Lietuva ir pasaulis 2023

Prisišaudėme sau į kojas: kodėl nesusikalbame su vokiečiais ir pešamės tarpusavyje?

Vokiečių brigados galimas dislokavimas ir su tuo susiję ginčai, pykčiai ir pasišpilkavimai Lietuvoje jau netyla gerus pusę metų. Saugumas ir priešakinė gynyba mums toks skaudus klausimas, kad bet kokie nesusikalbėjimai ar nutylėjimai virsta politiniais pykčių purslais. Kada bus ta brigada? Ar ji išvis bus ir ar ji išties buvo pažadėta, nesutariama iki šiol.

Planuoja didžiulę pertvarką, kuri palies tūkstančius: mokytojai jau grasina

Nuo 2024-ųjų metų visos šalies bendrojo ugdymo mokyklos privalės mokyti visus vaikus, taip pat ir turinčius negalią. Mokyklų direktoriai į tai žiūri su nerimu ir sako, kad mokyklos tam yra dar nepasiruošusios. Daugelyje mokyklų nėra liftų, trūksta padėjėjų, o ir patys mokytojai sako tam dar nepasirengę. Sąlygos turintiems negalią vaikams nesudarytos, nors iki reformos starto liko vos vieneri metai.

Sistemą paliekantys teisėjai ir prokurorai – ar šiais metais sugebėsime sutramdyti nusikaltėlius ir ištirti jų bylas?

Situacija Lietuvos teismuose ir prokuratūroje – itin sudėtinga ar net tragiška. Nuviliantys atlyginimai skatina teisėjus ir prokurorus rinktis „sotesnį“ advokatūros ar kokios kitos solidžiau apmokamos profesijos kelią. Sunkią padėtį išduoda ir skaičiai. Pavyzdžiui, 2022 m. gruodžio 31 d. duomenimis, šalies teismuose buvo neužpildyti net 83 teisėjų etatai. Kauno apylinkės teisme trūko 17, o Vilniaus – 12 teisėjų. Tad darbo krūvis gula ant dar liekančių dirbti Temidės tarnų pečių.

Artėja svarbi data: jos bijo ir lietuviai, bet negali paaiškinti kodėl

Artėja metai, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą. Ši data svarbi ne tik ukrainiečiams, bet ir, tikėtina, Rusijai, nors dėl visai kitų priežasčių. Putinas mėgsta datas ir simbolius, todėl ukrainiečiai mano, kad „metinių“ proga šalies gali laukti nauja didelė ataka. Visgi atakos ir ne tik Ukrainoje bijo ir lietuviai. Socialinėse medijose sklinda sąmokslo teorijos apie tai, kad vasario pabaigoje Putinas gali atsisukti ir prieš Lietuvą.

Pensijos nepaveja infliacijos, tačiau tai nėra priežastis jas dar daugiau kelti?

Kaip jau skelbta, šių metų pradžioje buvo indeksuotos pensijos. Tačiau pensijos jų augimo tempas vis tiek nepaveja infliacijos. Anot Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, pensijos ir neturi pavyti infliacijos, tokia tendencija stebimą keletą metų iš eilės. Todėl papildomai, dar kartą didinti šiemet pensijų valdžia nesiruošia. O pensininkai tikina, kad taupys ir bandys pragyventi iš tiek, kiek gaus.
Į viršų