• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ikimokyklinių įstaigų auklėtojos, nespėjusios iki rugpjūčio 31-osios įsigyti aukštojo išsilavinimo, netenka darbo.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo liepos įsigaliojusį švietimo sistemą reformuojantį naujos redakcijos Švietimo įstatymą Seimas priėmė dar kovo 17 dieną. Dokumente rašoma, kad „švietimas – veikla, kuria siekiama suteikti asmeniui visaverčio savarankiško gyvenimo pagrindus ir padėti jam nuolat tobulinti savo gebėjimus.

REKLAMA

Mokytis yra prigimtinė kiekvieno žmogaus teisė“. Tačiau naujos redakcijos įstatymas ėmė ir atsisuko prieš jaunas lopšelių-darželių auklėtojas. Joms prigimtinė teisė į mokslą ir tobulėjimą baigėsi lygiai rugpjūčio 31 dieną. Jeigu iki to laiko būsimosios pedagogės negavo į rankas aukštojo mokslo baigimo diplomo, joms arba teks išeiti iš darbo, arba pereiti dirbti auklėtojų padėjėjomis. T. y. tapti vadinamuoju techniniu personalu, kuris rūpinasi lopšelio-darželio aplinka, švara, vaikų saugumu.

REKLAMA
REKLAMA

Smogė be įspėjimo

Panevėžio „Purienos“ lopšelyje-darželyje auklėtoja prieš pusmetį pradėjusi dirbti 21-erių Gintarė Juodelienė sako, kad ištikęs šokas sužinojus, jog teks taip greitai atsisveikinti su mėgstamu darbu.

„Buvau sukrėsta sužinojusi, kaip pakeis mano gyvenimą įsigaliojęs naujas Švietimo įstatymas, – guodžiasi jauna moteris. – Net nebūčiau pagalvojusi, kad teks išeiti iš darbo, nes įstatymas man nesuteikia teisės dirbti ikimokyklinėje įstaigoje auklėtojos darbo, mat iki rugpjūčio 31 dienos nespėjau baigti mokslų aukštojoje mokykloje.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G. Juodelienė mokosi Panevėžio kolegijoje ir net neįsivaizdavo, jog nauja įstatymo redakcija taip skaudžiai palies ją.

„Mokausi neakivaizdiniu būdu, mokslas mokamas, – dienraščiui pasakojo jau atleidimo lapelį gavusi auklėtoja. – Skaudu, kad neteksiu darbo. Nežinau, kaip teks mokėti už studijas... Juolab kad neketinu jų mesti – pasirinkau širdžiai mielą specialybę ir labai noriu dirbti lopšelyje-darželyje su vaikais.“

REKLAMA

Apie savijautą, atsidūrus tokioje nepaprastoje situacijoje, Gintarė sako geriau neklausti.

„Net nežinau, kaip bus toliau, – prisipažįsta. – Siaubinga situacija. Kai sužinojau, kad įstatymas taip pakeis mano gyvenimą, iš pradžių maniau sapnuojanti košmarą, kuris greit baigsis. Pasirodo, įstatyme nėra numatyta pataisų tiems atvejams, jei jau mokaisi.“

REKLAMA

Blogai, sako G. Juodelienė, dar ir tai, kad apie gresiančias rimtas permainas tokių auklėtojų kaip ji – pradėjusių aukštojo mokslo studijas, bet dar nebaigusių – iš anksto neįspėjo ir vietos Švietimo skyrius.

„Įstatymas nėra teisingas, jeigu nesuteikia teisės dirbti mėgstamą darbą ir net neatsižvelgiama, kad pradėjai mokytis“, – neslepia nuoskaudos auklėtoja, su viltimi pridurdama: „Galbūt atsiras įstatymo pataisos? Tokių auklėtojų, kurias palietė naujasis Švietimo įstatymas, yra nemažai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įstatymo neapeisi

Lopšelio-darželio „Puriena“ direktorė Zita Kuncienė irgi apgailestauja, kad gerai dirbančią auklėtoją teks atleisti – G. Juodelienė jų įstaigą turės palikti lapkričio 15 dieną.

„Nieko negalime padaryti – įstatymas yra įstatymas: jo nei apeisi, nei pakeisi“, – sako vadovė.

„Kai buvo patvirtintas įstatymas, jį skaityti net namo buvau parsinešusi, – prisipažįsta Z. Kuncienė. – Studijavau jį ir ieškojau išeities, kaip lopšelyje-darželyje toliau galėtų dirbti auklėtoja, pradėjusi mokytis aukštojoje mokykloje. Tačiau kad ir kiek skaičiau, neradau straipsnio, kuris leistų darbe išlaikyti Gintarę...“

REKLAMA

Švietimo įstaigos direktorės tikinimu, skaudžiausia tai, kad G. Juodelienė – puiki pedagogė, na tai kas, kad dar neturi diplomo. „Ją labai myli vaikai, myli tėvai ir lopšelio-darželio darbuotojai, – pasakojo Z. Kuncienė. – Skaudu štai taip imti ir atleisti gerai dirbantį žmogų.“

„Manau, įstatymas diskriminuoja jaunus žmones, – daro išvadą lopšelio-darželio vadovė. – Be to, jis tarsi įrodo, jog jaunas žmogus – nesvarbu, kad pradėjęs siekti aukštojo mokslo – nereikalingas Lietuvai.“

REKLAMA

Tiesa, kaip jau minėta, yra vienas būdas, kaip būtų galima Gintarę palikti dirbti.

„Įdarbinti ją nepedagoginiam darbui, – sako Z. Kuncienė. – Tokia teise įstatymas pasinaudoti leidžia. Bet mūsų darželyje nėra laisvo etato, o išvaryti ką nors seniau dirbantį negaliu, nors tas žmogus ir sulaukė pensinio amžiaus.“

Direktorė tikina ir toliau ieškanti būdų, kaip išsaugoti G. Juodelienei darbą, o vaikams – mylimą auklėtoją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Net kelis kartus konsultavausi su Švietimo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vyriausiąja specialiste Ilona Grigaravičiene. Į klausimus, kaip galima būtų palikti dirbti besimokančią G. Juodelienę, buvo atsakyta nedviprasmiškai: įstatymas įsigaliojo ir pagal jį dirbti negali“, – kol kas iš ministerijos specialistų jokio viltį teikiančio patarimo „Purienos“ lopšelio-darželio darbuotojos nesulaukė.

REKLAMA

Atleis ir kitas

Kad naujasis Švietimo įstatymas palies jaunas ir besimokančias aukštosiose mokyklose darželių auklėtojas, patvirtino ir Švietimo skyriaus vyresnioji specialistė Zita Satkauskienė: „Iš darbo teks atleisti ne tik „Purienoje“ auklėtoją dirbančią G. Juodelienę, bet ir dar dvi auklėtojas iš lopšelių-darželių „Dobilas“ bei „Rugelis“. Šios iš darbo atleidžiamos moterys taip pat mokosi, bet iki rugpjūčio 31 dienos nespėjo baigti studijų.“

REKLAMA

Tačiau, jos manymu, vien tik įstatymo kaltinti nereikėtų.

„Laiko baigti aukštuosius mokslus buvo, nes apie tai, kad auklėtojomis dirbti galės tik baigusiosios mokslus, kalbėta jau nuo 2007 metų. Iš pradžių buvo duotas terminas iki 2009-ųjų, vėliau jis pratęstas iki 2011 metų. Tą laikotarpį ir reikėjo išnaudoti mokslams“, – aiškina įstatymo galias Z. Satkauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Švietimo skyriaus specialistė patvirtino, kad įstatymas suteikia teisę neturinčias aukštojo išsilavinimo auklėtojas perkelti į kitas pareigas, nesusijusias su pedagoginiu darbu. „Neturinčios aukštojo išsilavinimo ar dabar besimokančios auklėtojos gali dirbti auklėtojų padėjėjomis. Žinoma, skaudu, kad iš darbo turi išeiti šaunios jaunos auklėtojos. Tačiau įstatymo nepakeisi. Kita vertus, įstatymas padės įsigalėti naujiems pokyčiams darželiuose – padės į ikimokyklines įstaigas ateiti dirbti jauniems specialistams. Pavyzdžiui, dabar miesto lopšeliuose-darželiuose dirba apie 400 auklėtojų, kurių darbo stažas – per 15 metų“, – sakė Z. Satkauskienė.

Raimonda Mikučionytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų