• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungos (ES) Parlamentas nusprendė, kad nuo 2012 metų mūsų namuose turėtų švytėti tik taupieji šviesos šaltiniai. Tiesa, šį potvarkį dar turės patvirtinti visų 27 ES šalių parlamentai.

REKLAMA
REKLAMA

Susitarė su gamintojais

„Taupieji šviesos šaltiniai iš esmės sumažins elektros energijos suvartojimo mastus. Elektrinės sudegins gerokai mažiau akmens anglies ir taip pagerinsime ekologinę situaciją“, - sakė Europos Sąjungos Energetikos komisaras Andris Piebalgas. Specialistai apskaičiavo, kad įgyvendinus šį planą į atmosferą per metus anglies dvideginio bus išmetama 4,5 mln. tonų mažiau nei ligi šiol, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Pagal siūlomą projektą kaitrinių lempučių bus atsisakoma palaipsniui. 2009 metų rugsėjo mėnesį parduotuvėse turėtų nebelikti 100 W ir galingesnių kaitrinių lempučių. Dar po metų europiečiai parduotuvėse neberas 60 W galingumo kaitrinių lempučių, o vėliau prekyboje jų visiškai nebeliks.

A. Priebalgas teigia, kad šis planas suderintas su šviesos šaltinių gamintojais, kuriems reikia laiko pakeisti gamybos profilį.

Pavyzdžiui  bendrovė „Philips“ 2007 metais pardavė 200 mln. kaitinamųjų ir tik 25 mln. energiją taupančių lempų. Tačiau jos atstovai patvirtino, kad pastarųjų pardavimas pastaruoju metu auga.

REKLAMA
REKLAMA

Iškalbingi skaičiai

Kaitrinės elektros lempos, kurių veikimo principą 1879 m. išrado Thomas Edisonas, vadinamos energijos „rajūnėmis“. Jose šviesa virsta vos 5 proc. gaunamos energijos, likę 95 proc. tampa šiluma.

Naujo stiliaus lempos, palyginti su tradicinėmis kaitrinėmis, tą patį šviesos srautą duoda sunaudodamos 25-75 proc. mažiau elektros energijos.

Europos Komisijos duomenimis, ES šalyse kasmet būtų galima sutaupyti iki 45 mlrd. kilovatvalandžių elektros energijos, jei visuose namuose ir butuose būtų naudojami taupieji šviesos šaltiniai. Tai atitinka maždaug 10 mln. šeimų elektros energijos poreikį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vokietijos ekonomistai apskaičiavo, kad jų šalyje tokia permaina leistų per metus sutaupyti apie 7,5 mlrd. kilovatvalandžių elektros energijos.

Prognozuojama, kad standartinis namų ūkis Lietuvoje, naudojantis apie 8-12 elektros lempučių, pakeitęs kaitrines lemputes taupiosiomis, per 3-5 metus, esant dabartinei elektros energijos kainai, galėtų sutaupyti iki 1000 Lt. Maksimaliai Lietuvoje panaudojus šias lemputes, vien namų ūkiuose kasmet galima būtų sutaupyti iki 87,5 mln. litų. Australija, Naujoji Zelandija, Kanada ir Filipinai taip pat jau paskelbė, kad palaipsniui nutrauks ar suvaržys kaitrinių lempučių naudojimą.

REKLAMA

Sugeba remontuoti


Taupiųjų elektros lempų gamintojai naujuosius šviesos šaltinius reklamuoja ne tik kaip taupius, bet ir ilgaamžius. Jie teigia, kad taupioji elektros lempa degs 8-10 kartų ilgiau nei kaitrioji. Tačiau vartotojai dažnai skundžiasi, kad kelis ar net keliolika litų kainavusi moderni lemputė perdega net greičiau už kaitrinę.

Kad taip neatsitiktų, specialistai pataria vengti pirkti didžiuosiuose prekybos centruose parduodamas pigias taupiąsias lemputes. Dažniausiai jose sugenda elektroninė uždegimo schema, kuriai kenkia šiluma. Todėl patariama taupiųjų lempučių neuždaryti sandariuose gaubtuose, nenaudoti jų šviestuvuose, kuriuose šviečiantis elementas nukreiptas žemyn.

REKLAMA

Auksarankiai meistrai tvirtina, kad nebedegančių taupiųjų lempučių elektronines schemas išmoko lengvai suremontuoti. Internete net pasitaiko skelbimų, kuriuose jie prašo atiduoti neveikiančias modernias lemputes.

Ateitis – naujai kartai

Parduotuvių lentynose jau yra ir dar modernesnių šviesos šaltinių, kuriuos lietuviškai siūloma vadinti šviestukais. Tai LED – diodiniai šviesos šaltiniai, kuriems, kaip teigia specialistai, priklauso ateitis.

Šviestukai visiškai neišskiria šilumos bei ultravioletinių spindulių. Jų ekonomiškumas nepralenkiamas. Pavyzdžiui, 100 W kaitrinė lempa duoda net mažiau šviesos nei tik 5 W suvartojanti bendrovės „Lumiled“ šviestukų lempa.

Jonas Kriščiūnas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų