Beveik 200 tūkst. tyrimams, kodėl skirtingose šalies vietovėse – nuodingas vanduo

Pagaliau, praėjus net trims metams, pradėta aiškintis, iš kur lietuvių geriamajame vandenyje atsirado nuodų – arseno. Šio sunkiojo metalo aptikta skirtinguose šalies rajonuose esančiose vandenvietėse. Po kelerius metus užtrukusių procedūrų mokslininkai ėmėsi išsamiai tirti, kaip arsenas atsirado vandenyje, mat iki šiol buvo tik spėlionės. Tyrimai nepigūs. Pirmiausia darbai pradėti Raseinių rajone. Tai kainuos beveik 200 000 eurų.

Raseinių rajone, Šienlaukio kaime šiandien prasidėjo ilgai laukti darbai. Daromi giluminiai gręžiniai, imami mėginiai ir pagaliau aiškinamasi iš kur žmonių geriamajame vandenyje atsiranda nuodų – sunkiojo metalo arseno.

Kad iš Raseinių rajono žmonių čiaupų teka vanduo su sveikatai pavojingais metalais, paaiškėjo prieš trejus metus. Arsenas buvo aptiktas atsitiktinai. Iki tol apie šį sunkųjį metalą geriamajame vandenyje žmonės nežinojo. Šienlaukio kaimo gyventojai sako, kad buvo pakraupę, kai išgirdo, jog gėrė nuodais užterštą vandenį. Ir greičiausiai tai vyko daugybę metų.

(17 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Raseinių raj. Šienlaukio kaime atliekami išsamūs tyrimai dėl arseno

„Aišku, kad išsigandom. Vaikai atvažiuoja, mažų vaikų, anūkų yra. Iš miesto atvažiuoja arseno pagert. Tai taip neišeina“, – sako Šienlaukio gyventojas Arvydas.

„Kolūkio laikais ten buvo fermos, trąšos ir gyvuliai aplink ganyklas. Tai ten žinokit senai ta bėda yra, nuo kolūkio, rusų laikų“, – pasakoja Šienlaukio gyventoja Genė.

Iki dabar tik spėliojama, iš kur nuodai atsiranda vandenyje. Raseinių rajone arseno aptikta pirmiausia. Paskui pasipylė pranešimai apie nuodus vandenvietėse Marijampolėje, Vilkaviškyje, Lazdijuose, Jurbarke, Kauno rajone.

REKLAMA

„Išsiaiškinti, ar tai gali būti žmogaus įtaka, žmogaus veikla, ar visgi tai yra gamtinės sąlygos nulemtos uolienų savybių. Yra tam tikri mineralai uolienose, kurie gali tą arseną generuoti“, – teigia Geologijos tarnybos direktorius Giedrius Giparas.

Geologijos tarnybos vadovas sako, kad arseno vandenyje aptinkama vis dažniau.

„Matome tendencijų ir jau individualiuose gręžiniuose, žmonių gręžiniuose. Dabar irgi vykdome tyrimą. Nėra tokio ryškaus padidėjimo, bet normos yra viršijamos“, – kalbėjo G. Giparas.

Anot Aplinkos ministro, dėl neraminančių žinių apie arseną vandenyje buvo pakeisti teisės aktai. Anksčiau tyrimų dėl šio sunkiojo metalo tiesiog niekas neatlikinėjo.

„Pradedant eksploatuoti naują gręžinį yra privaloma ištirti vandenį būtent dėl arseno. Ta problema iškilo 2016-2017 metais, tai jau yra pakeisti teisės aktai ir nuo šių metų ta tvarka yra įsigaliojusi“, – sako aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Aptikus vandenyje arseno, jį gerti draudžiama. Šis metalas linkęs kauptis žmogaus organizme. Arsenas gali sukelti kraujotakos sistemos ligas, odos ir vėžio susirgimus. Raseinių rajono gyventojai sako, kad vandens iš čiaupo jau negeria, perka iš parduotuvės. Ar nežinia kiek laiko vartotas vanduo su nuodais pakenkė žmonių sveikatai – neaišku. Šienlaukio kaimo žmonės sako jaučiantys kai kurių lėtinių ligų paūmėjimus, tik štai nuo ko jie – nežinia.

„Inkstus man būna… Aš esu išsityręs, smėliukas kartais atsiranda kairiajame inkste. Visą laiką pradeda apatinę dalį pilvo ir tuoj inkstus“, – pasakoja Šienlaukio gyventojas Arvydas.

Arseno tyrimai Raseinių rajone kainuos 180 000 eurų. Iš viso tyrimams bus padaryti 9 gręžiniai už šiuos pinigus. Išsamių rezultatų laukiama maždaug po pusmečio. Kaip nuodai atsiranda geriamajame vandenyje aiškinsis ir Lietuvos, ir užsienio mokslininkai.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų