Europos Sąjungoje pakvipo nauja krize

Europos Sąjungoje pakvipo nauja politine krize. Vengrija ir Lenkija blokuoja ilgametį bendrijos biudžetą ir milijardus, skirtus gaivinti ekonomiką nuo koronaviruso krizės.

Ginčą šalys bando spręsti Europos Vadovų Taryboje, kurioje šalių lyderiai kompromiso ieško net negalėdami susitikti gyvai – diskutuoja nuotoliniu būdu.

Aistros Lenkijos gatvėse verda jau ne pirmą savaitę. Varšuvoje šimtai demonstrantų ir toliau piktinasi šalies planais griežtinti abortų tvarką. Neseniai aršūs protestai čia virė ir dėl vykdomomis teismų reformos.

Valdžios kritikai sako, neva ji pamina jų nepriklausomybės principą ir tampa valdančiųjų įrankiu. Tai nepatinka ir Briuseliui, kuris nusprendė nuo kitų metų, skirstant pinigus, atsižvelgti į teisinės viršenybės padėtį šalyse narėse.

Dėl to supykusi Lenkija ir Vengrija nusprendė blokuoti ateinančių septynerių metų Europos Sąjungos biudžetą ir finansinės pagalbos paketą, skirtą bendrijai atsigauti po koronaviruso sukelto ekonominio nuosmukio. Ant plauko pakibo trilijonas 750 milijardų eurų. Lietuvai tektų beveik 15 milijardų eurų. Rekordiniui biudžetui reikia visų 27-erių šalių narių palaiminimo.

„Europos Sąjungai jau kurį laiką kelia nerimą situacija tiek Lenkijoje, tiek Vengrijoje. Lenkijoje ji susijusi su teismų reforma, žiniasklaidos laisvėmis. Matome, kad ir ES pinigų įsisavinimas yra problematiškas dėl galimų korupcinių ryšių“, – sako politologas Linas Kojala.

Lenkijos ministras pirmininkas atkerta, kad nauji Briuselio reikalavimai nepagrįsti ir tikrų tikriausias šantažas. Matiaušas Morawieckis kaltina eurokratus diktatuojant mažesnėms ir silpnesnės šalims, kaip jos turi tvarkyti savo vidaus reikalus.

„Štai kodėl turime rūpintis savo interesais, tai dalis mūsų pagrindinių vertybių kanono. Valstybės turi pasilikti teisę spręsti dėl savo likimo, nes tai yra suvereniteto, apsisprendimo, autonomijos nepriklausomybės klausimai, ir tikrai neatsisakysime savo vertybių“, – pasakoja Lenkijos premjeras Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Šianąkt nuotolinėje diskusijoje prie ekranų sėda Europos vadovai. Jie bando įtikinti Lenkiją ir Vengriją nusileisti. Pastarosios bandys išsikovoti sau naudingų nuolaidų. Tačiau diplomatai įspėja, kad, nesutarus dėl biudžeto dabar, bendrijos laukia tikra politinė krizė, todėl nusileisti Vengrijos ir Lenkijos prašo ir euroblokui pirmininkaujanti Vokietija.

„Dabar ne veto laikas, o metas veikti greitai ir sklandžiai solidarumo dvasioje. Mūsų žmonės dėl biudžeto blokavimo užmokėtų labai didelę kainą“, – teigia Vokietijos Europos reikalų ministras Michael Roth.

„Tai būtų didžiulė krizė Europos Sąjungai. Žemynas šiuo metu kovoja su pandemija, neigiamomis pasėkmėmis ekonomikai ir tų lėšų, dėl kurių jau susitarta ankščiau, tiek daugiamečio biudžeto lėšų, tiek papildomo fonfo, kuris turi padėt valstybėms atsigauti, labai reikia, kad Europos ekonomika funkcionuotų. 

Jeigu susitarti artimiausiu metu nepavyks, Europos Sąjunga naujus metus pradės su ypatingu biudežtu, kuris vadovausis šių metų biudžeto viena dviliktąja“, – kalbėjo L. Kojala.

Tiesa, Lenkijai ir Vengrijai ateinantis biudžetas, kurį jos blokuoja itin svarbus. Šalys ne tik iš jo gauna vienas didžiausių dotacijų visoje Europos Sąjungoje, tačiau pinigai reikalingi ir gaivinti ir stipriai nukentėjusias jų ekonomikas. 


Rašyti komentarą...
A
Ausra
2020-11-19 21:31:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
ES pradeda byret,bet is kitos puses,o kodel mazesnes ir silpnesnes valstybes turetu likt be balso,be savo savivaldos,cia tas pats kaip vilnius isakinetu ka daryti kiekvienoj seniunijoj,kur nesutarimai-ten griutis,jeigu nerandama protingo sprendimo
Atsakyti
0

A
Antose
2020-11-19 21:34:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Galetu sugriut ES idomu ka Lietuva tada darytu,Amerika toli,o su kaimynais aplink amzini konfliktai
Atsakyti
0

x
xxL
2020-11-20 10:48:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gaila kad aktyvistai kurie priešinasi abortų draudimui patys nebuvo abortuoti. Būtų ir jiems nauda ir kitiems nauda.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų