Sveikata

 

Tai naujienos apie svarbiausius atradimus, tyrimus, gydymo metodus ir sveikatos priežiūros politikos pokyčius. Skaitykite naujienas ir straipsnius apie ligų prevenciją, mitybą, fizinį aktyvumą, psichologinę gerovę ir naujausias medicinos technologijas. 

Įspėja saugotis: plinta tymus imituojantis virusas – skiepų nėra, o pasekmės gali būti baisios

Už lango pavasariui vis dar kovojant su žiema savo vietos neužleidžia ir įvairūs virusai. Vienas tokių, aktyviau būtent plintančių žiemos pabaigoje-pavasario pradžioje yra parvovirusas. Kai kurie tėveliai pastebi, kad Vilniaus ugdymo įstaigose kaip tik fiksuojama daugiau tokių atvejų. Specialistai įspėja, kad šis tymus galintis imituoti virusas pavojingiausias ne vaikams, o nėščiosioms ar silpno imuniteto žmonėms.
Sveikata Prieš 1 val.

Už tokį elgesį pacientai sulauktų atpildo: medikas pasiūlytų „atvėsti“ ir ateiti kitąkart

Seime kelią toliau skinasi įstatymo pataisos, kuriomis medikams siekiama suteikti daugiau apsaugos. Numatoma, kad susidūręs su neadekvačiu, fiziškai ar psichologiškai smurtaujančiu pacientu medikas tuo metu galėtų atsisakyti suteikti planinę pagalbą. Tiesa, tai nereiškia, kad tokios paslaugos jis negalėtų gauti vėliau – bet turėtų „atvėsti“ ir tinkamai elgtis. Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK) trečiadienį bendru sutarimu pritarė tokiu pasikeitimus numatančioms įstatymų pataisoms.

Pasakė, kodėl atsiranda venų varikozė: pastebėkite laiku

Venų varikozė pirmiausia asocijuojasi su estetine problema: itin ryškiai matomos išsiplėtusios venos. Kraujagyslių chirurgas Nerijus Bičkauskas sako, kad ši liga kur kas klastingesnė. Plika akimi matomos venos yra tik dalis problemos, nes iš tiesų yra besivystančio giliųjų venų nepakankamumo požymis, o tai gali baigtis net mirtimi.
Sveikata Prieš 17 val.

Arūnas Dulkys paskelbė, kaip spręs medikų trūkumo problemą

Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia parengusi Sveikatos priežiūros specialistų pritraukimo ir išlaikymo veiksmų 2024–2029 metų planą. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad netolygus medikų pasiskirstymas ir tam tikrų profesijų trūkumas yra vienos opiausių problemų sveikatos apsaugos sistemoje.
Sveikata Prieš 20 val.

Gripas nesitraukia: dėl klastingos ligos mirė du žmonės

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, balandžio 15–21 dienomis sumažėjo sergančiųjų gripu ir COVID-19 liga skaičius, o ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) – padidėjo. Pasak NVSC, praėjusią savaitę bendras sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklis išliko panašus ir siekė 937,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų, kai praėjusią savaitę buvo 934,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų.
Sveikata Prieš 20 val.

Gydytojas įspėjo dėl klastingo vėžio: didesnę riziką susirgti nulemia ūgis

Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys net gi vadinamas jaunų – 15–50 metų – vyrų onkologine liga.  Pasak Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) gydytojo urologo Mariaus Jasėno, ją sėkmingai galima įveikti, ypač jei diagnozuojama ir gydoma ankstyvoje stadijoje. Negydant sėklidžių vėžio, metastazės gali išplisti į kitus organus.
Sveikata Prieš 22 val.

Šis vėžys gali tyliai vystytis dešimtmečiais: pasakė, kaip atpažinti simptomus

Gimdos kaklelio vėžys itin pavojinga būklė, kuri ilgą laikotarpį gali vystytis nepasireikšdama jokiais simptomais ir nesukeldama jokio įtarimo. Ši liga nesirenka savo aukų pagal amžių, o jos žala moterims yra neapsakomai didelė. Pasak Kauno „InMedica“ klinikos akušerės Simonos Praškevičienės, šis vėžys ne tik kelia grėsmę gyvybei, bet dažnai stipriai sutrikdo gyvenimo kokybę bei sumažina vaisingumą.
Sveikata 2024-04-22

Jei gydymo įstaiga prašys už tai susimokėti, atsisakykite: atverti piniginę pacientas gali tik savo noru

Tokie brangūs radiologiniai tyrimai kaip kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinis rezonansas (MRT) nemokamai gali būti atliekami tiek viešojoje, tiek privačioje įstaigoje. Svarbiausia turėti gydytojo siuntimą – tada prireikus ir tyrimo kopija pacientui priklauso nemokamai, ir už specialius drabužius mokėti nereikia. Vis tik pasitaiko skundų, kad už vienkartinius drabužius siūloma susimokėti papildomai.

Į Lietuvą atplūsta nauji kvaišalai: į ligonines vežami labai jauni žmonės, gimę po 2000-ųjų

Lietuvoje plinta nauji stiprūs narkotikai, kurie žmones paverčia sau ir aplinkiniams pavojingais zombiais. Per porą savaičių į Vilniaus ligoninę greitoji atvežė tris jaunuolius, jie buvo sunkiai apsinuodiję sintetiniais narkotikais, kuriuos žmonės vadina „fliaka“. Tam, kad gydytojai galėtų suleisti vaistų, vieną apsvaigusį vos sutramdė aštuoniese, o kitą nuo narkotikų apkvaišusį jaunuolį tramdė net dešimt žmonių. Gydytojai šiurpsta – nauji narkotikai sukelia psichozes ir haliucinacijas.

Unikauskas atskleidė, kokiais būdais išvengti kūno skausmų: tai galima atlikti namie

Daktaras Alvydas Unikauskas gailisi, kad apie šią problemą prabilo tik dabar. Dėl vis dažniau žmones kamuojančių netipinių skausmų yra kalta fascija, sako A. Unikauskas. Tad TV3 laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius papasakojo, kas yra fascija, kaip išvengti jos sukeliamų nemalonių pojūčių, siekiant užkirsti kelią itin staigiems išvaizdos pokyčiams.  Daktaras sako, kad fascija yra jungiamojo audinio plėvė, kuri apjungia raumenis ir kunui suteikia vientisumą.
Sveikata 2024-04-21

Profesorius patarė, ką valgyti, kad neaugtų svoris: skrandis už tai padėkos

Mitybos vaidmuo organizmo sveikatai ir nutukimo, antsvorio prevencijai yra didžiulė. Ypač ji svarbi ir gerai mikrobiotos, kuri siejama su vis daugiau ligų vystymusi, būklei palaikyti. Vaikų gydytojas gastroenterologas prof. Vaidotas Urbonas patarė, kokį maistą ypač rekomenduotų įtraukti į kasdienį racioną.  Apie žarnyno mikrobiotos (tai yra mikroorganizmų – bakterijų, virusų, pirmuonių, grybų j – visuma) reikšmę mokslininkai ir gydytojai kalba vis garsiau.

Šie tyrimai gyventojams priklauso nemokamai: šeimos gydytojai pyksta, kad gali paskirti ne viską

Gyventojams nuolat kalama į galvą, kad būtina rūpintis sveikata profilaktiškai, o ne kai jau prispiria ligos. Tačiau apsilankius pas šeimos gydytoją ir jam paskyrus jums reikalingus tyrimus, gali paaiškėti, kad už dalį jų teks susimokėti. Taip pat ne taip paprastai galima gauti sudėtingesnius, ne tik kraujo ar šlapimo tyrimus. Apsilankius pas šeimos gydytoją, kuris, laikoma, turėtų padėti išspręsti 80 proc.

Atvipo žandikaulis, kas darosi gydymo įstaigose: štai, kaip melžia pacientus ir net uždirba iš mirusių sielų

Piktnaudžiavimas ir pacientų apgaudinėjimas gydymo įstaigose pasiekė naujas aukštumas. Iš valstybės paimami pinigai už nebūtas slaugos namuose paslaugas, nors pacientas guli ligoninėje ar net yra miręs, arba dantų protezavimą, kuris dar net nepradėtas – tokius ir kitų gausybę pažeidimų vardija Valstybinė ligonių kasa. Akis bado ir masiškai privačiose gydymo įstaigose imamos priemokas už paslaugas, kurios turėtų būti nemokamos.

Laikantis dietos nustojo kristi svoris? Atkreipkite dėmesį į miegą

Vis daugiau pacientų susiduria su nemigos problema, teigia gydytojas Alvydas Unikauskas. Tad TV3 laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius papasakojo, kas nutiks, jei kasnakt miegosite 5 valandas ar trumpiau. Trumpai tariant, miego trūkumo padariniai organizmui yra milžiniški. A. Unikauskas tikina, kad miegas žmogui yra labai svarbus, nes jo metu pailsi raumenys, dega riebalai, mažėja ligų rizika. „Miego metu atsistato daugelis mūsų raumenų, sudeginama didžioji dalis riebalų.
Sveikata 2024-04-20

Neskiepytiems vaikams mokyklose – ne vieta? Ekspertai įspėja, kad situacija darosi rimta

Smarkiai nukritus vaikų skiepijimo apimtims gydytojai skambina pavojaus varpais – grįžta pamirštos ligos, o naujam protrūkiui tereikia vienos kibirkšties. Kartu grįžta diskusijos, ar vaikų skiepijimas bent nuo tam tikrų infekcijų neturėtų būti privalomas norint patekti į ugdymo įstaigą. Medikai sutinka, kad norėtųsi tėvų sąmoningumo, o ne prievartinių priemonių, tačiau neatmeta ir tokio scenarijaus.

Kaune – kvapą gniaužianti istorija: į medikų rankas pateko liežuvio vos nenusikandęs mažametis

Kauno klinikų skubios pagalbos skyrius šiek tiek praskleidė uždangą, su kokiomis situacijos tenka susidurti kasdieniame, įtampos kupiname darbe. Medikai socialiniame tinkle pasidalino kvapą gniaužiančia istorija. Šįkart į medikų rankas pateko mažametis, stipriai persikandęs liežuvį. „Kasdien sprendžiame situacijas, kurios mūsų pacientams ir jų artimiesiems kelia daug streso ir nežinomybės.
Sveikata 2024-04-19

Perspėja dirbančius darže: ir nedidelė žaizda gali baigtis mirtimi

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia deguonies, jos atsparios aplinkos veiksniams, pavyzdžiui, karščiui, šalčiui ar saulės šviesai, todėl gali išlikti nepakitusios iki kelerių metų. Kai susižeidus jos patenka į žmogaus organizmą, stabligė pasireiškia rimtais simptomais ir net sukelia grėsmę gyvybei.
Sveikata 2024-04-19

Mirė COVID-19 ilgiausiai pasaulyje sirgęs vyras

Amsterdame mirė vyras, nepertraukiamai sirgęs COVID-19 virusu rekordiškai ilgai – 613 dienų. 72 metų vyras 2022 m. vasarį pateko į ligoninę, užsikrėtęs šia infekcija, ir iki mirties praėjusių metų spalį taip ir nepasveiko. Manoma, kad 20 mėnesių trukusi COVID-19 liga yra ilgiausia, kurią kada nors buvo užfiksavę gydytojai. Medikai teigė, kad dėl sunkios imuninės sistemos būklės ir vėžio ligonis neturėjo pakankamai baltųjų kraujo kūnelių ar antikūnų kovai su virusu.

Nuo liepos 1 d. pavėžėjimo paslauga bus prieinama visoje Lietuvoje: dalį pacientų perims GMP

Didžiąją dalį pacientų pavėžėjimo paslaugų iš savivaldybių perims valstybė, ketvirtadienį pranešė sveikatos apsaugos ministras. „Priėmėme galutinį sprendimą (...) – imsimės į valstybės globą daugiau šitų paslaugų, savivaldybėms liks tai, kas jiems jau yra įprasta – hemodializės pavežimai“, – per Vyriausybės valandą Seime sakė Arūnas Dulkys.

Išgirdę, ko vaistinėse ieško lietuviai, pakraupo: perspėja visus

Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neįprastų užklausų, ypač – budinčiose vaistinėse, kurios veikia visą parą. Jose dirbantys vaistininkai keistesnių skambučių dažniausiai sulaukia paryčiais, taip pat pilnaties metu, o į vaistines atvykę pacientai kartais teiraujasi su medicina visai nesusijusių prekių – kačių maisto, pėdkelnių arba saldainių su įdaru.
Į viršų