• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) antrąjį šių metų pusmetį toliau mažėjo, pastaruoju metu randasi ir tam tikros stabilizavimosi, šalies ūkio ekonominių rodiklių gerėjimo tendencijos. Tai primena Vyriausybė Spaudos tarnybos pranešime, pasitelkdama statistinius duomenis.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas svarbiausių ekonominių rodiklių šalyje, anot pranešimo – pramonės produkcijos indeksas. 2009 m. liepos mėn., palyginti su birželio mėn., pramonės produkcija, atmetus sezono įtaką, padidėjo 3,4 procento. Išankstiniais duomenimis, augo šios didelę dalį Lietuvos pramonės struktūroje turinčios pramonės šakos: drabužių siuvimo (21,9 proc.), chemikalų ir chemijos produktų gamybos (18,1 proc.), maisto produktų gamybos (6,0 proc.), gėrimų gamybos (4,5 proc.).

REKLAMA

Apskritai faktinės Lietuvos pramonės produkcijos apimtys II š.m. ketvirtį yra maždaug sugrįžusios į 2005 II ketvirčio lygį.

2009 m. liepą – trečią mėnesį iš eilės – gerėjo ir pramonės pasitikėjimo rodiklis, kuriuo  vertinamos pramonės  perspektyvos artimiausiems trims mėnesiams. Š. m. liepos mėn. pramonės pasitikėjimo rodiklis buvo -23 proc. Palyginus su blogiausia krizės metu, 2008 m. gruodžio mėn., buvusia -38 proc. verte, šis indeksas jau pakilo 15 procentinių punktų.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešime pažymima, kad nuo š. m. balandžio mėn. iki liepos mėn. 8 procentiniais punktais pagerėjo ir bendras ekonominių vertinimų rodiklis, kurį sudaro pramonės, statybos, mažmeninės prekybos, paslaugų ir vartotojų pasitikėjimo rodikliai. Įvairiuose sektoriuose veikiančių įmonių vadovų lūkesčiai rodo, kad ekonominė būklė pradeda stabilizuotis ir bent jau artimiausius keletą mėnesių neturėtų blogėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pramonės produkcijos mėnesinis pokytis 2009 m. birželio mėn., palyginus su 2009 m. gegužės mėn., Lietuvoje sudarė 1,2 proc. ir buvo didesnis nei Prancūzijoje, Vokietijoje ar vidutiniškai ES, kur tuo metu jis išliko neigiamas ir siekė -0,2 proc.

Nuo šių metų kovo mėn. pradėjo gerėti situacija ir mažmeninės prekybos sektoriuje, teigiama pranešime. Mažmeninės prekybos apimčių nuosmukis 2009 m. kovo mėn., palyginus su tuo pačiu 2008 m. laikotarpiu, buvo 30,4 proc., balandžio mėn. - 29,4 proc., gegužės mėn. - 28,6 proc., birželio mėn. - 25,0 proc. Didžiausią įtaką nuosmukio mažėjimui turėjo atsigavusi prekyba variklinėmis transporto priemonėmis. Variklinių transporto priemonių ir motociklų didmeninės ir mažmeninės prekybos bei remonto įmonių apyvarta 2009 m. birželio mėn., palyginti su 2009 m. gegužės mėn., padidėjo 11 procentų palyginamosiomis kainomis. Mažmeninės prekybos faktinės apimtys per pirmąjį š.m. pusmetį yra sugrįžusios atgal į 2007 m. pirmojo pusmečio lygį.

REKLAMA

Lietuvos mažmeninės prekybos mėnesinis nuosmukis (-0,6 proc.) š.m. birželį buvo mažesnis nei tokiose išsivysčiusiose šalyse kaip Vokietija (-1,8 proc.)  ir Danija (-1,0 proc.).

2009 m. birželį – antrą mėnesį iš eilės – gerėjo ir Lietuvos įmonių eksporto rodikliai. Eksporto apimtys (to meto kainomis), 2009 m. balandžio mėnesį pasiekusios didžiausią metinį kritimo tempą, o gegužės ir birželio mėnesiais ėmė didėti ir pasiekė maždaug 2006 m. faktines apimtis. Š.m. birželio mėn., palyginti su geguže, eksporto apimtys, eliminavus sezono įtaką, padidėjo 7,65 proc.

„Lietuvos eksportą toliau skatinti turėtų Europos šalių ir eurozonos ūkio atsigavimas. Tačiau Vokietijos, Prancūzijos, Portugalijos, Slovakijos ir Graikijos BVP augimo (palyginus su praėjusiu ketvirčiu) dar per mažai, kad būtų galima sakyti, jog eurozonos ekonomika atsigauna. Lietuva priklauso ir nuo kitų eksporto partnerių – Rusijos, Didžiosios Britanijos, Danijos, Baltijos šalių ir kitų  valstybių  ekonomikų padėties“, - rašoma Vyriausybės pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų