• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Itin sudėtingos ir paliečiančios daugybės asmenų gyvenimus – tokios yra prekybos žmonėmis bylos. Nors tyrimai užtrunka daugelį metų, o ir nusikaltimo aukomis tapusios moterys vengia prisipažinti, tačiau Lietuva, anot JAV valstybės departamento, praėjusiais metais padarė didelę pažangą.

REKLAMA
REKLAMA

Anot užsienio specialistų, 2011 m. Lietuvos institucijos inicijavo 21 prekybos žmonėmis nusikaltimo tyrimą, pradėjo 37 prekeivių žmonėmis baudžiamąjį persekiojimą. Praėjusiais metais laisvės atėmimo bausmėmis nuteista 17 prekeivių žmonėmis. Per ataskaitinį laikotarpį Lietuva bendradarbiavo su įvairiomis šalimis tiriant 6 tarptautinius prekybos žmonėmis nusikaltimus.

REKLAMA

Įkliuvo lietuviai

Tačiau nereikia žvalgytis į praėjusius metus. Šiais metais taip pat pasitaikė bylų, kurių akcentu tapo prekyba žmonėmis. Vos mažiau kaip prieš mėnesį, gegužės 23 d., Lietuvos kriminalinės policijos biure baigta tirti baudžiamoji byla, kurioje keturi lietuviai kaltinami prekyba žmonėmis, įtraukimu į prostituciją, gabenimu prostitucijai asmens sutikimu, pelnymusi iš kitų asmenų prostitucijos, išžaginimu Lietuvoje bei Nyderlandų Karalystėje.

REKLAMA
REKLAMA

Ikiteisminį tyrimą dėl pelnymosi iš kito asmens prostitucijos ir įtraukimo į prostituciją, prekybos žmonėmis, išžaginimo kontroliavo Vilniaus apygardos prokuratūra, kuri 2012-05-14 bylą perdavė Vilniaus apygardos teismui.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, 2011 metų pradžioje Lietuvos teisėsaugos institucijos gavo pranešimą iš Nyderlandų Karalystės policijos pareigūnų, kad į juos kreipėsi 19-metė lietuvė K. L., kuri tapo prekybos žmonėmis auka.

Pradėjus ikiteisminį tyrimą, nustatyta, kad K. L. užverbavo ir iš Lietuvos į Nyderlandų Karalystę seksualiniam išnaudojimui išvežė 37-erių E. B. ir metais vyresnis G. D. Pastarieji veikė kaip organizuota grupė su Nyderlanduose gyvenančiu 37 metų bendrininku M. Č.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nyderlandų Karalystėje K. L. buvo prievarta laikoma M. Č. nuomojamame bute, kartu su kitomis 4 merginomis iš Lietuvos, verčiama dirbti prostitute. Iš lietuvaičių prostitucijos gaunamos pajamos buvo pagrindinis nusikaltėlių pajamų šaltinis. Prieš nukentėjusiąją buvo naudojamas psichinis ir fizinis smurtas, ji buvo svaiginama alkoholiu bei narkotinėmis medžiagomis. Nukentėjusioji K. L., sužinojusi, kad ją ketina perparduoti prostitucijai, pabėgo ir kreipėsi į policiją.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad Lietuvos piliečiai Nyderlandų Karalystėje ketino plėsti nelegalų prostitucijos tinklą, verbavo kitas merginas iš Lietuvos prostitucijai. Po sėkmingos operacijos, įtariamieji E. B. ir G. D. buvo sulaikyti Lietuvoje, o M. Č., kuris slėpėsi Nyderlandų Karalystėje, bendradarbiaujant su šios šalies pareigūnais, pagal Europos arešto orderį, buvo sulaikytas ir perduotas Lietuvos teisėsaugos institucijoms. Už šioje byloje ištirtus nusikaltimus Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimą iki dvylikos metų.

REKLAMA

Tarp pažengusiųjų

JAV valstybės departamentas paskelbė jau dvyliktą tarptautinę ataskaitą apie įvairių pasaulio valstybių pastangas kovojant su prekyba žmonėmis. Joje Lietuva vėl buvo priskirta labiausiai pažengusių valstybių grupei.

„JAV valstybės departamento vertinimu, Lietuvos Vyriausybė visiškai atitinka kovai su prekyba žmonėmis keliamus reikalavimus ir yra tarp daugiausiai pastangų šioje srityje dedančių valstybių – tų, kurios aktyviai tiria prekybos žmonėmis atvejus, skiria lėšų teikti pagalbą aukoms, rimtai baudžia už tokio pobūdžio nusikaltimus ir atitinka kitus nustatytus standartus“, – įvertinimu džiaugėsi vidaus reikalų ministras Artūras Melianas.

REKLAMA

Ataskaitoje, kurią antradienį pristatė JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton, pažymima, kad 2011 m. Lietuva identifikavo dvigubai daugiau prekybos žmonėmis aukų, pradėjo tris kartus daugiau tyrimų ir užtikrino, kad prekeiviams žmonėmis būtų skirtos laisvės atėmimo bausmės.

Pateikė rekomendacijas

Tačiau ne viskas yra taip gerai, kaip gali atrodyti. Mat kova su prekyba žmonėmis yra ilgas procesas. Todėl Lietuvai rekomenduojama numatyti baudžiamąją atsakomybę už prekybą žmonėmis priverstiniam elgetavimui ir nusikalstamam elgesiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat siūloma tobulinti nukentėjusių nuo prekybos žmonėmis identifikavimo sistemą, dar aktyviau tirti prekybos žmonėmis nusikaltimus ir traukti baudžiamojon atsakomybėn už šiuos nusikaltimus (taip pat susijusius su priverstiniu darbu), didinti paramą nevyriausybinėms organizacijoms, teikiančioms pagalbą nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis.

Verta paminėti, kad dar praėjusių metų gruodį Vyriausybei buvo pateiktos Baudžiamojo kodekso  pataisos, kuriose  išplečiama prekybos žmonėmis sąvoka – tokio pobūdžio nusikaltimu pasiūlyta laikyti bet kokį asmens išnaudojimą, t.y. įvairias seksualinio išnaudojimo formas: priverstinę tarnystę, vergiją, priverstines paslaugas, išnaudojimą priverstinei santuokai, elgetavimui ir pan.

Pasiūlyta įtraukti ir naują straipsnį, kuriame būtų numatyta atsakomybė už naudojimąsi asmens priverstiniu darbu ar paslaugomis, žinant, jog auka tai daro dėl jo atžvilgiu naudojamo fizinio smurto, grasinimų ar apgaulės – už tai numatytas laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki dviejų metų. Taip pat pasiūlyta atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės nuo prekybos žmonėmis nukentėjusius asmenis, kurie buvo verčiami vykdyti nusikalstamą veiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų