• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po penkių metų NASA erdvėlaivio „Stardust“, kuris vasario 14 dieną praskrido pro „Tempel 1" kometą (1 nuotrauka, JPL-Caltech/NASA, Cornell Univ.), nufotografuotas „Deep impact“ erdvėlaivio zondo dirbtinai sukurtas krateris. Kometa tapo pirmąja, kurią aplankė du kosminiai laivai.

REKLAMA
REKLAMA

1 nuotr.

Kas pasikeitė po penkerių metų? Naujos nuotraukos atskleidžia naujai susidariusius darinius, kurių nebuvo 2005 liepos mėnesį, kuomet kometa paskutinį kartą buvo nufotografuota iš arti. Nuo „Deep impact“ erdvėlaivio apsilankymo kometa „Tempel 1" vieną kartą pilnai apsisuko aplink Saulę ir tapo pirmąja kometa, iš arti nufotografuota du kartus.

REKLAMA

2 nuotr.

„Stardust“ nuotraukos atskleidžia, kaip atrodo 372 kg varinio zondo 2005 išmuštas krateris (2 nuotrauka, JPL-Caltech/NASA, Cornell Univ.). Kairėje nuotraukos pusėje matome apvestą smūgio vietą ir joje esančią tamsų maždaug 50 metrų kauburį, egzistavusį prieš susidūrimą; dešinėje vidiniu apskritimu pažymėtas kraterio dugnas, o išorinių – kraterio kraštas. Iš karto po susidūrimo kraterio buvo neįmanoma nufotografuoti dėl pakilusių dulkių ir nuolaužų. Iš naujų nuotraukų nustatyta, kad kraterio plotis – maždaug 150 metrų, jo dugne stūkso kauburys, kuris susiformavo nukritus smūgio metu pakeltai medžiagai.

REKLAMA
REKLAMA

3 pav.

Taip pat nufotografuotos kitos niekada anksčiau nematytos kometos dalys (3 nuotrauka, JPL-Caltech/NASA, Cornell Univ.), padengtos duobėmis. Mokslininkai pastebėjo, kad toje pusėje, kuri buvo išsamiai nufotografuota „Deep impact“ erdvėlaivio, prieš penkis metus paviršius buvo nusėtas trijų skirtingų tipų duobių. Dabar dėl erozijos šios duobės susijungė ir sudarė vieną plyšį. „Stardust“ erdvėlaivis užregistravo 12 smūgių, kurie buvo pakankamai stiprūs, kad pramuštų piršto storio erdvėlaivio šarvą, taip pat maždaug 5000 daug silpnesnių smūgių. Kitas detektorius išanalizavo dalelių sudėtį ir surado, jog kai kurios dalelės buvo sudarytos iš anglies ir azoto, o tai rodo, kad dulkelėse egzistuoja organiniai ryšiai.

Erdvėlaivis pro kometą praskrido maždaug per 178 km ir užfiksavo 72 nuotraukas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų