Molekuliniai tyrimai padės vėžio gydimo profilaktikoje. AFP/ Scanpix nuotr.

Molekuliniai tyrimai padės vėžio gydimo profilaktikoje. AFP/ Scanpix nuotr.

Valstybiniam patologijos centrui (VPC) suteikta licencija atlikti molekulinės patologijos tyrimus. Jie bus atliekami siekiant tiksliau diagnozuoti krūties, gimdos kaklelio, žarnyno, plaučių, skrandžio, kraujo vėžį ir nustatyti individualizuotos terapijos žymenis.

„Atliekant molekulinius tyrimus galima nustatyti tam tikrus genų pokyčius, kurie padeda tiksliau išsiaiškinti diagnozę, prognozuoti ligos eigą ir numatyti gydymo vienais ar kitais vaistais efektyvumą. Tyrimų rezultatai leidžia specifiškai gydyti ligą, parinkti individualizuotą gydymo algoritmą“, - komentavo naujų tyrimo metodų privalumus Valdas Gasilionis,VPC gydytojas patologas.

Ilgus metus buvo įprasta, kad sergant vėžiu taikomas standartinis gydymas: operacija, chemoterapija, vaistai ir pan. Tačiau neretai, atrodytų,  dviejų vienodai sergančių pacientų ligos eiga kardinaliai išsiskirdavo – vienas ligonis po operacijos pasveiksta ir gyvena be jokių simptomų, kito liga sparčiai progresuoja nepaisant intensyvaus gydymo. Kodėl? Čia į pagalbą ir ateina molekuliniai tyrimai -  naviko molekulinė analizė padeda aptikti pakitimus vėžio genuose, kurie ir nulemia skirtingus ligos progresavimo mechanizmus, o tuo pačiu – ir skirtingą ligos eigą bei gydymą.

Tai ypač svarbu diagnozuojant ir gydant krūties, kraujo, žarnyno vėžį. Pavyzdžiui, sergantiesiems pažengusiu (vėlyvos stadijos) storosios žarnos vėžiu, atliekamas K-RAS geno mutacijų nustatymas, kurio rezultatai apsprendžia naujos kartos „taikininės“ terapijos gydymo tikslingumą (esant K-RAS geno mutacijoms ypatingai brangus gydymas neduos efekto, taigi neturi būti skiriamas). Krūties vėžio atveju nustatoma HER2 onkogeno amplifikacija ir raiška teikia informaciją apie ligos prognozę ir tikslingumą gydyti brangiais vaistais, galinčiais sukelti ir pašalinius reiškinius. Kraujo vėžio atveju molekuliniai tyrimai padeda tiksliau apibūdinti vėžio tipą, bei pritaikyti tinkamiausią gydymą.

Molekuliniais tyrimais gali būti tiriamas paties naviko, kraujo, šlapimo mėginys bei kiti organizmo skysčiai ir išskyros.

Molekulinis tyrimas vertingas ir profilaktikai, ypač kalbant apie gimdos kaklelio vėžį. Daugelis moterų labai gerai žino, kiek nerimo po citologinio PAP tepinėlio suteikia gydytojo  frazė: „Rasti ląstelių pakitimai.“ Molekulinis tyrimas tokiu atveju nustato, kas sukėlė tuos pokyčius – žmogaus papilomos virusas (ŽPV) ar kitos priežastys. Šio tyrimo rezultatai leidžia nuspręsti, ką toliau daryti: atlikti kitus tyrimus, pradėti gydymą ar nuraminti moterį ir pakviesti ją profilaktiškai pasitikrinti vėliau.

„Patologijos specialybė jau įžengė į molekulinių tyrimų erą. Džiaugiamės, kad galime tai daryti ir Lietuvoje. Molekuliniai tyrimai leidžia ne tik tiksliau nustatyti ligos diagnozę, bet ir parinkti efektyvų gydymą. Taigi patologai šiandien atlieka ne tik diagnostiką, bet ir teranostiką - taip įvardinamas gydymo efektyvumo žymenų tyrimas. Šie tyrimai efektyvūs ir vertinant ekonominę naudą, nes padeda parinkti tinkamą gydymą, sutaupyti gydymo laiką, kuris tokiems pacientams ypač svarbus, ir šimtus tūkstančių litų, kurie būtų išleidžiami tuo konkrečiu atveju neefektyviems vaistams. Vaistai skiriami tiems, kam iš tikro jų reikia,“ - sakė VPC direktorius prof. Arvydas Laurinavičius.

portalai@tv3.lt

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "Tele-3" sutikimo draudžiama.

Skaityti komentarus 1 Parašyk komentarą


  Pramogos

  Marijonas Mikutavičius gerbėjams skyrė užduotį – visi rodo pastabas pažymių knygelėse (nuotr. tv3.lt fotomontažas)
  Marijonas Mikutavičius gerbėjams skyrė užduotį – visi rodo pastabas pažymių knygelėse (3) 2015.11.25 17:52 TV3 televizijos projekto „X Faktorius“ teisėjas Marijonas Mikutavičius gerbėjus stebina smagiais sumanymais, į kuriuos įtraukia ir juos pačius. Atlikėjas savo „Facebook“ draugams ir sekėjams skyrė užduotį – pasidalinti pastabomis iš senų pažymių knygelių. Sukėlęs nostalgiją, Marijonas Mikutavičius paaiškino, kur šie itin ...
  Monika Šalčiūtė (nuotr. Instagram)
  Monika Šalčiūtė įrodė, kad nenaudoja fotošopo (3) 2015.11.25 16:37 Prieš keletą savaičių internete nuaidėjo nemalonių pasisakymų neva šokėja Monika Šalčiūtė iš tiesų nėra tokia graži, kokia dedasi. Anot skeptikų – beveik visos jos nuotraukos padailintos fotošopu. Pasak jų, šokėja kompiuterine programa dailina ne tik kūno formas, bet ir veidą: akis, lūpas, odą...  Sukrėsta nemalonių ...
  K. Brazauskienė (nuotr. Fotodiena.lt)
  Į filmavimą Kristina Brazauskienė atvyko pasipuošusi odinėmis kelnėmis (2) 2015.11.25 15:50 TV3 laidoje „Vilnius gyvai“ Ieva Stasiulevičiūtė herojams ir profesionaliems stilistams kaskart meta teminį stiliaus iššūkį. Penktadienį šioje rubrikoje žiūrovai pamatys ypač kietą riešutėlį – ponią Kristiną Brazauskienę, kuri į filmavimą atvyko pasipuošusi... odinėmis kelnėmis. Vargu ar K. Brazauskienė gali nustebinti ...
  Monikos Linkytės debiutinio albumo pristatymas (nuotr. Eimanto Genio)
  Monika Linkytė: kuo didesnis talentas, tuo mažiau aptarinėjama suknelė 2015.11.25 16:52 Jau šį penktadienį, lapkričio 27-ąją, ant visai neseniai 19-ąjį kokybiškų gyvos muzikos renginių sezoną pradėjusio klubo „Combo“ scenos lips Monika Linkytė. Išskirtinai turiningai 2015-uosius leidžianti vokalistė pastaruoju metu itin pamėgo Kauno publiką. Apie ją, mėgstamą muziką, kūrybos ypatumus ir gyvenimą Lietuvoje M. ...
  Interneto sensacija: socialinius tinklus okupuoja „prezervatyvų iššūkis“ (nuotr. YouTube)
  Interneto sensacija: socialinius tinklus okupuoja „prezervatyvų iššūkis“ 2015.11.25 15:22 Socialinius tinklus vėl okupuoja naujas iššūkis. Visi puikiai primena prieš daugiau nei metus startavusį „Ledo iššūkį“, kai žmonės visame pasaulyje save ar savo draugus laistė lediniu vandeniu. Šį kartą jaunimas susigalvojo dar netikėtesnę pramogą – „prezervatyvų iššūkį“. Jau virusu tapusio iššūkio metu žmonės ant galvos ...  Vytis

  Ketvirtadienis, 2015 m. lapkričio 26 d.
  Alytus
  -4
  -
  Kaunas
  -3
  -
  Vilnius
  -5
  -
  Panevėžys
  -4
  -
  Klaipėda
  0
  -
  Šiauliai
  -4
  -
  Utena
  -5
  -

  Vilnius

  Giedra
  -5
  Giedra
  Toks jausmas lyg būtų -11

  Išsipildymo akcija

  Sužibėk!

  Didysis Magijos šou

  • Didysis magijos šou Didysis magijos šou
  • Didysis magijos šou Didysis magijos šou
  Red Bull Flying Bach

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  SMScredit.lt A lyga

  Ketvirtadienis, 2015 m. lapkričio 26 d.
  Alytus
  -4
  -
  Kaunas
  -3
  -
  Vilnius
  -5
  -
  Panevėžys
  -4
  -
  Klaipėda
  0
  -
  Šiauliai
  -4
  -
  Utena
  -5
  -

  Vilnius

  Giedra
  -5
  Giedra
  Toks jausmas lyg būtų -11