NATO jau ruošiasi, jei Putinas panaudos branduolinį ginklą – buvęs Lenkijos prezidentas

159
Buvęs Lenkijos prezidentas Aleksandras Kwasniewskis sako, kad NATO turi reikalą su neprognozuojama teroristine Rusijos valstybe ir turi būti pasiruošusi visoms įmanomas grėsmėms iš šios valstybės. Anot A. Kwasniewskio, Aljansas jau ruošia planą, jeigu Kremlius panaudotų branduolinį ginklą. „Akivaizdu, kad NATO nenori provokuoti Rusijos. Yra ta „raudonoji linija“, kurios peržengti NATO dar nėra pasiruošusi.

„Man sakė, kad neišgyvensiu“: legendinė ukrainiečių paramedikė Taira papasakojo apie gyvenimą rusų nelaisvėje

135
Legendinė Ukrainos felčerė Julija Pajevskaja, geriau žinoma slapyvardžiu Taira, interviu „Deutsche Welle“ pasakojo apie gyvenimo sąlygas rusų nelaisvėje. Ji sako, kad priešu negalima visiškai pasitikėti, nes viskas, ką sako Rusija, yra melas. Žurnalistams ji pasakojo apie tris mėnesius nelaisvėje, kuri, anot jos, buvo labai sudėtingas išbandymas. „Nelaisvė ir laisvės suvaržymas pakeičia kiekvieno žmogaus sąmonę ir jo požiūrį į visuomenę ir į patį save. Man dabar atėjo naujas gyvenimo etapas.

Vokietijos kancleris Scholzas: Putinas yra pasirengęs labai ilgam karui

178
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas teigia, kad Rusijos lyderis Vladimiras Putinas karui Ukrainoje ruošėsi maždaug metus ir prognozuoja, kad Rusija dar ilgą laiką tęs savo puolimą. Taip Vokietijos lyderis kalbėjo duodamas interviu „CBS News“. Paklaustas, kiek ilgai Rusija dar galės tęsti puolimą, kol išeikvos savo resursus, O. Scholzas atsakė, kad niekas iki galo to nežino, tačiau tai gali tęstis itin ilgai. „Jis tam ruošėsi labai ilgai.

Ukraina žengia į Europos Sąjungą: ką tai reiškia ir kaip reaguoja Rusija?

Ukraina tapo oficialia kandidate tapti Europos Sąjungos (ES) nare ir žengė pirmą žingsnį, siekiant prisijungti prie Bendrijos. Tiesa, šis procesas gali trukti net kelerius metus ir nėra jokių garantijų, kad jis bus sėkmingas. Kandidatės į ES statusas taip pat buvo suteiktas Moldovai. BBC paaiškina, kaip atrodys Ukrainos stojimo į ES procesas ir ko galima tikėtis iš Rusijos. Kas yra ES? ES yra ekonominė ir politinė sąjunga, jungianti 27 valstybes.

Nuo Puškino iki Putino: neįtikėtina, rusai jau prieš šimtą metų kūrė eiles apie grupinius išprievartavimus

Viena iš Hoholivo gatvių – mieste, esančiame į rytus nuo Ukrainos sostinės Kyjivo – pavadinta XIX amžiaus rusų poeto Michailo Lermontovo vardu. Lermontovas niekada nesilankė Ukrainoje, ir tik keli jo eilėraščiai liečia ukrainietiškas temas.

Plinta melas apie baltarusių karių laišką Lukašenkai: tvirtina nenorintys vykdyti „savižudiškos misijos“

74
Ukrainos žiniasklaidoje pasirodė baltarusių karių kreipimasis į savo vadovus su prašymu nekariauti prieš Ukrainą. Kariai prašyme tai vadina „savižudiška misija“. Visgi panašu, kad baltarusių karių kreipimasis – melaginga žinia. Dalyje Ukrainos žiniasklaidos kanalų pasklido Baltarusijos 5-osios specialiųjų pajėgų brigados kreipimasis į Baltarusijos lyderį Aliaksandrą Lukašenką su prašymu, kad šis neįsitrauktų į karą Ukrainoje.

Buvęs NATO vadovas perspėjo dėl galimos grėsmės Lietuvai: būtų aktyvuotas 5-asis straipsnis

102
Buvęs NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas pareiškė, kad Rusijos pabandymas pasikėsinti į Lietuvos teritoriją baigtųsi karu, nes būtų aktyvuotas 5-asis NATO straipsnis. Jo teigimu, norėtųsi atmesti karinio konflikto galimybę, tačiau šiuo metu Rusijos grėsmė Lietuvos atžvilgiu yra pernelyg akivaizdi.

„Jie grasina motinoms ir seserims“: rusų propaganda nutyli, kaip čečėnų „savanoriai“ siunčiami kariauti į Ukrainą

152
Čečėnijoje vyrai priverstinai siunčiami kariauti į Ukrainą – tikrų savanorių beveik nebeliko, o saugumiečiai baugina gyventojus, kankina ir grasina baudžiamosiomis bylomis. Daugelis sutinka vykti į karą, kad apsaugotų savo šeimas nuo pažeminimo ir save nuo bylų dėl terorizmo ir kankinimų. „The Insider“ kalbėjosi su teisininkais, žmogaus teisių aktyvistais ir čečėnų, kurie buvo priverstinai išsiųsti į karą, šeimomis.

Lenkijos mieste įamžintas Ukrainos Mariupolio gynėjų atminimas

Lenkijos šiauriniame Gdansko uostamiestyje buvo pagerbtas Ukrainos pietrytinio Mariupolio uostamiesčio priešinimasis įsiveržusioms Rusijos pajėgoms – vienas iš jo skverų pavadintas šio miesto vardu. Skvero pervadinimo ceremoniją papildė paroda po atviru dangumi, kurioje eksponuojamos nuotraukos, atskleidžiančios Mariupolio gyventojų ir gynėjų kančias per ilgai trukusią Rusijos pajėgų apsiaustį.

Buvęs FSB pulkininkas: „Lukašenka vieno dalyko bijo labiau net už Putiną, tai garantuota mirtis“

Buvęs Rusijos FSB pulkininkas Genadijus Gudkovas įsitikinęs, kad Aliaksandras Lukašenka nekariaus su Ukraina, nes turi per stiprų savisaugos jausmą. Rusijos opozicionierius, politikas, į pensiją išėjęs Rusijos FSB pulkininkas G. Gudkovas skeptiškai vertina Baltarusijos kariuomenės invazijos į Ukrainos teritoriją tikimybę. Tai jis pareiškė per pokalbį su Aleksandru Šelestu. Eksperto teigimu, Baltarusijos Respublika nėra Putino koziris, nes Lukašenka – žmogus, kuris jam nesilenks.

JAV skirs dar 820 mln. dolerių vertės karinės pagalbos Ukrainai

Pentagonas penktadienį paskelbė skirsiantis Ukrainai dar 820 mln. dolerių (786 mln. eurų) vertės ginkluotės ir šaudmenų, tęsiantis įnirtingoms Kyjivo ir Rusijos pajėgų kautynėms rytų ir pietų frontuose. Į jau 14-ąjį pagalbos ginkluote Ukrainos kariuomenei paketą įtrauktos dvi oro erdvės gynybos sistemos, daugiau raketų praeitą mėnesį Kyjivo gautoms tiksliai nutaikomoms salvinės raketų ugnies sistemoms, iki 150 tūkst.

Ukrainos kariuomenė kontratakavo šalies pietuose: smogta amunicijos sandėliams, Rusija neteko 27 karių

358
Ukrainos aviacija šalies pietuose smogė Rusijos amunicijos sandėliams, sunaikino atramos punktą ir apie 30 rusų karių bei nenustatytą skaičių karinės technikos Sniherivkos, Blahodatnaja, Olhino rajonuose.

Arestovyčius: „puolimo iš Baltarusijos grėsmė“ yra Rusijos dezinformacijos operacija

87
Ukrainos prezidento administracijos patarėjas Oleksijus Arestovyčius pareiškė, kad Lukašenkos režimas kartu su V. Putinu kuria grandiozinę dezinformacijos operaciją, kuri vadinasi „įsiveržimo iš Baltarusijos pusės grėsmė“. „Realios grėsmės nėra. Tam, kad ji būtų sukurta, Baltarusijos kariuomenė turi ne mažiau mėnesio ar pusantro mobilizuotis. Ji to negalės padaryti be Rusijos pajėgų, o jų ten nėra, yra tik aptarnaujantis personalas.

Karas Ukrainoje. Lukašenka apkaltino Ukrainą paleidus raketų į Baltarusiją

Nelegitimus Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka šeštadienį pareiškė, kad jo šalies kariuomenė esą numušė raketas, paleistas iš Ukrainos teritorijos.

Ukraina apie dialogą su Putinu: jei derybos bus, jas inicijuos Zelenskis

109
Jei derybos tarp Rusijos ir Ukrainos bus inicijuotos, jas inicijuos Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, sako jo patarėjas Mykhailo Podoliakas. Taip Ukrainos prezidentūra sureagavo į Turkijos pareiškimą dėl pasirengimo deryboms tarp Rusijos ir Ukrainos, rašo UNIAN. Kaip „Freedom“ eteryje pažymėjo V. Zelenskio patarėjas M. Podoliakas, šiandien Turkijos paskelbti derybų dėl grūdų gabenimo pranešimai yra tik preliminarios kalbos.

Ukraina prašo Turkijos sulaikyti su Rusijos vėliava plaukiojantį prekinį laivą

Ukraina penktadienį paprašė Turkijos sulaikyti su Rusijos vėliava plaukiojantį prekinį laivą, kuris, Kyjivo teigimu, išplaukė iš Maskvos okupuoto uosto. Jūrų eismą stebinčiose interneto svetainėse buvo matyti, kad laivas „Žibek Žoly“ išmetė inkarą maždaug už kilometro nuo Turkijos Juodosios jūros Karasu uosto. Be to, remiantis jų informacija, laivas įjungė savo atsakiklius tik likus maždaug 12 valandų iki priartėjimo prie Turkijos.

„Šautinės žaizdos krūtinėje, sunkūs nudegimai“: kario žmona papasakojo, kaip atrodo į Ukrainą grįžę „Azovstal“ gynėjai

152
Rusijai ir Ukrainai apsikeitus kario belaisviais, į Ukrainą dar anksčiau šią savaitę grįžo 95 Mariupolyje esančios plieno gamyklos „Azovstal“ gynėjai. Savo vyro dar laukianti kario žmona teigia, kad didžioji dauguma į Ukrainą grįžusių karių yra sunkiai sužeisti. Šią savaitę po didelio masto apsikeitimo karo belaisviais į Ukrainą grįžo 144 kariai, tarp jų 95 „Azovstal“ gynėjai. Pranešama, kad jie yra itin sunkios būklės.

Zelenskis: Rusija į Ukrainą jau paleido apie 3 tūkst. raketų

172
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusija jau paleido apie 3 000 raketų prieš Ukrainą. Anot jo, toks Rusijos žiaurumas rodo, kad šalys ir toliau turėtų tiekti paramą Ukrainai. Kaip rašo UNIAN, apie tai Ukrainos prezidentas kalbėjo Kyjive per bendrą spaudos konferenciją su Norvegijos ministru pirmininku Jonu Har Støre. „Apskritai, žinote, per keturis Rusijos plataus masto karo prieš taikią Ukrainą mėnesius Rusija jau panaudojo apie 3 000 raketų.

Norvegija skirs dar beveik milijardą eurų pagalbos Ukrainai

Norvegija paskelbė skirsianti Ukrainai dar beveik milijardą eurų pagalbos per dvejus metus, penktadienį šioje šioje šalyje  apsilankius norvegų premjerui Jonas Gahrui Store. 10 mlrd. Norvegijos kronų (960 mlrd. eurų) suma, papildysianti anksčiau Oslo skirtus pagalbos paketus, bus skirta „humanitarinei pagalbai, šalies atstatymui, ginklams ir Ukrainos institucijų funkcionavimui“, sakoma Norvegijos vyriausybės pranešime. „Esame išvien su Ukrainos žmonėmis, – sakoma J. G. Store pranešime.

Šoigu pavaduotojas apsilankė rusų nusiaubtame Mariupolyje: vaizdo įraše išdavė ukrainiečiams naudingų detalių

54
Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu pavaduotojas Timūras Ivanovas atvyko į Mariupolį, rašo „Ukrinform“. Pranešama, kad jis čia atvyko apžiūrėti ir patikrinti, kaip vyksta modulinių namų statybos. Apie tai „Telegram“ pranešė Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka. „Rusijos gynybos viceministras Timūras Ivanovas lankėsi Mariupolyje. Su gyvenamųjų kvartalų įtvirtinimų statybos patikrinimu“, – rašė P. Andriuščenka.
Į viršų