Sodas ir daržas

 

Čia rasite visą naudingiausią informaciją, susijusią su sodu ir daržu: ekspertų interviu, sodininkų patarimai ir paprasti, tačiau aukso vertės patarimai visiems besidomintiems sodu.

Atskleidė, kada sodinti svogūnus: nepražiopsokite

Ar jau spėjote išsiauginti svogūnų daigų? O gal jums patogiau svogūnus auginti iš įsigytų sodinukų? Abu šie auginimo metodai yra geri ir dažnai taikomi, todėl aptarsime, kada sodinti svogūnus jau į lauko dirvą abiem atvejais.  O neturintiems galimybių sodinti lauke, pasidalinsime patarimais, kaip svogūnų laiškų užsiauginti ant palangės. Be to, šį kartą kalbėsime apie vasarą auginamas daržoves, o žieminius svogūnus palikime ramybėje iki rudens.

Pasakė, kada sėti arbūzus: nepraleiskite progos

Arbūzai – šilumamėgiai augalai, todėl ilgą laiką apie jų auginimą Lietuvos klimato sąlygomis galėjome tik svajoti. Tačiau šiuo metu yra, bene, 18 skirtingų veislių, kurias galime užsiauginti patys. Tereikia šiek tiek žinių ir būtinai kantrybės.

Pamatę šį augalą skubiai praneškite: kitaip gali baigtis skaudžiai

Grigiškių seniūnija pasidalino įspėjimu – pamatę šį grėsmę keliantį augalą praneškite seniūnijai. „Sosnovskio barščiai – piktžolė, kelianti grėsmę tiek augalams, tiek žmogui! Prašome gyventojų pagalbos identifikuojant jų augimo vietas Grigiškių seniūnijos teritorijoje“, – rašo savo socialinio tinklo paskyroje.

Pomidorai augs lyg išprotėję: štai, ką reikia daryti

Dažnas daržininkas pomidorų pasisėja pats. Šiuo metu daigai jau išpikiuoti, laukia dar šiltesnių, pastovesnių orų ir keliaus į šiltnamius ar lauko daržą. Kaip juos pasodinti, kad derlius būtų kuo gausesnis? Žinome, kad net ir sodinant šiltnamyje geriausia būtų sėjomaina, tačiau dažniausiai dėl mažo ploto to negalime daryti. Tad išeitis – gerinti dirvą. Ją reikėtų lengvai perkasti ir papildyti kompostu.

Pasakė, kada medžių genėjimui reikalingas leidimas: tai žino ne visi

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) specialistai primena, kad norint kirsti, perkelti ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (medį ar krūmą), augančius privačiuose sklypuose, reikalingas leidimas. Socialiniuose tinkluose AAD pasidalino priminimu, kada želdiniai laikomi saugotinais. Paaiškino, kada genėjimui reikalingas leidimas Taip pat primenama, kas išduoda leidimus saugotinų želdinių intensyviam genėjimui (šalinant daugiau kaip 30 proc.

Pasakė, kada sėti moliūgus: pasižymėkite šias dienas

Dėliodama sėklų pakelius ir planuodama sėją, žinoma, į tuos planus įtraukiu ir rudens gėrybių karalių – moliūgą. Kaip gi be jo? Juk rudenį bus labai smagu visokio gėrio žiemai iš jo išsivirti. Jūs irgi, nepagailėkite darže kokio kampelio ir užsiauginkite šių daržovių patys. Nežinote kada ir kaip juos sėti? Ne bėda – viską papasakosiu, kaip ir kada sėti moliūgus, ir patys įsitikinsite, kad tai labai paprasta.

Sodinkite šias gėlės balkone: atrodys tobulai

Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Visgi, planuojant jomis dekoruoti balkonus, reikėtų vadovautis ne tik gėlių išvaizda, bet ir įvertinti bene svarbiausią aspektą – ar jos augs saulėje, ar didžiąją dienos dalį leis pavėsyje. Tam pravers keletas naudingų patarimų.

Atskleidė auksinius agrastų auginimo patarimus: išbandykite šiemet

Agrastų sodinimas – tai tarsi nostalgiška kelionė į vaikystę, kai šios gardžios ir įvairiaspalvės uogos džiugindavo beveik visą vasarą. Tik viena bėda – subadyti pirštai, nes daugelis agrastų, kaip ir gėlyno karalienės rožės, yra su spygliais. Agrastai Lietuvoje auginami labai seniai, dar nuo 19 a. vidurio, tad daugelis paslapčių, kaip gauti didelį uogų derlių ir išsaugoti augalus sveikus, buvo perduodamos iš lūpų į lūpas.

Kriaušių medžiai sukraus dvigubą derlių: štai, ką reikia žinoti

Jeigu ne obuoliai, tuomet kriaušės, taip? Lietuviai (ir ne tik) mėgsta šiuos vaisius, todėl greičiausiai bent jau kas antrame sode puikuojasi kriaušė. Jos auginimas, sodinimas ir priežiūra nesudėtinga bei nereikalaujanti didelių pastangų, o rezultatas – ne vienerius metus džiuginantis saldžių, naudingų vaisių derlius. Netgi kvapą gniaužiantis žydėjimas ir blizgūs medžio lapeliai pagražins kiemo aplinką.

Ragina pasodinti šį augalą savo sode: stebins nauda ir grožiu

Gėlyne šalia pavasarį atbundančių krokų, narcizų, tulpių ir kitų pirmų pavasarinių gėlių, su mumis nuo balandžio sveikinasi ir raktažolė. Rūšių įvairove besididžiuojanti gėlė puošia gėlynus, alpinariumus ir kapavietes įvairiausio stiliaus, formos bei spalvų žiedais. Šias gėles pamėgs ir kambarinių gėlių mėgėjai, nes kai kurios rūšys pritaikytos auginti patalpose.

Šį Lietuvos grybą mokslininkai vadina aukso gysla: ragina nesupainioti su kitu

Jeigu grybavimo krepšeliai jau nuo rudens pabaigos pakabinti ir laukia kito rudeninio sezoną, tai leiskite jiems „ilsėtis” nebent tik iki pavasario. Nuo balandžio mėnesio prasideda briedžiukų augimas, tad grybavimo sezoną galite atidaryti žymiai anksčiau. Pirmiausiai išmokite juos atskirti nuo bobausių ir kitų panašių grybų, o vėliau prisirinkite šių ypatingai naudingų briedžiukų. Mes tik pasiūlysime receptą, kaip juos skaniai suvalgyti.

Skruzdėles išvarykite greitai ir lengvai: štai, kas padės

Daugelis sodininkų turi problemų su kenkėjais, įskaitant skruzdes. Jei norite sužinoti, kaip atsikratyti skruzdėlių sode nenaikinant augalų, čia rasite keletą naudingų patarimų. Pateikiame keletą puikių natūralių būdų, kaip naikinti skruzdes arba jas atbaidyti, nesunaikinant augalų ekosistemos. Skruzdėlės yra ir vienodai svarbios vienam sodui, ir kenksmingos.

Pabarstykite aplink rožes šių produktų: apdovanos įspūdingais žiedais

Žydėjimo metu rožės yra vienos pastebimiausių ir gražiausių gėlių sode. Tačiau tam, kad jos gausiai žydėtų, sodininkystės profesionalas pasidalijo, kaip pasigaminti namines trąšas. Rožės neabejotinai yra itin populiarios sodų gėlės ir nesunku suprasti, kodėl. Jos yra universalios, įvairių spalvų ir veislių, be to, nuostabiai kvepia. Kiekvienam sodininkui, norinčiam, kad jo rožės būtų kuo gražesnės ir gausiau žydėtų, tinkamų trąšų naudojimas turi didelę reikšmę.

Atsikratykite kurklių be vargo: padės šie patarimai

Vėlyvą pavasarį kurkliai mėgsta taip pat kaip ir mes. Šiltesnė temperatūra skatina juos tūnoti po veja ir maitintis žolės šaknimis. Sužinokite, kaip jų atsikratyti ir neleisti jiems siaubti jūsų sodo. Kurkliai yra maži vabzdžiai, priklausantys Gryllotalpidae šeimai, kartu su kiaulytėmis, skėriais ir tradiciniais vikšrais. Jie panašūs į kirmėles, tačiau jų kūnas panašus į vikšrų, pilkšvai rudas, o akys didelės. Suaugę moliniai vikšrai užauga nuo vieno iki dviejų colių ilgio.

Orchidėjų augintoja Lina išdavė aukso vertės patarimus: jūsiškės sukraus žiedus

Širvintų rajone gyvenanti 41-erių Lina Vorvarovskaja – augalų mylėtoja. Sodyboje tarp augalų ir žiedų pasiklysti galinti Lina neslepia, kad ją su gamta sieja itin stiprus ryšys.   Su naujienų portalo tv3.lt skaitytojaus ji pasidalino auksiniais kambarinių augalų priežiūros patarimais ir atskleidė, kaip augalai gali tapti ne tik puošmena namams, bet ir gyvenimo dalimi.

Sodininkė Irena atskleidė geriausius pomidorų auginimo patarimus: augs kaip pašėlę

Pomidorai yra vienas populiariausių augalų darže ir šiltnamyje. Tinkamai juos prižiūrint, pomidorai užaugina gardžius vaisius. Sodininkė Irena pasidalino geriausiais pomidorų auginimo patarimais – sako, kad juos pasitelkus, pomidorai auga kaip pašėlę. Irena sako, kad vienas svarbiausių žingsnių – pasirinkti tinkamas veisles ir užsiauginti stiprius daigus.

Šliužų kieme neliks nė kvapo: štai, kas padės

Sodininkystės entuziastė atskleidė, kaip neįtikėtinai apsaugo savo mylimus augalus nuo šliužų – tai ir pigus, ir efektyvus būdas, kad šliužų sode neliktų nė kvapo. Amy, sodininkystės ekspertė, internete dar žinoma kaip „The Lockdown Gardener“, socialiniuose tinkluose atskleidė būdą, kaip atbaidyti šliužus iš savo sodo. Sodininkystės guru savo „TikTok“ paskyroje paskelbė vaizdo įrašą su prierašu: „Mano penkių žingsnių gynybinė sistema, skirta apsaugoti augalus nuo šliužų.

Išdavė auksinius hortenzijų priežiūros patarimus: rašykitės iš karto

Hortenzijos pastaraisiais keleriais metais labai išpopuliarėjo, kadangi tai nelepus, gausiai ir ilgai žydintis augalas. Jų yra daugybė rūšių kiekvieno augalų mylėtojo skoniui ir galimybėms. Hortenzijos sode gali būti sodinamos kaip pavieniai, akcentiniai augalai, grupėmis arba formuojant gyvatvorę. Skaitykite toliau ir sužinokite kaip ir kada sodinti hortenzijas, kad būtų nuostabios lyg puokštės.

Atskleidė geriausias bulvių veisles: išbandykite šiemet

Geriausios bulvių veislės priklauso nuo to, ko ieškote: skonio, tekstūros, paskirties (virti, kepti, bulvių košei), augimo sąlygų ir atsparumo ligoms. Čia pateikiame keletą veislių, kurios yra gerai vertinamos dėl įvairių savybių. Ankstyvos veislės Red Duke of York – ankstyva veislė su raudonomis odelėmis ir puikiu skoniu, tinkama virti. Swift – labai ankstyva veislė, geriausiai tinka virti. Subręsta per maždaug 10 savaičių nuo sodinimo.

Ragina pasisodinti šį augalą sode: jo grožis pakerės visus

Sakura arba japoninė vyšnia užburia savo žiedų grožiu. Jos žydėjimas žymi tikro pavasario pradžią. Žmonės traukia į sakurų parkus, darosi asmenukes, fotografuojasi su šeimomis ir tiesiog gėrisi šiuo trumpu, bet įstabiu žydėjimu. Pirmasis sakurų parkas Lietuvoje įkurtas dar 2001 metais, tad akivaizdu, kad šios vyšnios puikiai gali prigyti ir augti mūsų krašte. Na, o jeigu norite japoninę vyšnią užsiauginti savo sode, turime jums gerų žinių.
Į viršų