• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2012 metų „Euromonitor“ tyrimo duomenimis, lietuviai išgeria 0,691 puodelio kavos per dieną ir užima 23 vietą pasaulyje pagal išgeriamos kavos kiekį. Tokie skaičiai neturėtų mūsų stebinti, juk daugelis iš mūsų nepradeda nė dienos be kavos puodelio. Nesuspėję pasimėgauti ja namie, skubame prigriebti puodelį pakeliui. Tačiau gali būti, kad ateityje kavos puodelis kainuos žymiai brangiau nei dabar ir mėgautis ja nebeišgalės visi, kas tik panorės. Klimato kaita lemia kylančią temperatūrą, ekstremalius gamtos reiškinius ir naujų parazitų rūšių atsiradimą, tad tikėtina, jog 2080 metais pasaulyje išnyks populiariausia kavos rūšis – Arabika.

REKLAMA
REKLAMA

Nedžiuginančios perspektyvos

Pasaulyje yra dvi pagrindinės auginamos kavos rūšys - Arabika ir Robusta. Arabika yra pagrindinė rūšis, nes net 70 proc. pasaulio kavos produkcijos sudaro būtent ši kava. Neseniai atliktas vietovių, kuriuose auga Arabikos rūšies medžiai, tyrimas leido daryti prielaidas, kaip skirtingi klimato pokyčiai paveiks Arabikos rūšį. Tyrimo ašis – Etiopija, kuri yra didžiausia Afrikos kavos gamintoja ir būtent iš čia ir kilo Arabikos rūšis.  Net pasitelkus geriausią scenarijų dvi trečiosios vietovių, kurios tinkamos šios rūšies auginimui bus išnykusios iki 2080 metų, o blogiausio scenarijaus atveju bus prarasta beveik 100 proc. tokių vietovių. Reikia prisiminti, kad šie duomenys matuojami atsižvelgiant tik į klimato kaitą, o įtakos kavamedžių nykimui gali turėti ir tokie procesai kaip miškų kirtimas. Jungtinių Tautų Vystymosi programos pateiktais duomenimis, Etiopijoje nuo 1960 metų metinė temperatūra pakilo 1,3°C. Arabikos rūšis nemėgsta karščių ir yra viena iš sunkiausiai prisitaikančių prie temperatūros pokyčių. Šie kavamedžiai auga 1000-2000 metrų virš jūros lygio aukštyje, kur yra pakankamai drėgna ir vėsu. Tad visai nekeista, jog būtent dėl klimato šiltėjimo šiai rūšiai gali grėsti išnykimas.

REKLAMA

Kavos išlikimo klausimas

Pasak Londono Karališkojo Botanikos sodo vadovo Aaron Davis (Arono Deiviso), šie tyrimai buvo atlikti ne dėl to, kad norėta pagąsdinti visus kavos mėgėjus, bet norint paskatinti imtis priemonių ir užtikrinti, kad ir toliau visas pasaulis galėtų mėgautis kava. Pateiktose tyrimo išvadose nurodomos esminės vietovės, kuriose tikėtina, kad Arabikos rūšis galėtų išlikti bent jau iki 2080 metų. Mokslininkas rekomenduoja šias vietas padaryti saugomomis teritorijomis. A. Davis (A. Deivisas) teigia, jog tai padėjo kitoms rūšims išvengti išnykimo. Tačiau botaniko Peter Raven (Piterio Reiveno) manymu svarbu ne tik saugoti šias teritorijas, bet ir sukaupti Arabikos sėklų atsargas net ir tose vietovėse, kur greitu metu ir neprognozuojamas išnykimas.

REKLAMA
REKLAMA

Jei ateityje norime draugą kviesti puodeliui kavos, o ne lėkštei sriubos, turime ne tik laukti valdžios sprendimų, bet pradėti kiekvienas nuo savęs. Klimato kaita – globalinis reiškinys, jis paliečia visus bet kuriose Žemės vietoje. Bet kiekvienas iš mūsų savo ruožtu darome įtaką aplinkai. Kaipgi galime stabdyti klimato kaitą? Būdai paprasti: reikia persėsti iš automobilio ant dviračio arba naudotis visuomeniniu transportu, daugiau vaikščioti pėsčiomis, efektyviai naudoti elektrinius buities prietaisus. Visa tai mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus, o kartu ir klimato kaitą.

http://news.nationalgeographic.com/

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų