Ketvirtadienį Prancūzija tapo pirmąja pasaulio šalimi, nusprendusia paviešinti apie neatpažintus skraidančius objektus (NSO) turimus duomenis - šalies nacionalinė kosmoso agentūra pristatė interneto svetainę, kurioje pateikiama daugiau kaip 1 600 vaizdų, sukauptų per penkis dešimtmečius.
Interneto archyve, kuris bus atnaujinamas gavus pranešimų apie naujus atvejus, sudėti minučių tikslumu užfiksuoti įvykiai, įvairuojantys nuo lengvai paneigiamų iki saujelės tokių, kurie glumina net pačius skeptiškiausius mokslininkus.
"Tai pirmasis toks archyvas pasaulyje", - teigia Jacquesas Patenet'as (Žakas Patenas), aeronautikos inžinierius, vadovaujantis "neatpažintus oro erdvės reiškinius" tyrinėjančiai įstaigai.
Prancūziškai OVNI, o angliškai UFO vadinami neatpažinti skraidantys objektai visada kėlė didžiulį susidomėjimą ir gimdė nesuskaičiuojamas sąmokslo teorijas apie vyriausybių slepiamus radinius, kurie paviešinti esą būtų pernelyg sukrečiantys arba suneramintų visuomenę.
Pasak J.Patenet, "tokie atvejai, kai ponia pranešė mačiusi objektą, kuris atrodė kaip skraidantis tualetinio popieriaus ritinėlis", aišku, nėra verti tyrinėti.
Tačiau daugelis kitų, kuriuos matė ne vienas asmuo (žinomas mažiausiai vienas atvejis, kai visoje Prancūzijoje NSO stebėjo tūkstančiai žmonių), ir įrodymai, pavyzdžiui, šviečiantys ženklai ir radarais susektos skrydžio žymės arba staigus objektų greičio padidėjimas, nepaklūstantis jokiems fizikos dėsniams, vertintini labai rimtai.
Priešais įėjimą į Prancūzijos nacionalinį kosmoso tyrimų centrą (CNES), iš kur paskelbta apie atidaromą interneto archyvą, stovėjo iš grupės raumeningų apsaugininkų sudaryta užtvara. Kaip paaiškino pareigūnas, jos prireikė "atsijoti nekviestus ufologus".
Iš 1 600 atvejų, užfiksuotų nuo 1954 metų, beveik ketvirtadalis yra priskiriami "D tipui" - tai reiškia, kad "nepaisant gerų arba labai gerų duomenų ir patikimų liudininkų, mes susiduriame su kažkuo, ko negalime paaiškinti", sakė J.Patenet'as.
Pavyzdžiui, 1981 metų sausio 8 dieną Prancūzijos pietuose esančio Trans-en-Provanso miestelio apylinkėse laukuose dirbęs vyras pranešė išgirdęs keistą švilpiantį garsą ir pamatęs, kaip už apytikriai 50 metrų nuo jo nusileido lėkštę primenantis maždaug 2,5 metrų skersmens objektas.
Paskui šis žmogus policijai sakė, kad matinio cinko pilkumo lėkštė kone akimirksniu dingo, tik po savęs paliko išdegintas žymes. Atvejį tyrę specialistai padarė nuotraukas, paėmė iš įvykio vietos pavyzdžių ir juos išanalizavo, bet po šiai dienai nepriėjo jokio įtikinamo paaiškinimo.
O štai 1990 metų lapkričio 5 dienos atvejis, kai kone tūkstantis liudininkų pranešė apie danguje pastebėtas blyksinčias šviesas, buvo visai kitoks - žmonės paprasčiausiai pamatė į atgal Žemės atmosferą krentančią raketos pakopą.
J.Patenet'o atsakymas į klausimą, ar yra nežemiškos gyvybės įrodymų, tikrai pakurstys įtarimus tų, kurie įsitikinę, jog vyriausybė kažką slepia: "Neturime nė menkiausio įrodymo, kad nepaaiškinamus reiškinius sukelia nežemiškos būtybės".
Tačiau iškart po to jis pridūrė: "Kaip neturime ir nė menkiausio įrodymo, kad jos jų nesukelia".
CNES kasmet gauna nuo 50 iki 100 pranešimų apie NSO, paprastai juos raštu pateikia policija. Kaip nurodo J.Patenet'as, dešimtadaliu atvejų prireikia apžiūrėti įvykio vietą.
Kitose šalyse duomenys apie neatpažintus skraidančius objektus renkami taip pat daugiau ar mažiau sistemingai, ypač Didžiojoje Britanijoje ir Jungtinėse Valstijose, kur tokios informacijos apie kiekvieną konkretų atvejį galima teirautis vadovaujantis Informacijos laisvės aktu.
"Tačiau mes nusprendėme pasielgti priešingai ir paviešinti viską", - aiškino J.Patenet'as.
Tokio sprendimo tikslas - palengvinti mokslininkams ir kitiems NSO gerbėjams tyrimams naudojamų duomenų prieigą.
Pati interneto svetainė yra be galo patogi naršyti ir gausi informacijos - joje galima rasti net policijos ataskaitų kopijas. Tiesa, praėjus kelioms valandoms po to, kai buvo paskelbta apie šios svetainės atidarymą, nuo per didelio lankytojų antplūdžio užlūžo jai prieglobą teikiantys serveriai.
Minėtąją interneto svetainę galima aplankyti adresu "www.cnes-geipan.fr".