ir konstrukcijų. Gabus vaikinas anksčiau buvo pasigaminęs bombų, dėl kurių namiškiai jį ir sudrausdavo, ir bardavo.

REKLAMA

Domėjimasis pirotechnika ir neatsargus elgesys ją gaminantis, prieš 4 metus sunkiu ligoniu pavertė ir Tauragės rajono gyventoją Dainių V. (26 m.). Sprogimas namie žiauriai sudarkė Dainiaus kūną: buvo sužalota galva, stipriai pažeistos akys, medikams teko amputuoti sprogmens sumaitotą koją ir ranką. Be to, sprogimas sudrebino ir patį medinį daugiabutį, išgąsdino gyventojus.

Šį sąrašą dar būtų galima tęsti, nes sprogmenys lyg magnetas traukia daugybę smalsuolių, tačiau iš svetimų klaidų dažniausiai nelinkstama mokytis. Užtat kai kurie smalsuoliai už tai sumoka labai brangiai – gyvybe arba luošumu, it būtų frontą perėję kariai. Ir nors labai skaudu taip teigti, tačiau tokie sunkiai sužalotieji daugeliui šalia gyvenančiųjų yra tarsi gyva pamoka – vaikščiojantys eksponatai, perspėjantys, kuo gali baigtis sprogmenų ardymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Primena ir tikrina

Siekiant, kad būtų kuo mažiau tokių nelaimių, šalies ugniagesiai gelbėtojai, pasitelkę policijos ir medicinos darbuotojus, organizuoja užsiėmimus mokyklose ir kalbasi su moksleiviais apie saugų pirotechnikos naudojimą, praktiškai moko tai daryti, primena, kaip teikti pirmąją pagalbą, jeigu vis dėlto įvyktų nelaimė.

Iki pat kitų metų sausio 4-osios šalies policininkai ir gaisrininkai tikrins pirotechnikos priemonių prekybos vietas, prižiūrės, kaip laikomasi šių priemonių naudojimo tvarkos viešose vietose.

Kartu šalies gyventojai raginami nepirkti jokių fejerverkų ir petardų iš turgaus ir vadinamųjų gatvės prekeivių, nes jų produkcija Lietuvoje nesertifikuota (naudoti yra ne tik neteisėta, bet ir labai pavojinga). O tokių priemonių įsigyti galima tik specializuotose parduotuvėse arba laikinosiose prekybos vietose, turinčiose savivaldybės išduotus leidimus.

REKLAMA

Policijos departamentas perspėja nenaudoti savadarbių pirotechnikos priemonių, taip pat fejerverkų, kurie yra akivaizdžiai mechaniškai ar kitaip pažeisti, deformuoti, ant kurių yra korozijos ar skysčių dėmių pėdsakų, o nesuveikus pirotechnikos priemonei, jokiu būdu nebandyti uždegti jos pakartotinai.

Pirotechnikos priemones, skirtas naudoti lauke, griežtai draudžiama naudoti patalpose. O tokių priemonių prekybos ar laikymo (sandėliavimo) vietose draudžiama rūkyti, naudotis ugnimi, uždegti ir išbandyti pirotechnikos priemones.

Sprogmenis patariama uždegti kuo toliau nuo žmonių, pastatų ir automobilių. Uždegant negalima jų ilgai laikyti rankoje – būtina juos uždegti ištiesta ranka ir tuojau pat atitraukti.

Irena ZUBRICKIENĖ  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų