Vilniuje – Baltarusijos opozicijos atstovų antplūdis: reikalauja griežtinti sankcijas

Vilniuje – Lukašenkos persekiojamų ir engiamų Baltarusijos opozicijos atstovų antplūdis. Seime ir užsienio reikalų ministerijoje baltarusiai reikalauja griežtinti sankcijas Aleksandrui Lukašenkai ir jo rėmėjams. Lietuvos politikai jiems pritaria. O kad paprasti baltarusiai neprarastų vilties priešintis režimui, opozicionieriai prašo žmonėms suteikti europinės gerovės viziją – laisvai keliauti ir dirbti visoje Europos Sąjungoje.

Su automatiniais šautuvais ir neperšaunamomis liemenėmis iki dantų ginkluoti Baltarusijos specialiųjų pajėgų pareigūnai it teroristus Minske suėmė žinomus televizijos laidų vedėjus Dimitrijų Kokhno bei TV3 žinių žiūrovams apie įvykius Minske pranešinėjusį Denisą Dudinskį.

Juos Baltarusijos teisėsaugininkai apkaltino dalyvavus nesankcionuotuose mitinguose ir 10 parų uždarė areštinėje. Tokį susidorojimą su Lietuvai ir pasauliui tikrus įvykius Minske rodančiais žurnalistais smerkia Lietuvos diplomatijos vadovas bei Baltarusijos opozicija.

„Smurtas, kankinimai, išsityčiojimai, apie kuriuos prisiklausėme pastaruoju metu. Net jei tai būtų dešimtadalis, būtų nesuvokiami dalykai 21 amžiuje Europos teritorijoje. Tie žmonės, kurie įsakė tą daryti ir vykdė, jei nebūtų atskaitingi, būtų didelis pralaimėjimas“, – sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Aš asmeniškai juos pažįstu. Ką tik paskelbiau savo Telegram kanale, išsakiau savo poziciją, apgailestavimą ir paramą šiems žmonėms. Jie žinomi, populiarūs žurnalistai mūsų šalyje“, – pasakoja Baltarusijos opozicijos atstovas Pavel Latuška.

„Turime Lietuvoje sukurti erdvę jiems veikti, palaikyti socialinius kanalus, kurie dabar stiprūs ir galingi. Nesame sukūrę realaus paramos mechanizmo žurnalistams. Jie gali nuotoliniu būdu veikti iš Lietuvos“, – teigia Seimo narys, konservatorius Žygimantas Pavilionis.

REKLAMA

Baltarusijos opozicijos atstovai Vilniuje su ministru Linkevičiumi bei Seimo nariais kalbasi, kaip Lietuva ir Europos Sąjunga turėtų padėti baltarusiams kovoje prieš Lukašenkos diktatūrą. Baltarusiai kalba apie akivaizdžią grėsmę, kad Putinas su Lukašenka skubiai siekia galutinai prijungti Baltarusiją prie Rusijos. Tad prašo ES sąjungos šalis spausti Kremlių ir Minską stabdyti tokias užmačias-  griežtinti režimo šalininkams ekonomines sankcijas, o eiliniams žmonėms ir verslininkams suteikti viltį laisvai keliauti ir dirbti visoje Europos Sąjungoje.

„ES turi šiandien pasakyti aiškiai, trumpame dokumente, ką gaus visuomenė, nepriklausoma Baltarusija, kai taps demokratine šalimi. Laisvą prekybą, investicijas, naujos gamybos sukūrimą, galbūt ir laisvą piliečių judėjimą“, – kalbėjo P. Latuška.

„Tikėtųsi gauti statusą kaip Ukraina ir Moldova. Jiems būtina laisva prekyba, bevizis režimas, tai interesas daugelio žmonių Baltarusijoje“, – sako Seimo komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas.

Vilniuje viešintys baltarusiai reikalauja nutraukti smurtą, naujų laisvų prezidento rinkimų, paleisti politinius kalinius, ištirti smurto atvejus, o jų organizatorius teisti.

„Būtinos sankcijos, negalima palikti be atsakomybės žmonių žudymus, kankinimus, kurie vyksta Baltarusijoje. Sankcijos ne tik moraliai pateisinamos, yra tarptautiniai dokumentai, konvencijos, kurie numato sankcijas pažeidimo atveju“, – pasakoja Baltarusijos opozicijos atstovas Andrej Sannikov.

„Dalis jų vadinamo elito turi nemažai visokių pinigų, sąskaitų, galbūt IAE, arabų šalyse, Šveicarijoje ir kitur. Šitokie dalykai, kurie pritaikyti Rusijos oligarchams, yra patys skausmingiausi“, – teigia G. Kirkilas.

REKLAMA

„Turi būti sankcijos, ne simbolinės, tikrai reikšmingos. Bet kartu rūpi, kaip padėti tiems žmonėms. Bet neturime ketinimų finansuoti iš užsienio“, – kalbėjo L. Linkevičius.

Nepaisant jau beveik mėnesį trunkančių protestų Baltarusijoje, ministras Linkevičius tebemato Baltarusiją skendint aklavietėje. Baltarusijos opozicija kviečia ES šalis, Minską bei Maskvą derybų dėl Baltarusijos ateities. Tačiau Kremliaus remiamas Lukašenka toliau tempia laiką ir viliasi nuslopinti visuomenės nepasitenkinimą.


Rašyti komentarą...
K
Kremliaus valia
2020-09-04 22:10:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Linkevičius turės konsultuotis su kremliumi.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų