Daryti išvadų dėl skiepytų ir Covid-19 susirgusių senolių neskuba: gali nesirgti, bet platinti

Tauragės rajone Lauksargių globos namuose COVID-19 susirgo 14 dvi „Pfizer“ vakcinos dozes anksčiau gavusių senjorų. Kaip paskiepyti žmonės užsikrėtė, aiškinasi Visuomenės sveikatos centras. Galimos visos versijos: tiriama, ar vakcinos buvo laikomos tinkamoje temperatūroje, ar namų gyventojams, po vakcinacijos, susiformavo imunitetas.

Antrąją skiepo dozę šalia Tauragės miesto įsikūrusiuose Lauksargių globos namuose senjorai gavo vasario 10-ąją. Tačiau jau po devynių dienų nuo – praėjusį penktadienį – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras čia užfiksavo koronaviruso židinį.

COVID-19 susirgo trečdalis – 15 gyventojų, o 14 jų skiepyti dviem dozėmis. 

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Daryti išvadų dėl skiepytų ir Covid-19 susirgusių senolių neskuba: gali nesigrti, bet platinti

„Dabar visokių interpretacijų yra. Tiesiog mes norim gražiai, ramiai ir saugiai išgyventi šitą laikotarpį. Yra laikomasi visų saugumo reikalavimų“, – sako Lauksargių globos namų vadovė Jovita Černeckienė.

Į klausimą, kaip dukart skiepyti globos namų gyventojai užsikrėtė COVID-19, dabar bando atsakyti visuomenės sveikatos centras. Galimos įvairios versijos. Vakcinos efektyvumas gali sumažėti dėl netinkamų laikymo sąlygų, prastai reguliuojamos temperatūros.

„Neatmestinas nei vienas variantas, be abejo, aiškinamės, ar šalčio grandinė nebuvo pažeista, nes sąlygos gana jautrios. Aiškinamės, ar nebuvo pažeidimų pačiame vakcinacijos procese“, – pasakoja visuomenės sveikatos centro atstovė Rolanda Lingienė.

 Globos namų gyventojus skiepijo Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras. Anot įstaigos vadovo, senjorai nebuvo apgauti, visos procedūros vyko pagal taisykles, kitiems žmonės vakcinos nebuvo išdalintos.

„Viskas pagal aprašus, pagal taip, kaip reikalauja ministro įsakymas, pagal prioritetus. O apie kitus žmones, kad paskiepijom, čia neįmanoma misija“, – teigia sveikatos priežiūros įstaigos vadovas Donatas Petrošius.

REKLAMA

„Kiekvienas žmogus žino, kad jis turi būti paskiepytas ir jeigu jo skiepas nueitų kitam, tikrai visi žinotumėme“, – kalbėjo Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas.

Daugumai senjorų, kurie po vakcinacijos susirgo COVID-19, nepasireiškė rimti simptomai. Vienas skiepo negavęs gyventojas ir 2 vakcinuoti buvo nuvežti į ligoninę, tačiau, anot mero, ten ilgai neužsibus.

„Tie klinikiniai požymiai, kuriuos jautė žmonės, jie yra minimalūs, tai yra tik tai dalis dėl elementarios baimės, buvo išvežti į Tauragės ligoninę, bet jie jau netrukus bus išrašyti. Tik vienai senjorei, kuri turi kitų lėtinių ligų, situacija sudėtingesnė, tikimės, kad viskas bus gerai. O visi kiti, kuriems teigiami testai nustatyti, jaučiasi gerai, nejaučia jokių simptomų“, – sako D. Kaminskas.

Užsikrėtimo aplinkybės dar tikslinamos. Dėl to gydytojai neskuba daryti išvadų.

„Užsikrėsti po vakcinos, bet nesirgti ir platinti tą virusą, kurį laiką dar gali, galbūt čia tas variantas. Tas atvejis, kad tu nesusergi užsikrėtęs, bet kurį laiką tą virusą savo kvėpavimo viršutiniuose takuose nosiaryklėje dar gali nešioti, tik čia aišku žymiai trumpiau. Tai nebūtų kažkas keisto“, – pasakoja gydytojas onkoimunologas Marius Strioga.

Pirmadienį Lauksargių globos namuose turėtų būti atliekami antikūnų testai, kurie turėtų parodyti, kokio stiprio imunitetą turi čia gyvenantys senjorai.

Mokslininkai taip pat spėlioja, kad į į galėjo patekti ir sparčiau plintanti koronaviruso mutacija.

Protrūkį galėtų paaiškinti ir kitas faktas, jei pasitvirtintų, kad infekcija į įstaigą pateko tarp pirmojo ir antrojo vakcinavimo. Taip, anot visuomenės sveikatos centro, tikriausiai nutiko Trakuose.

„Jeigu kalbant apie Trakuose esančius globos namus. Šiuo metu yra vienintelė hipotezė, kadangi ten yra daugiau sergančiųjų, ne vienas. Tie skiepyti asmenys gavo antrą dozę būdami inkubaciniame periode“, – teigia R. Lingienė.

REKLAMA

Mokslininkai visų Lietuvoje naudojamų vakcinų efektyvumu neabejoja. Dėl to atsiradus galimybei rekomenduoja skiepytis.

„Mes lenktyniaujame su laiku, mes kovojame ne tik su virusu, bet kovojame su laiku. Kuo lėčiau įgyvendinsime skiepijimo procesą, tuo daugiau rizikos, kad atsiras tokių viruso atmainų, su kuriomis kovoti dabartinėmis vakcinomis gali būti sudėtinga“, – kalbėjo Prezidentas Gitanas Nausėda.

Anot Nausėdos, per kovo mėnesį Lietuva gaus apie 300-us tūkstančių dozių vakcinos.


Rašyti komentarą...
O
Onute
2021-02-27 09:18:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gana tu nesamoniu neserga bet platina buozgalviai kai mirsta po skiepo nera kaltu
Atsakyti
0

A
2021-03-05 13:17:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bet juk jie tarp savivaldybiu nevažinėja.Kur jie gali platinti?Tai jiems leidžiama kažkur važinėti?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų