Šauktinio duonos paragavęs Modestas: „Pradžia buvo gan sunki“

Beveik 40 tūkstančių jaunuolių pavardžių – jau naujame šauktinių sąraše. Tiesa, realiai tarnauti nuo kovo mėnesio bus pašaukta 10 kartų mažiau prievolininkų. Kaip ir anksčiau, absoliuti dauguma į tarnybą prašosi patys. Šauktiniams valdžia ketina užtikrinti vakcinas nuo koronaviruso, tiesa, veikiausiai, tik antroje metų pusėje.

Saugantis viruso, šauktiniai rikiuotėse laikosi didesnio atstumo, tačiau dienotvarkė išliko: kėlimasis šeštą ryto, vėliavos pakėlimas, himnas, pusryčiai, pratybos, pietūs, vėl pratybos, poilsis ir dešimtą vakaro – į lovas.

„Pradžia buvo gan sunki, buvo sunku išeit iš to įprasto gyvenimo. Daug naujų įspūdžių, daug kolegų. Pačios pirmosios pratybos buvo neįprastos“, – sako jaunesnysis eilinis Modestas Kazlauskas.

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Šauktinio duonos paragavęs Modestas: „Pradžia buvo gan sunki“

Šauktinis Modestas į tarnybą pasiprašė savo noru, prieš penkis mėnesius.

„Disciplina atsirado, klausytis kitų nuomonės, veikti kaip komanda, tas buvo labai svarbu išmokti, fiziškai daug labiau sustiprėjau“, – pasakoja M. Kazlauskas.

Pernai tokių, savanoriškai pasiprašiusiųjų į šauktinius, buvo absoliuti dauguma. Privalomai į tarnybą devyniems mėnesiams pakviesti teko vos 52 – 1,5 proc. visų šauktinių.

O jau šiandien Krašto apsaugos ministerijoje sudarytas naujas, 2021-ųjų, prievolininkų sąrašas. Pavardes, kaip visada, kompiuteris parenka vadinamuoju loterijos principu.

Šiemet sąraše – daugiau kaip 38 tūkstančiai jaunuolių, tačiau šauktiniais taps 10 kartų mažiau. Pusantro tūkstančio vietų jau užpildytos – šauktiniais taps tarnybą dėl studijų pernai atidėję jaunuoliai. Kariuomenė tikisi, kad ir šiemet beveik visas prievolininkų gretas užpildys savanoriai.

„Sveikatos tinkamumas, deja, išlieka vienu esminių dalykų, dėl ko ir šauktinių sąrašas yra didelis“, – teigia tarnybos vadovas Arūnas Balčiūnas.

Pasak Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos vadovo, jei iš savanoriškai į šauktinius pasiprašiusių jaunuolių sveikatos patikrą įveikia 80 procentų, tarp pašauktųjų privalomai tokių – net perpus mažiau.

REKLAMA

Daugybę jaunų vaikinų kankina stuburo problemos, nervų ligos, plokščiapėdystė. Į šauktinių sąrašus patenka 18-23 metų jaunuoliai, jų pavardės paaiškės po savaitės. Tada kiekvienam tokio amžiaus potencialiam šauktiniui derėtų internete pasitikrinti, ar jo pavardė atsirado sąraše. Jei taip – susisiekti su nurodytu padaliniu.

Studentų prašo neskambinti: jų nekvies

Išimtis taikoma studentams, jie tarnybos gali atsisakyti.

„Studentams šaukimo nurodymai nebus formuluojami. Jie galės matyti tik savo pavardę, daugiau jiems nurodymų nėra duota. Todėl nėra privaloma skambinti, klausti, ką daryti“, – kalbėjo A. Balčiūnas.

Šauktiniai gali rinktis ir kuriame dalinyje, ir kada pradėti tarnybą. Pirmieji ginklus į rankas ims jau kovą, paskutinieji – lapkritį. Pernai ir šauktinių, ir kituose kariuomenės daliniuose buvo koronaviruso židinių. krašto apsaugos ministras prabilo apie vakcinas.

„Šauktiniai taip pat bus skiepijami, tai irgi prisidės prie to, kad jie galėtų normaliai atlikti tarnybą. Kol kas jie yra dešimtoje eilėje. Patys suprantat, kad ne pirmoje eilėje, dešimtoje. Tai yra gana toli“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Pagal planą, šauktiniai turėtų būti skiepijami kartu kitais kariais bei pareigūnais – policininkais, pasieniečiais. Tikėtina, kad eilė jiems ateis tik antroje metų pusėje. Tuo metu Anušauskas tikina, kad situacija dėl koronaviruso kariuomenėje yra „gerėjanti“.

„Čia neįmanoma išvengti kontaktų, vyksta pratybos. Žinoma, kai kas minimalizuojama, vyksta mažesnėmis grupėmis, bet ir kariuomenėj, ir kareivinėse, patys suprantat, pati mažiausia grupė kartais gali būti 10 žmonių“, – pasakoja A. Anušauskas.

REKLAMA

„Jaučiasi saugūs, nes kai karys, kolega, pradeda jausti simptomus, jis izoliuojamas, yra atskiros patalpos“, – teigia M. Kazlauskas.

Tuo metu būsimiems šauktiniams tarnybos jau ragavęs Modestas Kazlauskas linkti nusiteikti kitokiam gyvenimui: „Gali jau pradėti fiziškai ruoštis. Ir nusiteikti psichologiškai, kad bus momentų, kai sunku ir stengtis įveikti tuos sunkumus.“

Šauktiniai šiemet pretenduos ir į didesnes išmokas – gerai tarnybą atlikę prievolininkai savanoriai gaus daugiau kaip tris tūkstančius eurų.


Rašyti komentarą...
R
Rimas
2021-01-07 20:23:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Afgane reiketu patarnauti be vandens
Atsakyti
-2

M
M y n d ė
2021-01-07 21:42:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar šiknąskylė kenkėjo ?
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų