• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepatenkintos švietimo profsąjungos toliau spaudžia švietimo ministeriją greičiau ir labiau kelti atlyginimus, gerinti mokytojų darbo sąlygas. Ministras pagerino pasiūlymą mokytojams, nuo sausio žada kelti ne 6, o 10 procentų, o likusius 11 pridėti po metų. Profsąjungos aiškina, kad to negana.

Nepatenkintos švietimo profsąjungos toliau spaudžia švietimo ministeriją greičiau ir labiau kelti atlyginimus, gerinti mokytojų darbo sąlygas. Ministras pagerino pasiūlymą mokytojams, nuo sausio žada kelti ne 6, o 10 procentų, o likusius 11 pridėti po metų. Profsąjungos aiškina, kad to negana.

REKLAMA

Apie tai, kodėl mokytojai nemato realių pokyčių, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja buvusi Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė ir ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektorius Dalius Misiūnas.

Mokytojai skundžiasi jų netenkinančiomis darbo sąlygomis. Ar įmanoma utopinė idėja, kad mokyklas perimtų valstybės lygmeniu, padarytų reikiamas pertvarkas ir vėliau atiduotų savivaldybėms?

D. Misiūnas: Dažnai siūlymas gimsta, kai, atrodo, nėra geresnio sprendimo ir reikia kažką iš kažko paimti, o tada stebuklingu būtų bus geriau. Na, aš tuo abejoju. Manau, kad atlyginimas yra pakankamai vienodas standartas.

REKLAMA
REKLAMA

Numeris vienas prioritetas yra mokytojas. Mokytojas, neturėdamas laboratorijos, vis tiek sukurs mokymosi aplinką, tai likime su šiuo prioritetu. Švietimas yra nacionalinio saugumo klausimas, ypač, jei jį ištinka krizė. Kada kalbame apie pinigus gynybai, tai yra labai lengva diskusija ir aiškūs sprendimai, nes grėsmė yra labai reali.

REKLAMA

Su švietimu grėsmė yra tolima, vis dar taip galvojame, o, kai ji smogs, bus per vėlu kažką daryti, nes tam pasiruošti reikia dešimtmečio. Tai kodėl mums neateina į galvą idėja padvigubinti atlyginimus? Kodėl tai yra nesvarstytina? Juos padvigubinus, jie nebus kažkokie tai kosminiai.

Palyginus su tuo, ką gauna viešojo sektoriaus brangiausiai apmokami žmonės, mokytojų algos vis dar būtų žemos. Kalbu apie teisėjų algas, tai staiga net neiname į tą zoną, nors tai galbūt tikrai duotų aiškų signalą, kad jaunas žmogus gali rinktis šią profesiją. Ir tas, kuris fiziką išmano, dabar nesirenka būti mokytoju, nes jis žino, kad kitur gaus didesnį atlyginimą, kitur perspektyvos yra geresnės.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, mums būtina sukurti tokias sąlygas, kurios patrauks žmones, kurie šiandien dirba kitus darbus, persikvalifikuoti ir tapti mokytojais. Tik taip mes išspręsime tą duobės problemą, tai yra, mokytojų trūkumo problemą, kuri mus ištiks po 5 metų. Reikia kalbėti apie atlyginimų didinimą kartais, o ne procentais, kad profesija įgytų tą prioritetą, kurį mes, aušindami burnas, vartojame, kad švietimas yra visų svarbiausia.

Ko dar reikia, kad mokytojo profesija taptų patrauklesnė?

J. Šiugždinienė: Labai svarbu jausti savo atsakomybę kalbant apie mokytojo profesijos patrauklumą. Tiek ministerijos, tiek mokyklos, tiek savivaldybės ir aukštosios mokyklos. Labai dažnai praleidžiame, lyg tai būtų savaime suprantamas dalykas. Kaip kalba apie mokytojus tėvai, ar namuose pagarbiai reiškiame savo nuomonę, ar viešojoje erdvėje pagarbiai reiškiame nuomonę. Mūsų visų indėlis yra labai svarbus. Čia yra mano noras, kad visi jaustume, jog mokytojo profesijos patrauklumas priklauso nuo mūsų visų, ypač nuo mūsų kalbėjimo ir veiksmų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokytojų atlyginimo augimas nėra toks drastiškas. Jei pažiūrėsime, kaip auga, tai augimas, neskaitant privačių darželių, yra tik 1 procentas. Jis nėra toks drastiškas, koks galvojame, kad yra. Sutinku su tuo, kad visiems labai reikia stengtis, jog valstybinis sektorius, valstybinės mokyklos, būtų tas pasirinkimas, kuri teikiama vienodai gerai visose Lietuvos kampeliuose.

Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Dirbu mokykloje sveikatos priežiūros specialiste ir matau visą mokyklos virtuvę iš vidaus: lenkiuosiu visiems mokytojams, dirbantiems ne tik su vaikais, bet ir jų tėvais. Pilasi priekaištai mokytojai, kad ji neklauso vaikų, kad per metus neišmokino vaikų emocinio stabilumo ir t.t. Gerbiami tėvai, o kodėl jūs neišmokėt savo vaikų pagarbos suaugusiam žmogui, kodėl aptarinėjat prie savo vaikų apie vienokį ar kitokį auklėtojos poelgį ar veiksmą, kodėl patys nepasirūpinat savo vaiko emociniu stabilumu? Užjaučiu mokytojus ir gerbiu jų nelengvą darbą ne tik su vaikais, bet ypač su neadekvačiais tėvais.
Kai neliks telefonų mokyklose bus mokykla kaip mokykla.
Šiugždiniene - kaip ten reikalai su matematikos žiniomis?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų