• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvienas sodininkas kasmet laukia pražystančių magnolijų. Išskirtiniu grožiu pasižymintis augalas džiugina dideliais, žadą atimančiais pumpurais. Pamačius juos kaskart norisi atsisukti ir pasigėrėti dar kartą. 

Kiekvienas sodininkas kasmet laukia pražystančių magnolijų. Išskirtiniu grožiu pasižymintis augalas džiugina dideliais, žadą atimančiais pumpurais. Pamačius juos kaskart norisi atsisukti ir pasigėrėti dar kartą. 

REKLAMA

Dėl to apie šio augalo priežiūrą ir jos ypatumus papasakojo „Juragių medelyno“ ūkininkas Donatas Venckevičius. Jis teigė, kad jų medelyne šių augalų auga daugiau nei penkiasdešimt.

Svarbiausi patarimai

Ūkininkas atskleidė, kad yra keli aspektai, kuriuos reiktų žinoti prieš pasodinant magnolijas. Anot jo, šiems augalams svarbu gauti saulės, tačiau skersvėjo magnolijos pakęsti negali.

„Jų sodinimas, vienareikšmiškai, turi būti saulėtas. Ta vieta turi būti šilta ir apsaugota nuo skersvėjo“, – paaiškino ūkininkas. 

REKLAMA
REKLAMA

Jis pridėjo, kad taip pat, norint pasaktinti augalų augimą, galimą magnolijoms skirti ir daugiau dėmesio:

„Sodinant galima šiek tiek parūgštinti žemę, bet jos tikrai auga ir neparūgštintoje dirvoje.“

REKLAMA

O galiausiai, apie magnolijas svarbu žinoti tai, kad permainingo oro metu joms gali pakenkti staigūs temperatūrų pokyčiai.

„Taip pat jos puikiai žiemoja. Bet yra viena problema su jomis. Ji atsiranda, kai po šiltos žiemos, oras vasario mėnesio pabaigoje atšąla.

Tada magnolija šiltos žiemos metu jau ima krauti pumpurus, jie būna tokie su kailiuku, o dėl šalčių kai kurių veislių žiedai sušąla pumpuruose. Tuome žiedų jau galima nesitikėti.

Bet šiaip tai didžioji dalis šalčiui yra atsparios. Tai drąsiai jas galima sodinti“, – paaiškino ūkininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Magnolijų priežiūra

Taip pat apie magnolijų auginimą buvo rašoma puslapyje derlingas.lt., kuriame akcentuotos pagrindinės taisyklės, kurias reikia žinoti norint užsiauginti šias sodo karalienes. 

Vieta. Naujai pasodintoms magnolijoms galite padėti įsitvirtinti savo kieme, jei išvengsite dirvožemio suslėgimo aplink šaknų zoną. Pasistenkite, kad aplink medžio pagrindą būtų kuo mažiau vaikščiojama.

Dirvožemis. Magnolijos mėgsta derlingą, gerai drenuojamą, lengvai rūgštų dirvožemį. Jei jūsų dirva yra per smėlinga ar molinga, ją rekomenduojama pagerinti kompostu ar durpėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laistymas. Magnolijos reikalauja nuoseklaus laistymo, ypač per sausus periodus. Jauni augalai reikalauja gausaus laistymo, kad gerai įsišaknytų.

Tręšimas. Nors magnolijos nėra labai reiklios maisto atžvilgiu, gali būti naudinga pavasarį tręšti jas specialiu medžių ir krūmų trąšų mišiniu.

Genėjimas. Magnolijas geriausiai genėti po žydėjimo, tačiau reikėtų genėti tik tuomet, kai tai būtina (pvz., norint pašalinti pažeistas ar mirusias šakas).

REKLAMA

Žiemos apsauga. Nors dauguma Lietuvoje auginamų magnolijų yra atsparios žiemos šalčiams, jauni augalai gali reikalauti šiek tiek apsaugos. Tai galima padaryti apdengiant juos šilta medvilnine medžiaga arba šiaudais.

Mulčiavimas. Mulčiuokite aplink augalo pagrindą, kad išlaikytumėte drėgmę ir kontroliuotumėte piktžoles.

Magnolijų dauginimas

Magnolijų dauginimas gali būti atliekamas keliais būdais, priklausomai nuo pasirinktos rūšies, augalo amžiaus ir sodininko pageidavimų. Štai keli populiariausi magnolijų dauginimo būdai:

REKLAMA

Dauginimas sėklomis. Priklausomai nuo rūšies, magnolijos sėklos gali būti labai atsparios. Prieš sėjant sėklos gali reikalauti stratifikacijos – šaltų sąlygų, kad būtų skatinamas daigų augimas. Kai sėklos yra paruoštos, jos turėtų būti pasėtos į derlingą dirvą ir laikomos šiltoje vietoje.

Dauginimas auginiais. Tai populiariausias ir efektyviausias magnolijų dauginimo būdas. Auginiai paimami nuo sveiko augalo ankstyvą pavasarį, apie 10-15 cm ilgio su keliais lapais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po to auginiai mirkomi specialiuose šaknų formavimo tirpluose ir sodinami į derlingą dirvą arba specialų mišinį. Auginiai turi būti laikomi šiltoje, drėgnoje aplinkoje, kad susidarytų šaknys.

Dauginimas dalijant. Tai galimas būdas dauginti krūmines magnolijų rūšis, kurios suformuoja keletą stiebų iš vienos šaknies. Geriausias laikotarpis dalijimui yra ankstyvas pavasaris arba ruduo, prieš prasidedant šalčiams.

Magnolijų dauginimas reikalauja kantrybės ir ypatingos priežiūros. Dauginant šiuos augalus svarbu atsižvelgti į jų rūšies poreikius ir skirti laiko, kad augalai užaugtų sveikais ir stipriais.

REKLAMA

Magnolijų ligos ir kenkėjai

Paprastai magnolijų ligos nėra rimtos ar dažnos, tačiau verta atkreipti dėmesį į keletą jų, kad galėtumėte imtis tinkamų veiksmų. Magnolijų medžių ligų gydymas visada priklausys nuo medžio amžiaus ir simptomų sunkumo. Kadangi šie medžiai labai skiriasi savo dydžiu ir forma, sunkesnes ligas turėsite „gydyti“ savo nuožiūra.

Štai keletas magnolijų savininkams pastebimų ligų:

Lapų dėmėtligė. Kai magnolijos lapų apačioje atsiranda aksominių rausvai rudų plotų su į plauką panašiomis struktūromis, greičiausiai susiduriate su lapų dėmėtumu. Gera žinia yra ta, kad tai nėra rimta liga, nors ir atrodo baisiai. Jei jūsų medis nėra eksponatinis, nėra būtina gydyti šią infekciją.

REKLAMA

Vėžys. Dėl šios infekcijos yra būtinas magnolijų šakų apipjaustymas ir gali kelti pavojų dideliam medžiui. Jei pastebėjote, kad viena šaka staiga nudžiūvo, o likusios yra sveikos, laikas ją genėti ir ieškoti daugiau vietų, kuriose lupasi žievė arba formuojasi neįprasti mazgai.

Medienos puvinys. Frazė „medžio operacija“ gali būti ne jūsų žodyne, tačiau medžio puvinys yra viena iš priežasčių, dėl kurios privalėsite tapti „chirurgu“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priklausomai nuo to, ar medžio puvinys yra medžio viduje, ar aplink pagrindą išorėje, medį galima išgelbėti nuo puvinio, jei liga bus pastebėta anksti. Šios ligos požymiai gana neaiškūs, pavyzdžiui, medžio lajos dalių vytimas arba nutekėjusi vietas ant žievės.

Dekoratyvinius augalus, įskaitant magnolijas, puola įprasti kenkėjai, tokie kaip amarai. Taip pat ant jų parazituoja įvairių rūšių vabzdžiai ar kiti gyvūnai, tačiau jie iš esmės nekelia grėsmės bendrai magnolijų būklei.

REKLAMA

Kada pasodintos magnolijos pradės žydėti?

Pasodinus magnoliją turbūt iš karto kyla klausimas kada ji pradės žydėti? Magnolijų žydėjimo pradžia po sodinimo priklauso nuo keleto veiksnių, įskaitant augalo amžių sodinimo metu, pasirinktą rūšį, auginimo sąlygas ir priežiūrą.

Jauni magnolijos sodinukai, ypač tie, kurie paimti iš sėklų, paprastai nepradės žydėti iki jie pasieks bent 5-10 metų amžių. Tačiau, jei perkate brandesnį sodinuką, jis gali sužydėti anksčiau, galbūt net jau kitais metais po sodinimo.

REKLAMA

Kai kurios magnolijų rūšys pradeda žydėti jaunesniame amžiuje nei kitos. Pavyzdžiui, lelijažiedė magnolija (Magnolia liliiflora) ir kai kurios kitos smulkiau žydinčios rūšys gali pradėti žydėti anksčiau nei didžiažiedės rūšys.

Nors nėra garantuoto laikotarpio, po kurio magnolija pradės žydėti, daugelis sodininkų gali tikėtis žydėjimo per ateinančius 3-5 metus, jei sodinamas brandesnis sodinukas. Taigi, reikia turėti daug kantrybės ir skirti šiek tiek laiko priežiūrai, tačiau magnolijos pražydimas neabejotinai bus vertas jūsų laukimo!

Šaltinis: derlingas.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų