Ar dar ilgai pasaulį „šokdins“ naujos koronaviruso atmainos? Įspėja, kad gamtoje yra daug Pandoros skrynių

Nors specialistai turi vilties, kad naują susirgimų koronavirusu bangą sukėlęs omikronas galėtų sąlygoti pandemijos lūžį ir jos pabaigos pradžią, grėsmė dėl naujų viruso atmainų išlieka.

Po protestais gausių metų – ekspertų įspėjimas valdžiai: 2022-aisiais sėdime kaip ant parako statinės

2021-uosius pelnytai galima tituluoti protestų ir mitingų metais ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Savo šalyje regėjome daug įvairių susivienijimų, iniciatyvų su batais, be batų, su kaukėmis ir be jų, kai kurių – net su kartuvėmis. Ką tai sako apie politinį klimatą Lietuvoje ir ar galime tikėtis, kad šiemet kartosis jau išmokta protestų dainelė? Mitingai prie Seimo, Vyriausybės, prezidentūros, Rotušės ir Vingio parke 2021-aisiais buvo tapę lietuvių kasdienybės dalimi.

Ketvirta dozė, atnaujinti skiepai ar sezoninė vakcinacija: pasakė, ko toliau tikėtis iš COVID-19 vakcinų

Nors turimų COVID-19 vakcinų apsauga nuo užsikrėtimo omikron atmaina gerokai nukrito, skiepai vis dar gali efektyviai apsaugoti nuo sunkių ligos atvejų. Tokią žinutę bent kol kas siunčia šioje srityje nusimanantys specialistai. Visgi kas bus toliau – ar dar šiemet prireiks skiepytis papildoma sustiprinamąja vakcinos doze, o galbūt laukia atnaujintos vakcinos? Nors, pirminiais duomenimis, dabar turimi COVID-19 skiepai po pirminės vakcinacijos nuo užsikrėtimo tebeapsaugo tik apie 30 proc.

Ar Nausėda turi šansų iškovoti antrą kadenciją? Ekspertai pasigenda jo ypatingų savybių

Vos prieš porą metų prezidentą Gitaną Nausėdą palaikė 8 iš 10 rinkėjų, dabar – tik kas antras. Kas nutiko, kad vos įpusėjus kadenciją prezidento palaikymas taip stipriai smuktelėjo ir laikosi per vidurį? Ir ką tai reiškia G. Nausėdos ateičiai – ar dar pavyks išsikovoti rinkėjų malonę? Vis tik nepaisant smukusio palaikymo, politologai rimtai vertina antros G. Nausėdos kadencijos galimybę.

Daugeliui brangs kuras, bet lengvata ūkininkams lieka: kam panaikinimas kirstų per kišenę?

Po kelių metų turėtų kilti dyzelino ir benzino akcizai, o tai reiškia, kad kils ir kuro kainos. Tai viena iš priemonių, kuria siekiama sumažinti iškastinio kuro naudojimą ir taip kovoti su klimato krize. Visgi ūkininkams taikoma lengvata įsigyti „žaliąjį“ dyzeliną lieka, nors įsigyti jo ūkininkai galės mažiau. Žemės ūkio ministras gina šią lengvatą, tikina, kad jos panaikinimas stipriau smogtų ne patiems ūkininkams, o patiems vartotojams. Gruodį Seimui pateiktos Akcizų įstatymo pataisos.

Latvijai patiriant migrantų spaudimą, Agnė Bilotaitė ragina neatsipalaiduoti: tai kelių valandų klausimas

Migrantų krizė prie Lietuvos sienos kiek atlėgo, pasieniečiai fiksuoja vis mažiau bandymų nelegaliai kirsti sieną. Visgi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ragina neatsipalaiduoti, kadangi Baltarusijoje vis dar yra keli tūkstančiai migrantų, kurie bet kada gali būti atgabenti prie Lietuvos sienos. Pasak ministrės, Minsko režimas taip pat ieško naujų migrantų gabenimo kelių.

Omikron banga bus pandemijos lūžio taškas? Ekspertai įvertino, kada realu COVID-19 tapti sezonine liga

Su nerimu žiūrint, į ką Lietuvoje išvirs kylanti omikron banga, specialistai kartu pateikia viltingų žinių, kad šis naujas susirgimų kilimas gali būti koronaviruso eros pabaigos ženklas.

Technologijos 2022 metais: žada perėjimą prie mėsos pakaitalų

Pandeminiai 2021-ieji jau baigėsi, o atėję nauji metai mums žada, nepaisant visų koronaviruso kuriamų iššūkių, įdomių technologinių sprendimų. Kai kurios technologijos, tokios kaip robotizuoti namų pagalbininkai ar dirbtinė mėsa, gali ilgai pakeisti mūsų vartojimo ar elgesio įpročius. Didžiausią potencialą demonstruoja išmaniųjų namų tvarkytojų rinka, kuri ilgainiui gali virsti į „privalomą visiems namuose turėti“ išmanų draugą.

Vaistai nuo koronaviruso: medikai – apie tai, ar šiemet turėsime proveržį gydant šiuos pacientus

Ne mažiau nei efektyvių vakcinų nuo vyraujančių COVID-19 atmainų siekis rūpestį kelia ir vaistai bei šios infekcijos gydymo galimybės. Nors Lietuva stovi ne vienose naujų vaistų pirkimo gretose, kaip greitai jų turėsime pakankamą kiekį ir kiek omikronas gali sumažinti jų efektyvumą, nežinomųjų pakanka.

2022 m. įtampa konservatoriams – dar tik prieš akis: ekspertai įvertino partijos silpnąsias vietas

Niekaip nesibaigianti COVID-19 pandemija, baltarusiškų trąšų tranzitas, dramatiški santykiai su Kinija – valdančiajai daugumai šiemet teko dorotis su daug išbandymų. Ypač šie iššūkiai atsiliepė konservatoriams, turintiems daugiausiai savo atstovų Seime ir Vyriausybėje, be to, jų atstovei Ingridai Šimonytei vadovaujant ministrų kabinetui.

Augančias maisto kainas veikia ir brangstančios trąšos: pasakė, kodėl žemės ūkis be jų – utopija

Trąšos pastaruoju metu tapo plačių politinių diskusijų klausimu, tačiau jų svarba Lietuvai daug didesnė, nei tik JAV paskelbtos sankcijos „Belaruskalij“. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigia, kad mineralinės trąšos yra pagrindinė dedamoji, jei norima gauti derlių. Ir nors tarptautinės institucijos spaudžia Lietuvą mažinti trąšų naudojimą žemės ūkyje, ministro teigimu, Lietuvos žemės ūkis be trąšų yra utopija.

Gentvilas pripažįsta, kad automobilių taršos mokestis gali keistis: pasakė, kaip kiekvienas gali jo išvengti

Sausį Seimo nariai grįš į parlamento posėdžių salę pratęstai rudens sesijai. Vienas pirmųjų projektų, kuris 2022-aisiais guls ant parlamentarų darbo stalo – automobilio taršos mokestis. Nors Laisvės partijos atstovai nevengia viešumoje kritikuoti koalicijos partnerių parengtos idėjos, Aplinkos ministras Simonas Gentvilas užtikrintas – pirminėje stadijoje palaikymo projektui Seimo salėje pakaks.

Būsto paskolų pokyčiai jau netrukus: specialistai įvardijo, kurie pirkėjai tai pajus

Bankai suskaičiavo, kad pernai gyventojams išdavė apie 20 proc. paskolų daugiau nei pernai ar užpernai. Nors bankų atstovai tikina, kad paskolų išdavimo tvarka nesikeis, palūkanos taip pat kol kas nesidės. Lietuvos bankas informuoja būsto pirkėjus apie paskolų išdavimo pokyčius jau nuo vasario mėnesio – augs antrosios paskolos pradinis įnašas. O nuo liepos mėnesio paskolų išdavimo pokyčius pajus ir bankai, jie turės padidinti antrosios paskolos pinigų rezervą.

Maisto produktų kainų šuolis: ministras paaiškino, kodėl Vyriausybė nepajėgi to paveikti

Lietuvoje per metus rekordiškai brango maisto prekės, o kai kurie produktai brango daugiau nei du kartus. Smarkiausiai kilo daržovių kainos, o tai, anot žemės ūkio ministro, lėmė tai, kad Lietuvoje neužsiauginame tiek, kiek suvartojame. Kainų šuolį išgyvena ir Lenkija, tačiau kaimyninės valstybės valdžia ketina pusei metų naikinti maistui taikomą PVM. Visgi lietuviai lenkų pavyzdžiu nepaseks ir šį sprendimą vadina populistiniu.  Labiausiai Lietuvoje per metus brango daržovės.

Ekonomistas turi dvi blogas žinias šiems metams: nedarbą paveikti gali ne tik karantinas

Praėjusiais metais Lietuvoje buvo susidariusi paradoksali situacija, kai bedarbių buvo daugiau nei laisvų darbo vietų, tačiau verslams vis stigo darbuotojų. Ekonomistai teigia, kad šiuo metu Lietuvoje nedarbo lygio situacija yra normali, tačiau šiais metais nėra daug sąlygų, kurios leistų bedarbių skaičių dar labiau sumažinti. Visgi jie pastebi, kad pokyčius šalies darbo rinkoje gali lemti ne tik galimas karantinas, tačiau ir besitęsiantys pykčiai su Kinija.

Grynaisiais mokėti nustojo, o bankomatų dar teks palaukti – gyventojus nori pripratinti prie kortelių?

Prireikus grynųjų pinigų ne didmiesčių gyventojams kartais tenka įveikti ir porą dešimčių kilometrų iki artimiausio bankomato. O nuo šių metų uždraudus atlyginimus mokėti grynaisiais, jų poreikis dar labiau išaugo. Nors pinigų gali prireikti jau dabar, papildomų vietų, kur jų būtų galima gauti, dar tik žadama įrengti. Lietuvos banko duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį mūsų šalyje veikiančių bankomatų skaičius sumažėjo dvigubai.

Nusitaikė ne tik į automobilius: taršos mažinimo planai palies visus gyventojus

Lietuvoje taršiausias yra transporto sektorius, kurio į aplinką išmetamus teršalus valdžia ketina pažaboti įvedusi metinį automobilių taršos mokestį. Visgi tai tik trečdalis visų į aplinką išmetamų klimato atšilimą sukeliančių dujų. Norėdama pažaboti klimato krizę, Aplinkos ministerija nusitaikė į ne vieną sritį ir ketina čia imtis ekologinių pokyčių. Praktiškai kiekviena aplinkosauginė reforma palies ir kasdienį kiekvieno lietuvio gyvenimą. „Teršalų ir problemų Lietuvoje yra tikrai daug.

Arvydas Anušauskas: Rusijos ultimatumai neįgyvendinami, Putinas siekia nukreipti dėmesį

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad nors pokalbiai tarp Rusijos ir Vakarų švelnina įtemptą situaciją prie Ukrainos sienos, esminių problemų tai nesprendžia. Pasak jo, Rusijos ultimatumai yra sunkiai įgyvendinami, o įtempta situacija regione leidžia kalbėti apie nuolatinį amerikiečių karių dislokavimą Lietuvoje.

Būsto pirkimas šiemet: ir kainos augs lėčiau, ir pirkėjų bus mažiau – ar verta laukti?

Pernai nekilnojamo turto (NT) kainos ir sandoriai pasiekė rekordines aukštumas. Anot ekonomistų, gyventojai jau pernai prisipirko būstų, tad šiemet jų tiek daug nebepirks. Vystytojai taip pat sako, kad metai NT sektoriuje bus ramesni. Tuo metu NT brokeriai skaičiuoja, kad jau pernai sandorių skaičius mažėjo. Tačiau pridūrė, kad pernai ne visi gyventojai rado svajonių būstą, nes trūko pasiūlos.

Ekonomistai įspėja: jei didelės krizės ir išvengsime, laukia nelengvi metai tiek gyventojams, tiek verslui

Pernykščius metus užbaigėme kaip niekada aukštomis prekių ir energetinių išteklių kainomis, kurios šiemet dar didės, pastebi ekonomistai ir viliasi, kad vis tik atlyginimai augs sparčiau. Jie prognozuoja, kad pernai visko prisipirkę, šiemet vartosime mažiau. Tačiau įspėja, kad daugiausiai grėsmių galime patirti dėl Kinijos sankcijų.
REKLAMA
Į viršų