• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keliauk, kaip tai darė Kristupas Kolumbas

Prieš penkis šimtmečius Kristupas Kolumbas išsirengė atrasti naujo pasaulio. Šiandien „Virgin Airlines“ siūlo kelionių turus į kosmosą. Ar senasis atradėjas dar gali ko nors išmokyti apie tikrąją kelionių prasmę?

REKLAMA
REKLAMA

Kadaise Kolumbas nėrėsi iš kailio, siekdamas įgyvendinti savo svajones. 1485 metais rėmėjų jis ieškojo kur tik įmanydamas: Portugalijoje, Anglijoje, Ispanijoje, kol pagaliau išskleidė bures 1492-aisiais.

REKLAMA

Jis dalyvavo trijose kelionėse, prieš įkeldamas koją į naująjį žemyną. O mirė 1506-aisiais tebegalvodamas, kad rado naują būdą nuplaukti į Indiją.

Istorijos moralas: nesvarbu, kiek kliūčių tektų įveikti, trokštantys keliauti visada randa būdą.

1. Galima pradėti nuo bet ko

Matematikoje Kolumbas buvo tikras nevykėlis. Jis žinojo, kad žemė yra rutulio formos, tačiau visiškai susimovė skaičiuodamas jos skersmenį ir dar pamiršo arabiškas mylias konvertuoti į itališkąsias. Todėl Kolumbo žemės skersmuo siekė vos 25 000 kilometrų.

REKLAMA
REKLAMA

Jei jis būtų teisingai apskaičiavęs žemės skersmenį, kuris siekia per 40 000 kilometrų, ko gero, nieku gyvu nebūtų pasiryžęs savo avantiūrai. Joks laivas XV a. techniškai negalėjo įveikti tokių atstumų.

Išvada: tie, kurie tiki savo svajone – jos siekia.

2. Rankovėje slėpk talentą

Kolumbas niekada neturėjo progos įgyti padoraus išsilavinimo, tačiau, kur bekeliaudavo, išmokdavo tenykštės kalbos pagrindus. Jis kalbėjo daugybe „maišytų“ kalbų ir dialektų.

Net jei išmoksite elementariausias mandagumo frazes (nepaisant debesies didumo akcento), durys visur bus atvertos. Beje, 1503-aisiais Amerikos atradėjas netikėtai prisišvartavo Jamaikoje, teisingai įspėjęs Mėnulio užtemimą, taip išgelbėdamas savo kailį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išvada: niekada nepraleiskite progos išmokti ką nors nauja, nepaisant to, kaip miglota tai gali pasirodyti. Niekada negali žinoti, kada to prireiks kelyje. O ir sena gera lietuvių patarlė byloja: ką išmoksi – ant pečių nenešiosi.

3. Laikyk akis plačiai atmerktas, o ausis įtemptas

Kolumbą pasiekė žinia, kad link jo artinasi uraganas, todėl jis paslėpė savo laivus vienoje Brazilijos įlankų. Įgulos, kurios nekreipė dėmesio į perspėjimus, prarado 500 gyvybių, 29 laivus ir didžiulį aukso krovinį.

Todėl visada reikia išlikti budriam ir pasidomėti pavojingais kelionių maršrutais, galimomis suktybėmis ar politine situacija. Kelyje praverčia ne tik sveiko proto logika, bet ir kita naudinga informacija. Pavyzdžiui, ar žinote, kad statistiškai skristi pigiausia antradieniais, trečiadieniais ir šeštadieniais?

REKLAMA

4. Nesijaudink be reikalo – mąstyk konstruktyviai!

Neretai daug lengviau keliauti turistų neišbraidytais takais, ypač jei striuka su pinigais.

Kai turkai užgrobė Konstantinopolį, taip užkirsdami saugų susisiekimą su Kinija ir Indija, prieskonių stokojančiai Europai gyvenimas rodėsi tapsiąs visiškai prėskas.

Bet Kolumbas su broliu sumastė alternatyvų planą. Jų idėja buvo apiplaukti Indiją iš vakarų ir įsigyti šilko, opijaus bei prieskonių. Du neišsilavinę broliai nebūtų buvę taip šiltai priimti, jei ne arši tuometinė konkurencinė kova dėl geriausios prekybos plotų.

REKLAMA

Moralas toks, kad kartais pravartu pasidairyti alternatyvų. Ypač jei kelionių sumanymus varžo pinigų stygius. Galima dirbti savanoriu ar mokyti tokiose vietovėse, aplink kurias turistai nelimpa it bitės aplink medų.

5. Saugokis ligų!

Kolumbui teko patirti daugybę negalavimų savo ekspedicijų metu. Jis prisirinko visą krūvą ligų iš įvairių čiabuvių genčių. Čiabuvių kerštas, sakote? Tyrimai rodo, kad būtent jo jūreiviai parvežė sifilį į Europą.

Vėliau, kai užkrėsti įgulos nariai tarnavo karaliaus Čarlio VIII armijoje, jų sukelta infekcija pasiglemžė dar 5 milijonus gyvybių visoje Europoje. Taigi, neatitrūk nuo realaus pasaulio, domėkis, pasiskiepyk ir saugokis!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6. Sek savo širdimi

Europoje viduramžiais vidurinė klasė ir neturtingieji būdavo apdovanojami žmonomis po sėkmingų ekspedicijų. Todėl ir Kolumbas vedė Felipą Moniz Perestrello.

Kolumbo naujoji žmona padovanojo jam naujus vėjų ir srovių žemėlapius, kas, sakoma, dar labiau įkvėpė Kolumbą keliauti.

Šiuolaikinės kelionės gali baigtis panašiu rezultatu. Nežinai, už kokio kampo gali sutikti savo išrinktąjį. Svarbu, ko gero, tik tai, kad jis taip pat mėgtų keliones.

7. Keliauk su vaikais

Jau būdamas dešimties jaunasis Kolumbas išplaukė į jūrą, o kitą dešimtmetį skrodė vandenynų bangas.

Būtent kelionės jauname amžiuje pažadina kelionių aistrą, atveria plačius horizontus ir garantuoja nuotykių dvasią likusiam gyvenimui.

REKLAMA

8. Įamžinkite savo įspūdžius

Savo laikais Kolumbas buvo įmestas į kalėjimą ir jam nebuvo rodoma didelė pagarba. Kas išgarsino jį po penkerių šimtmečių, stebitės? Ogi jo kelionių žurnalai!

Nesiekite tobulumo, tiesiog čiupkite baltą popieriaus lapą ir rašiklį ir išgelbėkite įspūdžius nuo užmaršties. Laikui bėgant keisis aplankytos vietos, keisitės ir jūs, prisiminimai taps migloti.

Tik rašydami įstengsite patvirtinti Paulo Theroux mintį, kad „kelionės žavingos tampa tik žvelgiant iš retrospektyvos“.

9. Laikykis auksinės taisyklės

Kolumbo kelionės epe žioji ir tamsios dėmės. Jis buvo įkalintas dėl savo barbariško elgesio su jūreiviais bei Amerikos čiabuviais.

REKLAMA

Dauguma žiaurių dalykų yra užfiksuota Kolumbo kelionių metu. Ypač jis kaltinamas už masinį Ispanijos kolonizatorių pradėtą masinį Amerikos čiabuvių genocidą.

Nors kolonizacijos laikai jau seniai praeityje, tačiau bendrosios žmogiškumo taisyklės yra gerbiamos visose kultūrose. Elkis su žmonėmis taip, kaip norėtum, kad jie su tavimi elgtųsi.

10. Kelionės tikslas yra pati kelionė

„Saulės spindulių vedami mes palikome senąjį pasaulį užnugaryje...“ - su šiais žodžiais Kolumbas paliko Europos krantus. Jis įkėlė koją į Ameriką tik trečios kelionės metu ir tada vis tiek manė, jog tai rytų Indija.

Nors pirminė misija atrasti alternatyvų kelią iki Indijos ir žlugo, tačiau Kolumbas atrado daugiau nei 1700 salų ir tapo tikra legenda.

Jei tu turi drąsos palikti senąjį pasaulį už nugaros – pakelk bures ir rašyk savo istoriją.



Kolumbas ieškojo savo saulės

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų