Užsienio verslas


Ekonomikos ir verslo naujienos iš užsienio: pasaulinių kompanijų ir rinkų aktualijos, pasaulinės tendencijos ir prognozės.

„Primark“ pigių drabužių tinklas – arčiau Lietuvos: pasakė apie planus ir mūsų šalyje

Daugelis užsienyje gyvenančių arba ten besilankančių lietuvių žino pigių naujų drabužių tinklą „Primark“. Jį valdanti bendrovė neseniai atidarė dar vieną parduotuvę Lenkijoje ir toliau tęsia plėtrą Europoje. Planuoja atidaryti dar daugiau parduotuvių „Associated British Foods“, kuriai ir priklauso prekybos tinklas „Primark“, naujausioje veiklos ataskaitoje už pastarąjį pusmetį, pranešama apie tolesnę parduotuvių plėtrą.

Venecija apmokestina vienadienių turistų apsilankymą

Vienadieniai Venecijos lankytojai nuo šios savaitės turės susimokėti patekimo į senamiestį mokestį (Venice Access Fee), pirmąjį tokį pasaulyje. Mokesčiu, kuris bus renkamas tik tam tikromis dienomis, siekiama palengvinti garsiajam Italijos miestui tenkančią masinio turizmo naštą. Ketvirtadienį vienai dienai atvykę lankytojai pirmą kartą turės už 5 eurus nusipirkti bilietą.

Italijos konkurencijos biuras už nesąžiningą veiklą skyrė bendrovei „Amazon“ 10,7 mln. JAV dolerių baudą

Italijos konkurencijos biuras už nesąžiningą veiklą skyrė 10 mln. eurų baudą JAV mažmeninės prekybos milžinei „Amazon“. Italijos konkurencijos biuras trečiadienį paskelbė, kad bendrovės „Amazon“ itališkoje svetainėje daugeliui produktų buvo automatiškai nustatytas ne „vienkartinio“, bet „reguliaraus“ pirkimo būdas. Tokiu būdu buvo ženkliai apribojamas vartotojų pasirinkimas, nurodė jis.

„Spotify“ grįžta prie pelno, daugėjant mokančių abonentų

Švedijos bendrovė „Spotify Technology“, tarptautiniu mastu teikianti srautinio muzikos transliavimo paslaugą, pranešė apie abonentų skaičiaus augimą bei kuklesnį nei tikėsi veiklos pelną pirmąjį metų ketvirtį. Paslaugos naudotojų per metus padaugėjo beveik penktadaliu iki 615 mln., juos vertinant paskyros aktyvumu bent kartą per mėnesį, o mokančių abonentų – 14 proc. iki 239 milijonų. Bendrovė per pirmus tris šių metų uždirbo 168 mln. eurų veiklos pelno, palyginti su 156 mln.

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į prekių remontą

Antradienį Europos Parlamento (EP) nariai priėmė direktyvą dėl vartotojų teisės į remontą, kurioje gamintojai įpareigojami taisyti prekes, o vartotojai skatinami ilgiau naudotis gaminiu. Naujomis taisyklėmis užtikrinama, kad gamintojai laiku ir efektyviai suteiktų remonto paslaugas bei informuotų vartotojus apie jų teises į remontą.

TEA: elektromobilių pardavimai pasaulyje 2024-aisiais gali išaugti daugiau nei penktadaliu

Per šiuos metus pasaulyje gali būti nupirkta 17 mln. elektromobilių – per 20 proc. daugiau nei pernai, prognozuoja Tarptautinė energetikos agentūra (TEA). Jos skaičiavimais, per pirmus tris šių metų mėnesius pardavimai buvo apytikriai ketvirtadaliu solidesni nei per tą patį 2023-iųjų laikotarpį. Anot TEA, elektromobilių dalis bendroje tarptautinėje naujų automobilių rinkoje šiemet gali sudaryti maždaug 20 proc., o iki 2035-ųjų gali išaugti iki dviejų trečdalių.

Euro zonos verslo aktyvumas įsibėgėja

Verslo aktyvumas euro zonoje šį mėnesį suaktyvėjo dėl stiprėjančio paslaugų sektoriaus augimo, parodė antradienį paskelbti atidžiai stebimų apklausų rezultatai. „S&P Global“ skaičiuojamas „HCOB Flash“ euro zonos pirkimų vadybininkų indeksas (PMI) balandį pakilo iki 51,4 punkto nuo 50,3 punkto kovą. Naujasis rodiklis – solidžiausias per pastaruosius 11 mėnesių. 50 punktų viršijanti jo vertė atspindi augimą, o šios ribos nesiekianti – nuosmukį.

„Boeing“ teigia, kad tiekimo problemos lėtina 787 modelio lėktuvų gamybos procesus

JAV lėktuvų gamintojas „Boeing“ pirmadienį pareiškė savo darbuotojams, kad dėl tiekimo problemų šiuo metu negali išplėsti tolimųjų reisų „787 Dreamliner“ modelio orlaivių gamybos taip greitai, kaip planuota, pranešė transliuotojas CNBC. Įmonė savo 787 modelio lėktuvų gamykloje JAV Pietų Karolinos valstijoje darbuotojams nurodė, kad vėlavimus lemia „keleto pagrindinių detalių“ trūkumas, sakoma trumpoje žinutėje, kurią citavo transliuotojas.

Europos Komisija pradėjo antrąjį oficialų „TikTok“ tyrimą

Europos Komisija pradėjo antrąjį oficialų internetinės platformos „TikTok“ tyrimą dėl Skaitmeninių paslaugų akto (DSA) reikalavimų įtariamo pažeidimo.

Ataskaita: didžiausios pasaulyje privačiosios įmonės vengia nustatyti klimato tikslus

Tik 40 iš 100 didžiausių pasaulio privačiųjų įmonių, siekdamos kovoti su klimato kaita, užsibrėžė tikslus visiškai atsisakyti anglies dioksido išmetimo, teigiama pirmadienį paskelbtoje ataskaitoje. Joje priduriama, kad šiuo aspektu jos gerokai atsilieka nuo į biržos prekybos sąrašus įtrauktų įmonių.

Rusijos teismas „Meta“ atstovą už akių nuteisė šešerius metus kalėti

Rusijos karinis teismas JAV interneto milžinės „Meta“ atstovą Andy‘į Stone‘ą dėl „terorizmo šlovinimo“ už akių nuteisė šešerių metų laisvės atėmimo bausme. Pasak rusų naujienų agentūros „Interfax“, teisėjas Romanas Kiforenka „Fecbook“ patronuojančią bendrovę pirmadienį savo nuosprendyje pavadino „ekstremistine“. A. Stone‘o advokatė Valentina Filipenkova agentūrai sakė, kad savo kliento, kuris gyvena ne Rusijoje, vardu nuosprendį skųs.

Estijos-Suomijos dujų jungtis „Balticconnector“ vėl veikia

Estiją ir Suomiją jungiantis dujotiekis „Balticconnector“ pirmadienį vėl veikia, skelbia Suomijos visuomeninė transliuotoja „Yle“. Pernai spalio 8-ąją „Balticconnector“ buvo sustabdytas priverstiniam remontui dėl mechaninio pažeidimo. Įtarimai dėl žalos dujotiekiui padarymo krenta vienam Kinijos laivui, kuriam veikiausiai priklausęs inkaras buvo rastas incidento vietoje.  Apie remonto darbų, kurių sąmata siekė beveik 40 mln. eurų, pabaigą pranešta šio mėnesio pradžioje.

SIPRI: karinės išlaidos pasaulyje pernai vėl pasiekė rekordą

Karinės išlaidos pasaulyje 2023 m. vėl buvo rekordinės. Jau devintus metus iš eilės skaičiai viršijo ankstesnių metų rodiklius, sakoma ataskaitoje, kurią pirmadienį paskelbė Stokholmo taikos tyrimo institutas (SIPRI). Karinės išlaidos 2023 m. augo 6,8 proc. iki 2,44 trln. JAV dolerių (apie 2,28 trln. eurų) – tai didžiausias padidėjimas, lyginant atskirus metus nuo 2009-ųjų. 2022 m. išlaidos siekė 2,24 trln. dolerių (apie 2,04 trln.

Vokietijos statybinių medžiagų gamintoja „Knauf“ traukiasi iš Rusijos

Vokietijos statybinių medžiagų gamintoja „Knauf“ pasitrauks iš Rusijos, skelbia portalas „Meduza“, remdamasis bendrovės pranešimu spaudai. Vokietijos žiniasklaida apkaltino „Knauf“ dalyvavus atkuriant Rusijos sugriautą ir okupuotą Ukrainos Mariupolį. Anot bendrovės pranešimo, „atsižvelgus į dabartinius įvykius“ nuspręsta pasitraukti iš Rusijos – verslas šioje šalyje bus perduotas vietos valdymui, „kad būtų išsaugota daugiau kaip 4 tūkst.

„Air Baltic“ vadovas: bendrovės IPO planuojama skelbti antrąjį pusmetį

Latvijos aviakompanijos „Air Baltic“ vadovas Martinas Gaussas patvirtino, jog bendrovės akcijų pirminį viešą akcijų platinimą (IPO) planuojama skelbti antroje šių metų pusėje. Interviu Latvijos visuomeninei televizijai pirmadienį M. Gaussas pareiškė, kad iki to laiko bendrovė privalo refinansuoti obligacijas, ir pridūrė, kad „Air Baltic“ akcijas planuojama įtraukti į „Nasdaq“ Rygos biržos sąrašus. Anot jo, šiuo metu vyksta „Air Baltic“ derybos su potencialiais investuotojais dėl 100 mln.

Sumažėjusių pardavimų akivaizdoje „Tesla“ apkarpė kainas didžiosiose rinkose

„Tesla“ susiduriant su mažėjančiais pardavimais, šis multimilijardieriaus Elono Musko vadovaujamas elektromobilių milžinas vėl apkarpė kainas kai kuriose didžiosiose rinkose, įskaitant JAV, Kiniją ir Vokietiją, informuoja BBC. Toks žingsnis buvo žengtas po to, kai „Tesla“ pranešė, kad per pirmus tris šių metų mėnesius visame pasaulyje smarkiai sumenko automobilių pristatymo apimtys. Pastaruoju metu intensyvėja kainų karas tarp elektromobilių gamintojų.

Rusijos vyriausybė 1,5 karto padidino muitus kai kurių prekių importui iš Baltijos šalių

Rusijos vyriausybė 50 proc. padidino muitus kai kurių prekių importui iš Baltijos valstybių, skelbia Rusijos žiniasklaida. Anot pranešimų, į šį importą stabdančių Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje pagamintų prekių sąrašą įtraukta kakavos turinti produkcija, paltai, tapetai, užtrauktukai. Be to, 2,5 karto didinami muitai alaus importui iš visų „nedraugiškoms“ priskiriamoms valstybių.

Kanarų salose vyko protestai prieš turizmą

Šeštadienį dešimtys tūkstančių žmonių protestavo prieš masinį turizmą Ispanijos Kanarų salose su šūkiu „Kanarų salos turi ribą“. Iš viso 55 000 demonstrantų aštuoniose gyvenamose salose, esančiose Atlanto vandenyne prie vakarinės Afrikos pakrantės, reikalavo įvesti viršutinę turistų skaičiaus ribą, o vietos gyventojams suteikti įperkamą būstą, pranešė valstybinė televizija RTVE ir laikraštis „El País“. Jie mojavo plakatais su užrašais: „Turizmas didina mano nuomos mokestį“ ir „Rojus nėr...

Cukraus mokestis: jį įvedus, gėrimai brangs iki 45 ct – ar pasiteisintų Lietuvoje?

Priklausomybė pasaulyje yra cukrus, didinantis gyventojų antsvorį ir cukrinio diabeto, vėžio bei kitų lėtinių ligų grėsmę.  Dėl to kai kurios šalys įveda cukraus, dar kitaip vadinamą – limonado, mokestį. Pavyzdžiui, Estijoje priėmus Vyriausybės pasiūlytą įstatymą gyventojai dėl cukraus gėrimuose turės papildomai mokėti nuo 15 iki 45 centų už litrą. Apie tokį mokestį buvo kalbėta ir Lietuvoje, bet konkrečių planų kol kas nėra.

Oro bendrovė „Lufthansa“ ir jos dukterinės įmonės stabdo skrydžius į Izraelį

Vokietijos oro bendrovė „Lufthansa“ ir jos dukterinės įmonės „Swiss“ ir „Austrian Airlines“ paskelbė, kad dėl dabartinio konflikto Artimuosiuose Rytuose laikinai stabdo visus skrydžius į Izraelį. Kol kas atšaukti keturi skrydžiai, planuoti nuo dabar iki 7 val. (5 val. Grinvičo laiku) šeštadienio rytą, naujienų agentūrai „dpa“ penktadienį sakė „Lufthansa“ atstovas. Remiantis JAV žiniasklaidos pranešimais, mažiausiai viena Izraelio raketa smogė į taikinį Irane.
Į viršų