Verygos medalius gavę medikai apie karantino pradžią: slėgė baimė ir stresas

Vietoj piniginių priedų prie atlyginimų medikų rankose – sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos kurti medaliai. Sveikatos apsaugos ministras trečiadienį apdovanojo daugiau nei 100 medikų, kurie plušo pirmosiose koronaviruso fronto linijose. Tiesa, medikus vienijančios organizacijos piktinasi. Esą gydytojams daug labiau nei medalių reikia piniginių priedų prie algos, kuriuos valstybė nustojo mokėti po to, kai šalyje buvo atšauktas karantinas.

Santaros klinikose prasideda medikų apdovanojimų ceremonija. Ant stalo – pagal ministro Aurelijaus Verygos eskizą pagaminti medaliai. Jie dalijami tiems, kurie prisidėjo prie kovos su koronavirusu.

Sveikatos apsaugos ministerija Rytų Lietuvos regiono medikams trečiadienį įteikė daugiau nei 100 medalių. Pirmosiose Covid-19 eilėse plušę gydytojai pasakoja, kad karantino pradžioje tiek medikų komandas, tiek pacientus slėgė baimė ir stresas.

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Verygos medalius gavę medikai apie karantino pradžią: slėgė baimė ir stresas

„Ateina liga, kurios tu nepažįsti, kur mirštamumas yra labai didelis. Tiems ligoniams ir jums taip pat būtų nejauku, kai aplink vaikšto visi su skafandrais, tu nepažįsti žmonių, atrodo, ateina naujas žmogus, jis atrodo vienodai, atrodo, kad jis jau kartą buvo atėjęs. Visam pasaulyje tos pačios problemos“, – sako Santaros klinikų reanimacijos skyriaus vedėjas Gintautas Kėkštas.

REKLAMA

„Visą karantiną praleidau Covid-19 skyriuje. Infekciniame padalinyje. Viruso nei pačiupinėsi, nei paragausi, jisai sklandė ore. Mes pačioje pradžioje jautėme šiokią tokią įtampą, nors ir turėjom visas apsaugas ir tam tikras patalpas, bet viduje tu jautiesi sunerimęs“, – pasakoja Santaros klinikų slaugytoja Violeta Senovaitienė.

„Sudėtingiausia buvo pradžia, kai reikėjo išmąstyti sumodeliuoti tuos ligonius, kuriuos reikės gydyti, buvo daug nerimo, daug nežinios. Buvo daug įtampos, daug psichologinio nusiteikimo. Jūs tą turbūt matote ir visuomenėje. Dar dabar kai kas neišlenda į dienos šviesą, galima pasakyti – bijo tos koronos“, – teigia G. Kėkštas.

Slaugytojos, kaip ir karantino metu, taip ir dabar stengiasi pacientams padėti visais įmanomais būdais.

„Išsikrauna telefonai močiutėms. Neatsimena PIN kodo, reikia padėti kažkaip susisiekti, tai, žinoma, ir iš savo telefono mes skambindavome, kurie būdavo apsaugoti nuo to, kad neišneštų nieko iš skyriaus“, – kalbėjo V. Senovaitienė.

Darbą karantino sąlygomis ypač apsunkino Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimai saugumui užtikrinti, kurių medikai laikosi ir šiandien.

„Su kombinezonais, su kaukėmis, su akiniais, su 3 pirštinėmis, kitais priedais, tas buvo iš tikro sunku, nes sulėtėja suvokimas aplinkos“, – sako G. Kėkštas.

Aurelijus Veryga įsitikinęs, kad medalis – svarbi valstybės padėkos forma.

„Mes irgi norime tam tikrą dėmesį parodyti medikams, kuriuos nominavome, nurodė įstaigos, savivaldybės, kurie ypatingai prisidėjo. Tų formų ir ateityje pačių įvairiausių bus. Tiesiog norim naudotis proga ir pasidžiaugti, pasakyti „ačiū“.

Tačiau medikus vienijančios organizacijos kartoja, kad yra ir geresnių dovanų. Esą priedai prie algų daug labiau džiugina nei medaliai. Mat, birželio viduryje pasibaigus karantinui, koronaviruso grėsmė išliko, bet didesnių atlyginimų medikai nebegauna.

„Medikams nebebus mokami priedai ministro nurodymu. Tokia dviprasmiška situacija, mes manom, vis dėlto šitas įvertinimas būtų buvęs geresnis“, – sako Medikų sąjūdžio atstovė Jurgita Sejonienė.

„Valstybė nebeskiria papildomo finansavimų priedų mokėjimui už darbą su Covid-19. Norėjom padėkoti administracijai, iš savo resursų iš dalies tą kompensuos žmonėms, bet norėtųsi iš valdžios institucijų tęstinumo, nesinorėtų, kad būtų demotyvuojami žmonės“, – pasakoja Medikų forumo pirmininkas Valdas Pečeliūnas.

„Tos algos medicinoje šiandien nėra didelės, jeigu mes kalbam ypatingai apie vidutinį medicinos personalą, gydytojui visada yra pagunda kažkur išvažiuoti“, – teigia G. Kėkštas.

Dalis ligoninių, pavyzdžiui, Santaros klinikos, priedus toliau moka iš savo kišenės, tačiau šį pavyzdį renkasi ne visos įstaigos.


Rašyti komentarą...
M
Morta
2020-07-08 20:13:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gavo medalius, kad žmonės negydė.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų