• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydytojo priimamasis

Persišaldymo komplikacijos

"Persišaldžiau, - rašo Skaistė J. iš Pakruojo, - ir visos bėdos "subėgo" į nosį. Gydytojai nustatė sinusitą. Norėčiau plačiau sužinoti apie šią ligą ir kaip užkirsti kelią, kad tokios komplikacijos neužpultų vėliau. Beje, norėčiau sužinoti, ar sinusitas išgydomas, ar ši liga jau visam gyvenimui?"

REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai žmonės sinusitą painioja su sloga. Sergant sloga, patinsta ir parausta nosies gleivinė, iš nosies padidėja sekrecija ("teka" nosis). Tačiau sloga, net ir nevartojant vaistų, praeina be ryškesnių pasekmių maždaug per savaitę. Ūminį sinusitą dažniausiai sukelia į viršutinius kvėpavimo takus patekę mikrobai. Todėl jei ūminė sloga užsitęsia ilgiau kaip 10-12 dienų, galima galvoti apie prasidėjusį sinusitą.

REKLAMA

Sinusito požymiai

* pasunkėja kvėpavimas, * gali pakilti temperatūra, * patinsta nosies gleivinė, * iš nosies pradeda tekėti pūliai, * atsiranda snargliavimasis, skausmas kaktoje, nosies šaknyje, akiduobėse, * patinsta skruostai, kaktos oda virš antakio.

Komplikacijos

Sinusitas prasideda, kai patinusi nosies gleivinė "uždaro" sinusų angutes, kurios atsiveria į nosį. Tuomet gleivės susikaupia sinusų ertmėje, o žmogus jaučia nemalonų skausmą bei tempimą sinusų srityse. Tačiau skausmas ne visuomet yra pagrindinis sinusito požymis. Jeigu ligonis nejaučia skausmo nė vienoje veido sričių, o sloga užsitęsė ir net atsirado pūlingas, nemalonaus kvapo, gausus sekretas iš nosies, taip pat galima galvoti apie sinusitą, kurio komplikacijos labai pavojingos, o jų gali būti daug. Dėl to nedelsiant reikėtų kreiptis į gydytoją. Jei patinsta akių vokai, kaktos sritis, pacientas jaučia pykinimą, gali vemti, atsiranda stiprūs pakaušio skausmai, galima įtarti sinusito komplikacijas. Kai infekcija iš ančių patenka į smegenis, tiek ūminiai, tiek lėtiniai sinusitai gali komplikuotis. Tada gali susiformuoti pūlingas meningitas, smegenų ar smegenėlių pūlinys, voratinklinio smegenų dangalo uždegimas. O infekcijai iš ančių patekus į akiduobę, gali prasidėti regos nervo uždegimas ar akiduobės pūlinys - dėl to galima apakti.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip įveikti sinusitą?

Norint išvengti sinusito ir jo komplikacijų, pirmiausia reikėtų gydyti slogą, kuri taip pat turi kelias stadijas. Pirmoji slogos stadija trunka vos kelias valandas ir jos žmogus dažniausiai nepastebi. Tuomet jaučiamas tik sausumas nosyje, jos perštėjimas, čiaudulys, į kurį paprasčiausiai nekreipiama dėmesio. Po to prasideda sekrecija arba varvėjimas iš nosies. Negydant slogos, sekretas tirštėja, keičia spalvą. Todėl tik pajutus perštėjimą ir sausumą nosyje, reikėtų vartoti aliejinius nosies lašus ar sutepti nosį aliejumi. Jei nosis jau "varva", reikėtų vartoti nosies gleivinę sutraukiančių lašų. Nepasitarus su gydytoju, juos rekomenduojama vartoti 5-7 dienas. Taip pat padėtų inhaliacijos arba jūros vandens aerozolis į nosį. Jei sloga nepraeina per 7-10 dienų, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tik jis galės paskirti tolesnį gydymą. Taip pat tinka garų inhaliacijos - į verdantį vandenį įdėkite mentolo ar eukalipto lapų kristalų ir įkvėpkite šiuos garus. Šilti garai suskystina gleives ir jos geriau nuteka. Netradicinės medicinos priemonės - homeopatiniai preparatai ir akupunktūra, kuri ypač efektyvi lėtinio sinusito metu, nes sumažina nemalonius simptomus. Poūmis ar lėtinis sinusitas neišgydomas vien antibiotikais. Reikia išsiaiškinti, ar nėra alergijos, kokia imuninės sistemos būklė, įvertinti anatominius nosies ypatumus ir gydyti kompleksiškai. Jei ligonis nepasveiksta po tris mėnesius trukusio optimalaus kompleksinio medikamentinio gydymo, galimas chirurginis gydymas. Prieš darant operaciją, jums bus nustatyta uždegimo išplitimas ir sutrikimo prigimtis. Sinusai plaunami specialia adata, įkišta po apatine nosies kriaukle ir pradūrus žandinio ančių vidinę sienelę. Išplovus pūlius, į sinusą švirkščiami antibiotikai. Operacija padės sinusams vėl normaliai funkcionuoti, tačiau po jos, kad ateityje pavyktų išvengti šių problemų, reikės laiktusi tam tikrų taisyklių: Dieta * Venkite pieno produktų, ypač pieno, nes jis padidina gleivių gamybą, o kartu ir slėgį sinusuose. * Nevartokite alkoholio - jis taip pat padidina gleivių gamybą, jas sutirština. O alus gali sustiprinti galvos skausmus. Mėgėjams išgerti ypač sunkios būna pagirios. * Venkite aštrių prieskonių, nes jie blogina žarnyno peristaltiką, o tai turi įtakos nosies užgulimui. * Stiprinkite organizmą vitaminais ir mineralais. Aplinka * Venkite prirūkytų patalpų, nes dūmai dirgina gleivinę, sustiprėja skausmas bei nosies užgulimas. * Venkite įvairių dulkių, kurios veikia taip, kaip ir dūmai.

Paruošė Sandra Putrūnaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų