Užsienio verslas


Ekonomikos ir verslo naujienos iš užsienio: pasaulinių kompanijų ir rinkų aktualijos, pasaulinės tendencijos ir prognozės.

Sulaukus nusiskundimų dėl privatumo apsaugos, „Meta“ sustabdė planus dėl DI Europoje

Airijos priežiūros institucija penktadienį pranešė, kad po to, kai buvo gauta nusiskundimų dėl privatumo pažeidimų, „Meta“ laikinai sustabdė planus Europoje naudoti asmens duomenis savo dirbtinio intelekto technologijai apmokyti.

Latvijos prokuratūra tirs už „Rail Baltica“ projektą atsakingų asmenų veiksmus

Latvijos generalinė prokuratūra ėmėsi tirti asmenų, atsakingų už europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ projekto įgyvendinimą, veiksmus. Pasak prokuratūros, galimi įtariamieji be reikiamo pritarimo priėmė įsipareigojimus valstybės biudžetui, sudarydami sutartis dėl geležinkelio tilto, pylimo ir centrinės keleivių stoties komplekso, taip pat „Rail Baltica“ stoties ir susijusios infrastruktūros statybos Rygos oro uoste.

Kinijos gyventojas kanadietis prisipažino kaltas vogęs „Tesla“ paslaptis

Kinijos gyventojui kanadiečiui, JAV teisme pripažinusiam savo kaltę dėl pramoninių paslapčių vagystės iš pirmaujančios Amerikos elektromobilių gamintojos, gresia 10 metų kalėjimo, ketvirtadienį pranešė teisingumo institucijos.

Ukrainos bankas prognozuotai apkarpė bazines palūkanas iki 13 proc.

Ukrainos nacionalinis bankas ketvirtadienį sumažino bazinę palūkanų normą puse procentinio punkto iki 13 proc., pratęsdamas pernai liepą pradėtą pinigų politikos švelninimo kampaniją. Sprendimas atitiko minimalius lūkesčius šalies rinkose. Reguliuotojas skelbia tokį sprendimą priėmęs atsižvelgdamas į rizikų pusiausvyrą, infliacijos sulėtėjimą ir jos lūkesčių nusilpimą, siekdamas paskatinti kreditavimą bei ekonomikos atsigavimą. Metų infliacija šalyje gegužę spartėjo iki 3,3 proc.

JAV įvedus naujas sankcijas Rusijos akcijų rinkoje sustabdyta prekyba doleriais

Po to, kai Jungtinės Valstijos Maskvai įvedė naujų sankcijų dėl agresyvių jos karinių veiksmų Ukrainoje, pagrindinė Rusijos akcijų birža ketvirtadienį sustabdė prekybą doleriais ir eurais. Vašingtonas trečiadienį paskelbė įvedantis sankcijų Maskvos biržai – pagrindinei Rusijos akcijų rinkai ir atsiskaitymo rūmams. Tai naujausia Rusijai skirta plataus masto Vakarų finansinė bausmė.

Dujos Europos rinkoje pabrango 5 proc., „Uniper“ laimėjus arbitražą prieš „Gazprom“

Gamtinių dujų kainos Europos didmeninėje rinkoje trečiadienį šoktelėjo beveik 5 proc., jų tiekimo iš Rusijos perspektyvoms tapus dar labiau miglotomis. Baigiantis trečiadienio prekybai Nyderlandų ateities sandorių biržoje „Title Transfer Facility“ (TTF) megavatvalandės dujų kaina (Europos lyginamoji kaina) siekė 35,8 euro, rodo „Trading Economics“ skelbiami duomenys.

„Rail Baltic“ tiesioginė nauda Baltijos šalims sieks 6,6 mlrd. eurų, netiesioginė – iki 23,5 mlrd. eurų

Naujausios nepriklausomos kaštų ir naudos analizės rezultatai rodo, kad „Rail Baltica“ yra ekonomiškai perspektyvus projektas ir tikimasi, kad jis Baltijos šalims sugeneruos 6,6 mlrd. eurų tiesioginės naudos per savo egzistencijos laikotarpį. Skaičiuojama, kad netiesioginė nauda turėtų siekti 15,5–23,5 mlrd. eurų. „Naudos ir išlaidų santykis siekia 1,3 tai reiškia, kad projekto sukuriama nauda bus 30 proc.

Registruotas nedarbas Estijoje gegužę sumažėjo iki 7 proc.

Registruoto nedarbo lygis Estijoje per praėjusį mėnesį nukrito 0,5 procentinio punkto iki 7,0 proc., pirmadienį skelbia Draudimo nuo nedarbo fondas. Oficialiai registruotų bedarbių sumažėjo nuo 52,08 tūkst. iki 48,71 tūkst., iš jų 9,83 tūkst., arba 20,2 proc. visų, buvo riboto darbingumo asmenys. Gegužę užregistruota 6,16 tūkst. naujų bedarbių – 7,2 proc. mažiau nei balandį. Didžiausias registruotas nedarbas šalyje išliko Rytų Viru apskrityje (12,5 proc.

Registruotas nedarbas Estijoje gegužę sumažėjo

Registruoto nedarbo lygis Estijoje per praėjusį mėnesį nukrito 0,5 procentinio punkto iki 7,0 proc., pirmadienį skelbia Draudimo nuo nedarbo fondas. Oficialiai registruotų bedarbių sumažėjo nuo 52,08 tūkst. iki 48,71 tūkst., iš jų 9,83 tūkst., arba 20,2 proc. visų, buvo riboto darbingumo asmenys. Gegužę užregistruota 6,16 tūkst. naujų bedarbių – 7,2 proc. mažiau nei balandį. Didžiausias registruotas nedarbas šalyje išliko Rytų Viru apskrityje (12,5 proc.

Dėmesio, jei vis dar neišsirinkote atostogų krypties: paskelbtas gardžiausių pasaulio miestų 20-ukas

Kelionės po įvairius pasaulio miestus ir jų išskirtinių patiekalų ragavimas yra populiari ir įdomi veikla, skirta tiems, kurie itin mėgaujasi kulinariniais atradimais. Šie keliautojai ieško ne tik žymių lankytinų vietų ar pramogų, bet ir unikalių gastronominių patirčių, kurios dažnai tampa svarbiausia jų kelionės dalimi. Kai kurie keliautojai renkasi miestą pagal kultūrinę pasiūlą – išsirenka geriausius muziejus ir galerijas, kuriuos verta aplankyti.

Nepaisydama sąstingio elektromobilių rinkoje, Kinijos milžinė BYD pranešė ES statysianti dar vieną gamyklą

Kinijos elektromobilių gamybos milžinė BYD vis dar yra pasiryžusi Europoje statyti antrą gamyklą, kurioje, elektromobilių rinkai patiriant sąstingį, bus gaminami hibridiniai automobiliai, pranešė viena įmonių grupės vykdomoji vadovė. Įmonių grupės direktoriaus pavaduotoja Europai ir Amerikoms Stella Li taip pat numojo ranka ir į Europos Sąjungoje pradėtą tyrimą, kuriam pasibaigus kinų elektromobiliams gali būti pradėti taikyti tarifai.

Nedarbas JAV pasiekė aukščiausią nuo 2022 metų sausio lygį

Nedarbo lygis Jungtinėse Valstijose gegužę pakilo nuo 3,9 proc. mėnesiu anksčiau iki 4 proc., pasiekęs aukščiausią nuo 2022 metų sausio lygį, parodė Darbo departamento penktadienį paskelbti duomenys. Nedarbo lygio pakilimas nustebino rinkas, kuriose buvo prognozuojama, kad šis rodiklis per mėnesį nepakis, rašo portalas „Trading Economics“. Bedarbių skaičius padidėjo 157 tūkst. iki 6,649 mln., o užimtųjų sumažėjo 408 tūkst. iki 161,083 milijono.

Maisto kainos pasaulyje pasiekė 6 mėnesių aukštumas

Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) skaičiuojamas bendras maisto kainų indeksas, balandį, patikslintais duomenimis, siekęs 119,3 punkto, gegužę paaugo 0,9 proc. iki 120,4 punkto, pasiekęs aukščiausią per šešis mėnesius lygį. Organizacijos ataskaitoje nurodoma, kad grūdų kainos pašoko 6,3 proc. ir augo antrą mėnesį iš eilės bei pasiekė aukščiausią per keturis mėnesius lygį, nes padidėjo visų pagrindinių grūdų pasaulinės eksporto kainos, o labiausiai – kviečių kainos.

Euro zonos BVP augimą pirmąjį ketvirtį labiausiai skatino eksportas

Euro zonos bendrasis vidaus produktas (BVP) pirmąjį ketvirtį, palyginti su ankstesniu ketvirčiu, paaugo 0,3 proc., atsitiesęs po 0,1 proc. smukimo, fiksuoto per kiekvieną iš ankstesnių dviejų ketvirčių, parodė Eurostato paskelbtas galutinis įvertis. BVP augimo tempas sausio–kovo mėnesiais buvo sparčiausias nuo 2022 metų trečiojo ketvirčio, o prie ūkio augimo labiausiai prisidėjo grynoji prekyba, rašo portalas „Trading Economics“. Eksportas padidėjo 1,4 proc.

Nepaisant didelės infliacijos, Rusijos centrinis bankas palūkanų nepakeitė

Rusijos centrinis bankas penktadienį nepakeitė palūkanų, nors infliacija gerokai viršija planinius vyriausybės rodiklius ir daugelis ekspertų perspėja, kad dėl išaugusių karinių išlaidų ekonomika gali perkaisti. Bankas pranešė nepakeitęs savo pagrindinės palūkanų normos, kuri šiuo metu sudaro 16 proc., tačiau leido suprasti, kad, jei kainų augimo tempai nesulėtės, ateityje skolinimosi kaina gali būti didinama. Metinė infliacija šalyje šiuo metu siekia 8,2 proc.

Danijos centrinis bankas, sekdamas ECB pavyzdžiu, sumažino bazines palūkanas

Europos Centriniam Bankui (ECB) ketvirtadienį apkarpius pagrindines palūkanų normas, Danijos centrinis bankas pranešė taip pat sumažinęs bazinę palūkanų normą 25 baziniais punktais iki 3,35 procento.  Dėl šio žingsnio Danijos pinigų politikos skirtumas su euro zona išlieka nepakitęs, rašo portalas „Trading Economics“.  Danijos centrinis bankas siekia palaikyti kronos stabilumą euro atžvilgiu, vykdydamas valiutos intervencijas ir koreguodamas palūkanų normas.

Palūkanų normų mažinimo laikas ir greitis labai neaiškūs – ECB vadovė

Europos Centriniam Bankui (ECB) ketvirtadienį pirmą kartą nuo 2019 metų apkarpius palūkanų normas ir pradėjus mažinti rekordiškai dideles skolinimosi kainas, euro zonos centrinio banko vadovė Christine Lagarde (Kristin Lagard) pareiškė, kad būsimo palūkanų normų mažinimo laikas ir greitis yra „labai neaiškūs“. „Labai neaišku, kokiu greičiu keliausime ir kiek laiko tai užtruks“, – sakė ji spaudos konferencijoje ir pridūrė, kad „šiame kelyje bus nelygumų“. Nors infliacija sumažėjo, Ch.

ECB padidino euro zonos BVP augimo 2024 metais prognozę

Europos Centrinis Bankas (ECB) ketvirtadienį padidino euro zonos ekonomikos augimo 2024 metais prognozę nuo 0,6 iki 0,9 proc., bet kartu numatė, kad kitais metais bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo tempas bus kiek lėtesnis negu tikėtasi anksčiau. Dabar numatoma, kad 2025 metais euro zonos BVP padidės 1,4 proc., o ne 1,5 proc., kaip buvo prognozuota kovą. 2026 metais euro zonos ūkio prieaugis turėtų siekti 1,6 procento.

ECB pirmą kartą nuo 2019 metų sumažino palūkanų normas

Europos Centrinis Bankas (ECB) ketvirtadienį pirmą kartą nuo 2019 metų sumažino palūkanų normas, apkarpęs rekordiškai dideles skolinimosi kainas, tačiau pateikė nedaug užuominų apie kitą savo pinigų politikos žingsnį ir įspėjo apie tebesitęsiantį infliacinį spaudimą. Visos trys pagrindinės ECB palūkanų normos buvo sumažintos 25 baziniais punktais.

JAV lustų gamintojo „Nvidia“ rinkos kapitalizacija viršijo 3 trln. dolerių

JAV įsikūrusio lustų gamintojo „Nvidia“ rinkos kapitalizacija viršijo 3 trln. dolerių, o tai paskatino išaugusi dirbtinio intelekto (DI) technologijų paklausa. „Nvidia“ akcijų kaina trečiadienį prekybos sesiją baigė būdama 5 proc. didesnė. Dėl to bendrovės rinkos vertė pirmą kartą perkopė 3 trln. dolerių slenkstį. Nuo metų pradžios šios JAV įmonės akcijų kaina išaugo beveik 150 proc. Vien per praėjusį ketvirtį pajamos padidėjo nuo 7,2 mlrd. dolerių pernai iki 26 mlrd.
Į viršų