Vilniaus savivaldybė (nuotr. Balsas.lt)

Vilniaus savivaldybė (nuotr. Balsas.lt)

Sostinės taryba trečiadienį pritarė seniūnijų pertvarkos planui, kuris įžiebė aistras dėl savivaldos. Sostinės meras Artūras Zuokas ir planui pritariantieji tikina siekią efektyvumo, o priešininkai atkerta, kad savivaldą reikia skatinti, o ne siaurinti.

Iš šiuo metu esančių 21 seniūnijų, nuo balandžio 1 dienos nuspręsta palikti 5, esančias toliausiai nuo miesto centro, bei įsteigti 11 biurų, kuriuose dirbs savivaldybės departamentams atskaitingi darbuotojai, teikiantys paslaugas gyventojams.

Nieko neveikia

„Lapkritį atliktos sostinės reprezentatyvios gyventojų apklausos duomenimis, net 60 proc. vilniečių nežino, ką veikią seniūnijos, 7 iš 10 vilniečių nesinaudoja seniūnijų paslaugomis. Po pertvarkos aiškią atsakomybę turintys biurų darbuotojai iš karto galės spręsti vilniečių problemas, geriau prižiūrės teritorijas, užtikrins taisyklių laikymąsi. Be to, savivaldybės biudžetas jau šiemet sutaupys apie 1,2 mln. litų, bus atlaisvinta per 1600 m2 patalpų“, – sakė Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Vilniečių apklausa parodė, kad bene vienintelė funkcija, kurią gyventojams pastaraisiais metais teikė seniūnijų darbuotojai buvo gyvenamosios vietos deklaravimas. Kitas seniūnijų patalpose teikiamas paslaugas – pavyzdžiui, socialinės paramos ar vaiko teisių apsaugos, – teikė savivaldybės ar kitų įstaigų darbuotojai. Šias paslaugas gyventojai ir toliau galės gauti artimiausiame biure, be to, nebebus taikomas apribojimas, kad tokios paslaugos teikiamos pagal deklaruotą gyvenamąją vietą.

Bijosi „gubernatorių“

Reformos oponentai pabrėžia, kad seniūnus neveikliais padarė teisinė bazė, kurioje pastarieji veikia. Kartu pabrėžiama, kad pamirštami pažadai stiprinti savivaldą, įteisinti seniūnų rinkimus. Vietoje to esą bus skiriami „mini gubernatoriai“.

Vilniaus bendruomenių asociacijos nuomone, kurią portalui Balsas.lt perdavė pirmininkas Edmundas Jakubauskas, seniūnijų pertvarka reikalinga, tačiau reikalinga ir platesnė diskusija. Asociacija siūlo sudaryti darbo grupę iš miesto tarybos narių, administracijos ir bendruomenių atstovų, seniūnaičių,mokslininkų.

Pasak E. Jakubausko, derėtų neskubėti su sprendimais. „Mes prieš seniūnijų naikinimą. Pasisakome už seniūnijų funkcijų ir finansavimo stiprinimą“, -–teigia jis.

Kai kurie pertvarkos oponentai taip pat nuogąstauja, kad nuošalios seniūnijos paliekamos ramybėje tik todėl, kad jų turimas nekilnojamasis turtas nėra tiek vertingas. Baiminamasi, kad turtas gali būti išparduotas, o nutarus seniūnijas atkurti joms reikės ieškoti naujų patalpų.

Politologas: reforma, kuri nieko nekeičia

Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, politologas Antanas Kulakauskas portalui Balsas.lt sakė, kad šią reformą reikia vertinti dviem aspektais. „Savivaldos plėtros prasme tai yra lyg ir žingsnis atgal, bet tie, kas labiausiai rėkia, ir patys nebuvo ja labai suinteresuoti. Iš esmės mažai kas pasikeis – tiesiog A. Zuokas, matyt, susirinks tuos žmones, kuriuos laiko reikalingais ir tiek. Valdininkų nei sumažės, nei padaugės, sutaupyta nieko nebus, nes dar reikės mokėti išeitines pašalpas. Žmonėms daugiau pinigų nebus, o valdžia truputį kitaip stumdys kadrus, nei iki šiol. Juk seniūnų postus tarpusavyje ligi šiol dalijosi partijos, o realiai savivaldai jie mažai ir taip tarnavo. Realios, institucionalizuotos seniūnų veiklos kontrolės iš seniūnijų gyventojų pusės šiaip ar taip nebuvo. Vadinamasias seniūnijų tarybas susirinkdavo patys seniūnai. Galiausiai, naikinama tik viena seniūnija – Viršuliškių, kurią ir taip planuota sujungti su Justiniškių. Visur kitur tą patį darys vadinamieji biurai. Tai šiokia tokia tegul ir nedidelių lėšų valdymo centralizacija ir siekis pakeisti „kadrus“. Dėl to ir universitetuose kartais daromos panašios „reformos“. Dar gali būti, kad kas nors, ką nors išnuomos ar privatizuos. Su savivaldos plėtra, kaip ja sakiau, tai neturi nieko bendro“, – sakė jis.

*******

Naujai įsteigtuose biuruose dirbs Miesto tvarkymo, Viešosios tvarkos, Vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojai, Socialinės paramos centro  specialistai, gyvenamosios vietos deklaravimo ir interesantų aptarnavimo „vieno kontakto“ principu specialistas bei bendruomenių veiklos koordinatorius.

Vilniuje veiks Grigiškių, Naujininkų, Naujosios Vilnios, Panerių ir Verkių seniūnijos bei Antakalnio, Centro, Fabijoniškių, Justiniškių, Karoliniškių, Lazdynų, Pilaitės, Pašilaičių, Šeškinės, Vilkpėdės ir Žirmūnų biurai.

Šiuo metu iš 5 didžiųjų šalies miestų seniūnijas turi tik Vilnius (21), Kaunas (11) ir Šiauliai (2, nutolusias). Panevėžys ir Klaipėda seniūnijų neturi.

portalai@tv3.lt

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "Tele-3" sutikimo draudžiama.

Skaityti komentarus 12 Parašyk komentarą


  Lietuva

  Mantas Adomėnas (nuotr. Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)
  Mantas Adomėnas: pilame jauną vyną į senus, aplopytus vynmaišius 2015.05.04 18:44 Pirmadienį vykusio TS-LKD suvažiavimo metu buvo norėta pakeisti tam tikrus įstatų punktus, tačiau suvažiavimui pirmininkavęs Stasys Šedbaras siūlė priimti svarbiausius įstatų keitimo projektus, o visus kitus klausimus, ramiai išdiskustavus, atidėti svarstymui kitam suvažiavimui po metų. „Mes pilame jauną vyną į senus, ...
  KGB (nuotr. SCANPIX)
  Lietuvoje sulaikytas šnipinėjimu įtariamas Rusijos pilietis 2015.05.04 13:32 Lietuvoje sulaikytas dar vienas šnipinėjimu įtartas užsienio valstybės pilietis. Turimais duomenimis, sulaikytasis N. F. yra 1977 m. gimęs Rusijos Federacijos pilietis, etatinis Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) darbuotojas.
  N. Puteikio žinutė (balsas.lt montažas)
  Į mobiliuosius telefonus skrieja prašymas pervesti pinigų būsimiems Seimo rinkimams N. Puteikis: siunčiu neraudonuodamas (1) 2015.05.04 19:52 Baigiantis terminui, kai Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) reikia pateikti pajamų deklaracijas, Seimo narys Naglis Puteikis vėl nusprendė priminti laukiantis pinigų būsimam savo žygiui į Seimą paremti. „Šiandien paskutinė diena, kada galime per el.
  Rimigijus Šimašius “DAROM“ akcijoje (nuotr. Organizatorių)
  46-iuose „DAROM“ taškuose sostinėje šiukšlių nebeliko jau kitą dieną 2015.05.04 18:15 Vilniaus miesto savivaldybė, prisidėjusi prie aštuntus metus vykstančios aplinkos tvarkymo akcijos „DAROM“, iš visų 46 tvarkymo taškų šiukšles išvežė iškart – jau kitą dieną numatytose vietose šiukšlių nebebuvo. Skaičiuojama, kad sostinės gyventojai akcijos metu šiemet surinko 77 tonas (apie 460 kub. m) atliekų. Visgi, ...
  Edwardas Lucasas
  Edwardas Lucasas: šnipų persekiojimas Lietuvoje – gera atgrasymo priemonė (1) 2015.05.04 16:18 Lietuvos sprendimas viešai patraukti baudžiamojon atsakomybėn užsienio šnipus yra gera atgrasymo priemonė ir atspindi požiūrį į Rusiją kaip priešišką valstybę, sako knygos apie Rusijos šnipus autorius Edwardas Lucasas.
  Gegužės 9-osios minėjimas Antakalnio kapinėse (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Boikotuodama minėjimą Maskvoje, išsišokėlė Lietuva laimės Vakaruose Politologas: mums svarbu, kad mūsų nelaikytų pilka, pusiau rusiška zona(8) 2015.05.04 15:00 Toks mūsų šalies išsiskyrimas tarptautiniame kontekste, kai Lietuva greičiausiai taps vienintele Europos Sąjungos valstybe, kuri boikotuos Antrojo pasaulinio karo pabaigos minėjimą Rusijos sostinėje Maskvoje gegužės 9 dieną, Lietuvai net naudingas teigia ISM Ekonomikos ir politikos studijų programos vadovas, politologas ...
  Lėktuvas (nuotr. SCANPIX)
  Kokią įtaką lėktuvai daro klimato kaitai? 2015.05.04 14:42  Jau kurį laiką lėktuvai buvo tituluojami kaip viena saugiausių ir patogiausių susisiekimo priemonių pasaulyje. Tačiau lėktuvų katastrofos ir oro bendrovių skandalai vis dažiau priverčia pasirinkti alternatyvias transporto priemones. Be to, praėjusį mėnesį Japonijoje greičiausias traukinys pasaulyje pasiekė greičio ...
  Vėjo jėgainės (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)
  Vėjo energetika – sprendimas mažinti šiltnamio efektą sukeliančias dujas 2015.05.04 14:39  Klimato kaitos prevencijos procesai vyksta visame pasaulyje – nuolat strateguojama ir kalbama apie tai, kad šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimas gali būti efektyviai pasiektas plėtojant atsinaujinančius energijos išteklius, pavyzdžiui, vėjo energetiką. Taip būtų sunaudojama mažiau iškastinio kuro. Lietuvos ...
   (nuotr. Fotodiena.lt)
  Pernykštės žolės deginimas – žingsnis klimato kaitos link 2015.05.04 14:34 Žolės, ražienų ir augalininkystės atliekų deginimas Lietuvoje ir toliau išlieka viena populiariausių gaisrų priežastimi po neatsargaus žmonių elgesio su ugnimi. Per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje ugniagesiai skubėjo gesinti daugiau kaip 3500 gaisrų, maždaug 11,3 proc. jų sukėlė pernykštės žolės degintojai. Nepaisant ...
  Motociklininkų sezono atidarymo dieną motociklų vairuotojai nepasižymėjo drausme (nuotr. Policijos)
  Motociklininkų sezono atidarymo dieną motociklų vairuotojai nepasižymėjo drausme 2015.05.04 14:27 Gegužės 2 dieną Lietuvos kelių policijos tarnyba talkino Vilniaus ir Kauno apskrityse dirbantiems policijos pareigūnams. Pareigūnai patruliavo ir su motociklais, ir specialiomis spalvomis nedažytais ir policijos skiriamaisiais ženklais nepažymėtais automobiliais. Motociklininkų sezono atidarymo dieną ypatingas dėmesys ...
  Radus sprogmenį geriau jo nejudinti, o pranešti apie jį išminuotojams (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
  Prie sienos su Rusija rasti karo laikų sprogmenys 2015.05.04 13:59  Prie sienos su Rusija aptikti du pavojų kėlę Antrojo pasaulinio karo laikų sprogmenys. Iki sunaikinimi jų apsauga ir prieigų kontrole rūpinosi Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių rinktinės pareigūnai. Penktadienį Pagėgių rinktinės Šilgalių užkardos pasieniečiai, būdami tarnyboje netoli sienos su Rusija ...
  Dainius Pavalkis (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Dainiaus Pavalkio kerštas: atleista viceministrė Genoveita Krasauskienė Prezidentė atleis D. Pavalkį jo prašymu(6) 2015.05.04 12:19 Atsistatydinimo pareiškimą parašęs švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis atleido viceministrę Genoveitą Krasauskienę. Kaip BNS informavo Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM), G.Krasauskienė atleista nuo gegužės 1 dienos kaip praradusi pasitikėjimą. Atsistatydinimo pareiškimą ministras D.Pavalkis įteikė praėjusią ...
  Lietuvos vėliava (nuotr. Pauliaus Peleckio, Edvardo Blaževičiaus/Fotodiena)
  Antrojo pasaulinio karo pabaigą Lietuva minės gegužės 8-ąją 2015.05.04 11:22  Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europoje 70-ąsias metines Lietuva minės gegužės 8 dieną. Oficialiuose renginiuose ketina dalyvauti prezidentė ir premjeras. Pagal Kultūros ministerijos paskelbtą minėjimo programą, tą dieną Šv.Jonų bažnyčioje bus aukojamos Šv. Mišios, karo aukų pagerbimo ceremonija vyks Panerių ...
  Reta liga sergančio berniuko viltis: trečdalis milijono eurų už galimybę gyventi
  Reta liga sergančio berniuko viltis: trečdalis milijono eurų už galimybę gyventi 2015.05.04 10:48  Pasaulyje yra ligų, kuriomis serga tik vienetai žmonių. Reta negalia – raumenų nykimas kamuoja ir dešimtmetį šiaulietį. Viltis, kad vaiko sveikata pagerės kainuoja apie trečdalį milijono eurų, nes pasaulio mokslas pasiūlė vaistų. Bent kiek padėti berniukui vieni pirmųjų pasisiūlė šiauliečiai – surengtas labdaros ...
  Vandalai nuniokojo sostinės „Žalgirio“ stadioną (nuotr. Fotodiena.lt)
  Vietoj „Žalgirio“ stadiono – komerciniai ir gyvenamieji pastatai (2) 2015.05.04 09:34  Šiaulių banko dukterinėms įmonėms priklausantį nekilnojamąjį turtą Vilniuje, esantį „Žalgirio“ stadiono teritorijoje, įsigijo „Hanner“ grupės įmonė „Promola“. Bendra sandorio vertė – daugiau kaip 40 mln. eurų (PVM neįskaičiuojamas). „Pasibaigus intensyviam pardavimo procesui, pasiektas susitarimas su geriausią ...
  Lukiškių aikštė (nuotr. Balsas.lt/R. Karpavičiūtės)
  Vyriausybė svarstys dėl Lukiškių aikštės sutvarkymo 2015.05.04 08:58  Vyriausybei šią savaitę bus teikiamas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programos projektas dėl objektų, kuriuos valstybė turėtų sutvarkyti iki 2018-ųjų. Tarp siūlomų projektų įtrauktas ir Lukiškių aikštės sutvarkymas, BNS sakė Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis. „Dėl Lukiškių aikštės buvo ...
  Avarija Panevėžyje (nuotr. YouTube)
  Panevėžio rajone neblaivaus vairuotojo sukeltoje avarijoje sužeisti penki žmonės (1) 2015.05.04 08:38  Sekmadienį neblaivaus vairuotojo sukeltoje avarijoje Panevėžio rajone ties Puodžialaukės kaimu sužeisti penki žmonės. Kaip pranešė Panevėžio apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, nelaimė įvyko kelyje Pandėlys–Kazliškis. Automobilis „Saab“, kurį vairavo neblaivus Biržų rajono gyventojas, išvažiavo į ...
  Žvalgų pratybos (nuotr. srz. V. Skrodenis)
  „Žaibo kirtis 2015“ – didžiausios šių metų nacionalinės karinės pratybos 2015.05.04 08:16  Pirmadienį Lietuvoje prasideda nacionalinių pratybų „Žaibo kirtis 2015“ antrasis etapas, kuriame dalyvaus kariai ir vidaus reikalų ministerijai pavaldūs pareigūnai. Šio pratybų etapo metu bus mokomasi reaguoti į vadinamojo hibridinio karo keliamus iššūkius. Nuo pirmadienio iki gegužės 10 dienos Klaipėdos, Švenčionių ...
  Skiepai (nuotr. Fotodiena.lt/Simono Švitros)
  Į Lietuvą veržiasi egzotiškoms šalims būdinga infekcija (video)(1) 2015.05.04 07:43  Į Lietuvą grėsmingai veržiasi egzotiškoms šalims būdinga infekcija – maliarija. Pranešama, kad ją vien per šių metų keturis mėnesius į Lietuvą jau parsivežė penki pacientai. Vieno žmogus Lietuvos medikams išgelbėti nepavyko. Nors, kaip teigiama, ankstesniais metais ši infekcija buvo diagnozuojama jūreiviams, dabar ...
  Gaisras Ežerėlio miestelyje visus sukėlė ant kojų (Nuotr. Simono Dailidės)
  Skaitytojo naujiena: gaisras Ežerėlio miestelyje visus sukėlė ant kojų (1) 2015.05.04 02:41 Sekmadienio vakarą, 21:10 val., važiuojant iš kaimo namo, pastebėjome didelį kamuolį dūmų. Jis buvo vos pradėjęs kilti. Pasidarė įdomu, kas vyksta, nes kaip žinome, Ežerėlio miestelis, esantis Kauno rajone, neturi nei vieno ežero, tačiau yra apsuptas durpynų. Užsidegus durpių laukui labai sunku jį užgesinti. Nuvažiavome ...
  Pirmadienis, 2015 m. gegužės 4 d.
  Alytus
  +14
  4.0 m/s
  Kaunas
  +14
  3.6 m/s
  Vilnius
  +14
  3.1 m/s
  Panevėžys
  +11
  5.4 m/s
  Klaipėda
  +12
  4.0 m/s
  Šiauliai
  +11
  5.4 m/s
  Utena
  +14
  3.1 m/s

  Vilnius

  Debesuota
  +14
  Debesuota
  Toks jausmas lyg būtų +14