• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dažna vasara nepraeina be gamtos stichijų siautėjimo. Šiemet daugumą tautiečių nustebino dalyje Lietuvos siautęs viesulas.

REKLAMA
REKLAMA

Stichija ne tik įbaugino Radviliškio ir Šiaulių rajonų gyventojus, bet ir pridarė namažai nuostolių.

REKLAMA

Reiškinys, dažniau būdingas JAV regionams nei Lietuvai, įdomus ir specialistams. Kaip pabrėžė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos atstovė A. Galvonaitė, viesulai nėra jau toks retas reiškinys Lietuvoje.

„Nors daugumą žmonių liepos 27–osios popietę siautęs viesulas baugino, šis reiškinys Lietuvoje kartojasi kas 3–4 metus. Viesulai susidaro todėl, kad susiduria šilto ir šalto oro srautai. Reikia pabrėžti, kad viesulas ir škvalas yra skirtingi gamtos reiškiniai. Visų pirma, viesulas sukasi apie vertikalią ašį. Tuo tarpu škvalas juda horizontaliai“, – sakė A. Galvonaitė.

REKLAMA
REKLAMA

„Dar vienas išskirtinis viesulo bruožas – jis yra lokalus. Dažnai viesulai apima konkrečias teritorijas. Jų veikino spindulys nėra didelis. Tačiau viesulai kelia pavojų ir juos reiktų vertinti rimtai“, – sakė specialistė.

A. Galvonaitės teigimu, praktiškai nėra galimybės nuspėti, kurioje teritorijoje kils viesulas. „Kolegos gali tik informuoti viuosmenę apie intensyvius oro srautų susidūrimus. Tačiau nuspėti viesulų susidarymo vietos nėra galimybių. Žmonės, pamatę besikaupiančius kamuolinius debesis, turėtų susirūpinti“ – pasakojo gamtos reiškinius tyrinėjanti moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos atstovė siūlo keletą patarimų, kaip elgtis viesulo metu. „Visų pirma, reikėtų ieškoti žemesnės vietos. Jei esate lauke, šokite į daubą ar griovį. Viesulas juda tam tikrame aukštyje nuo žemės, todėl toks prieglobstis gali apsaugoti. Teoriškai galima įsikibti į medžius, tačiau to daryti nepatarčiau. Jei siaustų ne viesulas, o škvalas, medžiai būtų raunami su šaknimis. Kiek saugiau būnantiems namuose. Jei esate kambaryje, atsitūpkite kampe, arba užsidarykite rūsyje, tualete – čia kaip atrama būtų keturios sienos, nėra langų. Be abejo, būti prie lango nepatartina dėl dūžtančių stiklų“, – dalijosi patarimais specialistė.

REKLAMA

A. Galvonaitės paklausus, kuo skiriasi JAV ir Lietuvoje kylantys viesulai, specialistė paaiškino, kad Amerikoje jie susidaro vandenyne, o Lietuvoje – sausumoje.

„Čia ir yra pagrindinis skirtumas. Susidaręs vandenyne, viesulas slenka dideliu plotu į sausumą. Tuo tarpu susidarantys sausumoje viesulai yra daug silpnesni“, – sakė A. Galvonaitė. Ji patikino, kad Baltijos jūra yra per maža susidaryti galingam viesului, galinčiam pasiekti Lietuvos sausumą.

Viesulo padariniai (nuotr. R. Šimaitienės) (nuotr. Balsas.lt)Viesulo padariniai (nuotr. R. Šimaitienės) (nuotr. Balsas.lt)

Viesulo padariniai (nuotr.R. Šimaitienės) (nuotr. Balsas.lt)Viesulo padariniai (nuotr.R. Šimaitienės)

Viešulo padariniai (nuotr. R. Šimaitienės) (nuotr. Balsas.lt)Viešulo padariniai (nuotr. R. Šimaitienės)

Viesulo padariniai (nuotr.R. Šimaitienės) (nuotr. Balsas.lt)Viesulo padariniai (nuotr.R. Šimaitienės)

 EF4 viesulo pasekmės . Wikipedia nuotr. (nuotr. Balsas.lt) EF4 viesulo pasekmės . Wikipedia nuotr.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų