• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kitų metų Eurovizijos konkursas vyksiantis Azerbaidžane, gali priversti šalies diktatorių tapti politiškai tolerantiškesniu. Praneša „Gurdian.co.uk“ korespondentas Aslan Amani.

REKLAMA
REKLAMA

Eurovizijos konkurse dalyvaujančių šalių sirgaliai dažnai skundžiasi, kad šalių padėtis bei jų „blokados“ turi labai didelę reikšmę balsavimui. Vis dėlto, šiais metais teorija nepasitvirtino. Eurovizijos nugalėtoja Ell/Nikki atstovavo šalį, kuriojelabiausiai pažeidžiama žmogaus teisių ir laisvių sistema. Likus vos trims dienoms iki konkurso, Europos parlamentas patvirtino naują Azerbaidžano žmogaus teisių įstatymą.

REKLAMA

Didelės naftos atsargos Azerbaidžane suteikė Alijevo dinastijai galimybę sugriežtinti galią. Daugiau nei prieš šešerius metus Baku, Tbilisis ir Džeichanas, pradėję eksportuoti naftą į likusias Europos šalis, turėjo galimybę parduoti daugiau nei milijoną barelių naftos per dieną. Tokia galybė, savo ruožtu, paskatino šalies diktatorius sugriežtinti šalies politiką bei valdymo formą.

REKLAMA
REKLAMA

Šiandien „Arabų pavasaris“ kelia problemų Kaspijos pakrantės šalims. Begalės opozicijos aktyvistų rengiasi mitingams Baku. Praėjusią savaitę vienam aktyvistui buvo apribota laisvė dviems metams už narkotikų laikymą. Jis buvo suimtas praėjus dienai po jo skatinamųjų užrašų Facebook'e dėl revoliucijų Egipte. Kitas jaunimo aktyvistas, Harvardo absolventas ir kandidatas į parlamentinius rinkimus, taip pat yra teisiamas dėl mokesčių mokėjimo vengimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto tikimasi, kad pergalė Eurovizijoje ne tik sustabdys represijų bangą ir Iham Aliyev pyktį prieš Arabų pavasario aktyvistus, bet ir padės šaliai tapti politiškai nuolankesne. Permainas šalyje gali lemti žemiau išvardinti penki variantai.

Pirma, Azerbaidžanas vėl turės išduoti vizas, kurios buvo uždraustos praeitais metais pagausėjus teisių gynimo aktyvistų iš pasaulio ir kritiškai nusiteikusių žurnalistų antplūdžiui. Dabartinės šalies taisyklės suteikia vyriausybei valdžią priimti ar atmesti vizos prašymus, tačiau ši situacija turės kardinaliai keistis, nes Azerbaidžano ambasados Europos šalyse nėra pakankamai didelės, kad galėtų išduoti vizas tūkstančiams žmonių, norinčių atvykti į Eurovizijos konkursą 2012 metais.

REKLAMA

Antra, valstybės vadovai turės išmokti administracinių pagrindų. Pasak Transparency International, šalis yra korumpuočiausia pasaulyje, net lyginant su Iranu, Libija ar Pakistanu. Jei šalis norės, kad Vokietijos atlikėja atvyktų ir pasirodytų Eurovizijos konkurse, Azerbaidžanui reikės imtis masinių infrastruktūrinių projektų. Per likusius metus iki konkurso šalis daugiau laiko praleis besiruošdama deramam Eurovizijos svečių sutikimui nei savanaudiškiems tikslams besisavinant Eurovizijos fondo lėšas. Priešingu atveju Azerbaidžanas bus pažemintas visos Europos akivaizdoje.

REKLAMA

Trečia, po šių metų Eurovizijos konkurso, po Azerbaidžano atstovės pergalės, šalis yra tarsi po padidinamuoju stiklu, todėl ji turėtų formuoti gerą įvaizdį, lygių teisių ir demokratiškų žmonių visuomenę.

Ketvirta, po pergalės Eurovizijoje padaugėjo linksmai nusiteikusių jaunuolių, besibūriuojančių Baku gatvėse ir visame mieste. Taigi, valdžia turės atsisakyti savo blogo įpročio siuntinėti policijos pareigūnus ir šnipinėti gatves.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir galiausiai, manoma, kad didelės sirgalių minios, besidžiaugiančios pergale tarptautiniame konkurse, numalšins autoritarinį pyktį.Tokios dienos, kaip ši, primins Azerbaidžanui, kad jaunimas ir yra šalies ateitis.

Visa tai rodo, kad politiniai pokyčiai įmanomi netgi autoritarinėse valstybėse. 150 milijonų žiūrovų iš visos Europos privers šalį būti tolerantiškesne ir atviresne permainoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų