• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Brokeriai dalinasi patarimais, ką verta ir ko neverta atnaujinti prieš parduodant būstą ir kokie dalykai lemia nekilnojamojo turto (NT) kainą. Jie atskleidžia, kad investavimas į naują interjerą – dažna klaida, nes tai gali neatitikti pirkėjų skonio. Kita vertus, cheminis valymas, švarūs langai, tvarkingos ir neatsilupusios sienos – didelis pliusas.

Brokeriai dalinasi patarimais, ką verta ir ko neverta atnaujinti prieš parduodant būstą ir kokie dalykai lemia nekilnojamojo turto (NT) kainą. Jie atskleidžia, kad investavimas į naują interjerą – dažna klaida, nes tai gali neatitikti pirkėjų skonio. Kita vertus, cheminis valymas, švarūs langai, tvarkingos ir neatsilupusios sienos – didelis pliusas.

REKLAMA

Taip pat parduodant NT svarbu suprasti, kad labai daug lemia vieta – jeigu ji nepatraukli, modernus ir naujas buto įrengimas neatsipirks. Tačiau ypač svarbu, kad būstas būtų techniškai tvarkingas, kadangi jo tvarkymui pirkėjams tektų pakloti nemažai papildomų pinigų.

NT specialistai tikina, kad įtaisius kondicionierių ar pakabinus gražesnes užuolaidas būsto vertė nepakils. Pirkėjams svarbus bendras estetinis vaizdas: švara, šviesa, būklė, o geresnį įspūdį gali palikti ir nupjauta žolė.

REKLAMA
REKLAMA

Papildoma įranga vertės nepridės

Sertifikuota NT brokerė Inga Lialienė pastaruoju metu pastebi tendenciją, kad pirkėjai nori pirkti jau suremontuotus butus ir namus, nes statybinių medžiagų kainos yra labai išaugusios, o meistrų laukti reikia ne mažiau nei pusę metų.

REKLAMA

Ji teigia, kad prieš parduodant NT visada verta pažvelgti į savo parduodamą turtą pirkėjo akimis ir atitinkamai paruošti būstą pardavimui: „Mažų mažiausiai sutvarkyti, išplauti, išvėdinti, kartais verta ir perdažyti sienas. Tačiau, mano manymu, rimčiau investuoti, pavyzdžiui, įrengiant kondicionierių ar kitą daug kainuojančią įrangą – neverta, nes pirkėjas už tai didesnės kainos mokėti nenorės“.

Anot pašnekovės, būstą perkančiam pirkėjui labai svarbus pirmas įspūdis: sutvarkyta namo aplinka ar tvarkinga laiptinė daugiabučiame name. Ji pamini, kad protingas pirkėjas visada pasidomės technine namo ar buto dalimi: ar pakeisti vamzdynai, elektros instaliacija ir kt., nes šioje vietoje laukia didžiausios investicijos.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak brokerės, interjeras irgi labai svarbus, tačiau visada atsiras pirkėjų, kuriems neįtiks „tobulai“ sutvarkytas interjeras vien dėl skirtingo skonio ar skirtingo grožio suvokimo.

Geriausia investicija – generalinis valymas ir sienų perdažymas

Nekilnojamojo turto agentūros „Capital“ biuro vadovas ir NT brokeris Stanislovas Kavoliūnas atkreipia dėmesį, kad ruošiantis parduoti būstą būtina jį sutvarkyti ir tinkamai paruošti pardavimui. Jis rekomenduoja pasinaudoti švara užsiimančios įmonės paslaugomis arba patiems skirti pakankamai laiko kapitaliniam  patalpų valymui ir estetiniam jų pateikimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Brokerio teigimu, vienas iš pigiausių ir didžiausią grąžą duodančių dalykų atnaujinant būstą prieš jį parduodant yra sienų  perdažymas arba pertapetavimas.

„Rekomenduojama spalvas pritaikyti prie interjero, vengti labai ryškių arba labai tamsių spalvų.  Neutralios, šviesios spalvos suteikia būstui šviesumo ir jaukumo“, – patarimais dalinasi pašnekovas.

Anot S. Kavoliūno, tinkamai atliktas kosmetinis remontas yra gera investicija norint parduoti NT brangiau.  Jis pritaria, kad nuo visų tokių įrengimų kaip oro kondicionierius ir pan. rekomenduojama susilaikyti, nebent be jų pirkėjai atsisako pirkti įvardijant tai kaip pageidavimą, kuris gali būti išsprendžiamas derybų būdu.

REKLAMA

Nupjauta žolė ir švarūs langai gali lemti pasirinkimą

Pasak brokerio, labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į matomus ir  į akį krentančius būsto defektus, kuriuos galima pašalinti be didelių kaštų. Pavyzdžiui, pašalinti įvairias dėmes nuo grindų, sienų, lubų, baldų ir t.t., sutvarkyti atsilupinėjusius tapetus ar  nusilupusius dažus, jeigu reikia pertapetuoti ar perdažyti, nuosavo namo kieme nupjauti žolę, sutvarkyti aplinką.

REKLAMA

„Kaip ir minėjau, pirkėjui svarbus estetinis vaizdas. Norint gauti maksimalią kainą svarbu netik tinkamas NT paruošimas pardavimui, bet ir geras bei kokybiškas jo reklamavimas“, – pasakoja S. Kavoliūnas.

Jis atskleidžia, kad dalykai, kuriuos verta atnaujinti, priklauso nuo paties NT. Jis pasakoja, kad jeigu norima parduoti namą su sodu, sode turėtų būti nupjauta žolė, sutvarkyta aplinka. Jei parduodamas butas su gražiu vaizdu pro langą, būtina nuvalyti langus ir sudaryti galimybę prieiti prie lango, pro kurį matosi gražiausias vaizdas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovas priduria, kad švarius langus turintys būstai prisipildo natūralios saulės šviesos ir yra patrauklesni.

Apsigauna darydami remontą

S. Kavoliūnas sako, kad kapitalinis remontas dažnu atveju nepakelia būsto kainos tiek, kad atsipirktų jam skirtos investicijos. Anot jo, kosmetinis būsto remontas dažnai virsta nemenkais renovacijos darbais, todėl reikia gerai įvertinti, ar daromos investicijos atsipirks parduodant būstą.

Jis atskleidžia, kad žmonės dažnai apsigauna investuodami į brangų remontą ekonominės klasės būste, kuris yra nepatrauklioje vietoje. Brokeris teigia, kad prabangiai įrengtas būstas senos statybos name, mažo patrauklumo vietoje, gali kainuoti pigiau, nei kainavo jo remontas: „Mažesnes pajamas turintys pirkėjai jo neįpirks, o turtingesni gali nepirkti dėl nepatrauklios vietos. Mano manymu, vieta yra vienas svarbiausių kriterijų vertinant parduodamą turtą“.

REKLAMA

O I. Lialienės  teigimu, investavimas labai priklauso nuo paties objekto: jei butas ar namas nematęs remonto jau kelis dešimtmečius – kosmetiškai sutvarkyti bus pakankamai sunku, o ir rezultatas nepridės vertės, kadangi tokiu atveju bus neįmanoma mažomis sąnaudomis pakeisti tiek fiziškai, tiek morališkai nusidėvėjusio būsto būklės.

O jei parduodamas sąlyginai neseniai pastatytas ar kapitališkai suremontuotas būstas, kuriam pakanka tik panaikinti esamų savininkų gyvenimo pėdsakus, bet nereikia investuoti keičiant esminius santechnikos, elektros instaliacijos ar šildymo mazgus, brokerė tikina, kad gerai pasiskaičiavus tikrai verta atlikti kažkokią renovaciją.

REKLAMA

Tačiau ji priduria, kad gerinant būklę dažnas savininkas, besistengdamas išleisti kuo mažesnę sumą atnaujinimui, padaro sau daugiau problemų, nes paskubomis ar nekokybiškai su paprasčiausiomis medžiagomis atliktas remontas dažniausiai pirkėjų būna pastebimas ir įvertinamas kaip savininko bandymas slėpti trūkumus ar tiesiog nepagarbos pirkėjams demonstravimas. Todėl, jei nėra pakankamai lėšų, laiko ar noro viską padaryti kokybiškai ir sąžiningai, anot pašnekovės, vertėtų parduoti turtą tokį, koks jis yra.

O NT brokeris Laimis Bikauskas, kalbėdamas, ar verta ar neverta atnaujinti būstą prieš parduodant, sako, kad jeigu investicijos nėra didelės ir viską galima padaryti nebrangiai, žinoma, kad verta. Bet jeigu būstas reikalauja pilno remonto, o tame niekad nedalyvavai, neverta: „Prarasi laiką, pinigus, o nerasdamas gerų meistrų ir sveikatą susigadinsi. O jei ir pats pabandysi, gali tavo skonis neįtikti būsimam pirkėjui. Dažnas apleistų objektų pirkėjas pats vizualizuoja, ką ir kaip padaryti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų