Plika akimi žmogus nepamatys: štai, kaip augalus mato gyvūnai

Švytinčių augalų pasaulis, kurį mato tik gyvūnai. Tas švytėjimas – tai augalų gudrybės, kaip prisivilioti naudingus vabzdžius ar atbaidyti kenkėjus. Tačiau žmogaus akimis išvysti jo neįmanoma, tam reikia papildomų priemonių. O jas turint galima sužinoti daug naudingų dalykų.

Įspūdingą augalų švytėjimą mato tik įvairūs vabzdžiai ir gyvūnai. Mat, kaip sako mokslininkai, jis būtent jiems ir skirtas. Beveik visi augalai yra biofluorescenciniai, švyti juose esančios medžiagos yra chlorofilas, fotoproteinai, terpenoidai ir daugybė kitų. Taip augalai gudrauja – ne tik kvapais, spalvomis ar išskirtinėmis formomis, bet ir švytėjimu vilioja vabzdžius. 

Švytėjimas skirtas ne mums, o vabzdžiams apdulkintojams ir visiems, kas maitinasi sunokusiais vaisiais. Būna, kad jis atsiranda tik tam tikrą trumpą laiką, tam tikru metu, pavyzdžiui, duoda žiedas signalą, atvykite, aš dar neapvaisintas ir tada šviečia purka arba kuokeliai“, – sako VDU Botanikos sodo mokslo darbuotoja Asta Malakauskienė.

REKLAMA

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Plika akimi žmogus nepamatys: kaip augalus mato gyvūnai

Kai kurie taip privilioja ir aukas, o kitus gyvius perspėja nesiartinti, mat šviečia jiems nuodingos medžiagos.

Norint švytėjimo paslaptis atskleisti mums, žmonėms, reikia prieblandos ir ultravioletinės šviesos. Štai Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo mokslo darbuotoja Asta Malakauskienė ima iš pirmo žvilgsnio paprastą sausą kaštono šakelę. Išvydus procesus vandenyje, pasigirsta susižavėjimo šūksniai.

Augalų švytėjimas – ne vien grožis akims, bet ir naudingos žinios žmonėms. Štai mokslininkės rankose prinokęs bananas, pašvietus į jo rudas dėmeles šias apgaubia melsvos šviesos aureolė.

„Tai ten kaupiasi chlorofilo irimo produktai ir kai jau labai daug tokių dėmelių, mums geriau tokių vaisių nevalgyti. Tai yra signalas šikšnosparniams, kad jau yra sunokę vaisiai, kad skanūs ir jau galima juos valgyti“, – pasakoja A. Malakauskienė.

Žolės, jų sėklos ar vaisiai spindi įvairiausiomis spalvomis – dažniausiai melsvai ar žalsvai, bet yra ir oranžinių, rausvų ar violetinių atspalvių.

Gintaras ultravioletinėje šviesoje spindi itin ryškiai. Kauniečiai sako, kad atskleistos gamtos paslaptys juos užbūrė:

„Man turbūt gražiausiai tai kai į vandenį ten dėjo kaštono – va tas labiausiai patiko.“

„Man įspūdį paliko gėlių žiedlapiai, kur tie kuokeliai visi labai įspūdingai atrodo, gintaras, taip gintaras labai įdomu tikrai, kaip atskirti kur tikras gintaras, kur netikras.“

Švytėjimas taip pat išduoda ligų pažeistas augalų dalis ar net pradedančius pūti vaisius, švyti ir vietos, kuriose įsiveisę amarai ar kenkėjų sudėti kiaušinėliai, taip pat itin sakuoti medžiai.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų