Specialistai įspėja dėl produktų šaldymo: galima kaupti viską, bet svarbu – ne per ilgam

Įpusėjant vasarai prasidėjo ir sodo bei miško gėrybių šaldymo metas. Specialistai įspėja, kad šaldyti galime viską – ir vyšnias, ir svogūnų laiškus – svarbu, kad atsargas suvartotume per metus, iki kito sezono. Ilgiau laikomi produktai praras maistines medžiagas. O ir šaldyti galime ne bet kaip, o tik specialiai šaldymui skirtose pakuotėse, mat įprasti maišeliai ar buteliai, skirti vandeniui, ilgainiui gali prišaukti bėdas.

Kelis kilogramus braškių turgelyje perka vilnietė Valentina ir moteris sako, kad uogų reikia daugiau, mat jos keliaus į šaldiklį. Valentina šaldo tik braškes:

„Paimu su mikseriu, nu, žinot, kad reikia ir nuvalyti, ir nuplauti, ir sutvarkyti. Cukraus įpilu biškučiuką. Paskui tai į indelius ir užšaldau.“

Uogas ir grybus parduodanti Beata sako pastebėjusi, pastarosiomis dienomis tokių pirkėjų padaugėjo – kone kas penktas uogas perka šaldyti. Gėrybių šaldymas kasmet populiarėja. O ir ji pati šaldiklyje jau pradėjo kaupti atsargas žiemai:

„Krapus šaldo žmonės, svogūnų laiškus galima šaldyti. Petražoles, viską galima šaldyti. Ką čia parduoda, tai viską šaldom.“

REKLAMA

Kalvarijų turgaus prekeivė

Ir viskas, kaip sako Beata, jos šeimoje tuoj pat suvartojama. Nieko nereikia išmesti ar laikyti kitam sezonui. Nors, sako, iš pirkėjų girdėjusi, kad užšaldytus produktus dažnas laiko net ne vienerius metus:

„Bet ateina va moteriškė ir sako: aš praeitais metais daug užšaldžiau, pas mane voveruškų dar yra. Sakau, reikia išmesti, pirkit šviežių. Sako ne, reikia „davalgyti“. Vistiek pas mus dar yra tokia ekonomija, kad reikia „davalgyti“, kas yra. Išmest gaila.“

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai pritaria – šaldyti galima viską, net ir uogas, kuriuose yra kauliukų. Tik štai šaldyti produktus reikia tinkamai. Jie turi būti šaldomi ne žemesnėje nei aštuoniolikos laipsnių temperatūroje.

Be to. šaldyti produktai turi galiojimo laiką, tad metų metus atsargų kaupti nereikėtų. Nesuvalgius, teks išmesti, mat ilgiau laikomi produktai praranda maistines savybes, tinkamą išvaizdą.

Geriausia uogas ir daržoves laikyti ne ilgiau nei vieną sezoną – nuo vieno derliaus iki kito.

Daržovių ir uogų šaldymas (nuotr. stopkadras)

„Jis gali išsausėti, gali apkarsti, pavyzdžiui, voveraitės. Baravykai, jeigu nesupakuoti, iš jų gali išgaruoti drėgmė ir jie gali sausi pasidaryti“, – sako tarnybos atstovė Rita Sadūnaitė.

O ir šaldyti reikia tik kokybiškus, švarius produktus. Tiesa, jeigu šaldome grybus, geriausia juos nuplovus kelias minutes apvirti, tuomet nebus kartūs. Uogas ar daržoves, bei žoleles galim šaldyti tik nuplovę ir nusausinę.

„Nuplovėme, perrinkome, nusausinome. Kai uogos nusausinamos, jos dedamos į šoko stalčių, arba plonu sluoksniu paberiamos, sušaldomos, ir tada renkamos į uždaras dėžutes. Jeigu neturim geros šaldymo kameros, tai tuomet ledo kristalai gali suardyti ląsteles, ir atšlidymo metu, kai uogos atšils, jos bus sušokusios į kamuolį“, – pasakoja R. Sadūnaitė.

Jeigu šaldytos gėrybės ištrauktos iš šaldiklio, jas, kaip sako specialistė, reikėtų iš karto suvartoti. Antrą kartą šaldyti negalima, mat produktas praras vitaminus, ims veistis bakterijos. Ir šaldyti turime tik specialiuose pakuotėse. Paprastas butelis nuo vandens, ar plastiko maišelis kaip sako specialistė, šaldyti produktus netinka. Mat jeigu visą gyvenimą šaldysim netinkamuose induose, gresia onkologinės, ir kitokios ligos.

Daržovių ir uogų šaldymas (nuotr. stopkadras)

„Iš plastikinių butelių migruoja įvairios medžiagos, kurios gali pereiti į produktą, ir dėl to tas produktas ne visai saugus pasidaro. Dėl to ir skiriami specialūs indai. Iš karto mes neapsinuodysime, bet nes migruoja labai maži kiekiai. Bet išsiskiria ftalatai, kitos medžiagos. Jos gali kauptis organizme“, – teigia R. Sadūnaitė.

Prekybininkai sako, kad žmonės sąmoningesni, mat perkančiųjų specialius indelius ar maišelius kasmet daugėja.

„Pastebėjome, kad šį birželį, palyginti su pernai birželiu, tai indai patys išaugo…apie penkis procentus pardavimai indų. Maišelių nežymiai sumažėjo. Tai vėlgi mūsų pirkėjas pripratęs prie indelių“, – kalbėjo „Maximos“ atstovė Rima Aukštuolytė.

Vieno prekybos tinklo atstovai pastebėjo, kad mėgstančių šaldytus produktus daugėja. Kas neperka indelių, ir pats nešaldo maisto produktų, perka juos iš parduotuvės:

„Platus pasirinkimas šaldytų vaisių ar daržovių bei uogų. Ir gali nusipirkti iš karto.“

„Miksas, kur yra.“

„Karantino metu, kai daugiau žmonės buvo namuose, kai daugiau gamino, palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu, kai nebuvo karantino, tai visų šių gėrybių pardavimai išaugo apie trisdešimt procentų“, – sako R. Aukštuolytė.

Specialistai sako, kad uogų, žolelių, ar daržovių šaldymas yra geriau nei džiovinti. Mat šaldant geriausiai išsisaugo vitaminai ir fermentai.


Rašyti komentarą...
N
Nuomonė
2020-08-01 18:06:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Галина Царева " пандемия лжи".
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų