Ypatingoje Lietuvos vietoje girdisi miško paukščių gyvenimas per tuoktuves

Iš ypatingos Lietuvos vietos – kurtinių veislyno. Jis vienintelis toks šalyje ir ten galima pamatyti įspūdingų miško paukščių gyvenimą iš arti. Bei išgirsti tuoktuvių giesmę, kuri iš tiesų toli gražu neprimena giesmės, o tik raugėjimą. Kurtinių mūsų miškuose labai mažai. Tačiau sutikti įmanoma. Ir susitikimas gali baigtis nelinksmai, mat šie paukščiai dar ir agresyvūs.

Didžiausias Lietuvos miškų paukštis kurtinys. O garsai, kuriuos šis įspūdingas ir retas paukštis leidžia, vadinama tuoktuvių giesme.

Kurtinių Lietuvos miškuose nedaug. Jie nykstantys ir saugomi, įrašyti į Raudonąją knygą. Tačiau juos galima pamatyti vieninteliame šalyje kurtinių veislyne, Tauragės rajone, Viešvilės rezervate. Čia gyvena 16 paukščių. Ir patelių, ir patinų.

Patelių šiuo metu pamatyti nepavyks. Jos labai užsiėmusios – sudėjo kiaušinius ir perina paukščiukus. Rezervato direktorius sako, kad meilės reikalai kurtinių gyvenime šiais metais prasidėjo neįprastai anksti. Greičiausiai šilta žiema paukščiams galvą susuko.

REKLAMA

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Iš ypatingos vietos Lietuvoje, kur girdisi įspūdingas miško paukščių gyvenimas

„Kai kurie patinai giedoti pradėjo dar sausio mėnesį ir tas šiltas oras labai skatino jų aktyvumą. Normaliomis gamtinėmis sąlygomis kovo mėnesį jau aktyviai pradeda giedoti patinai. Patinai pirmiausia rodo tuoktuvinį elgesį“, – sako rezervato direktorius Algis Butleris.

Kai išsiperės ir paūgės kurtinių mažyliai, dalis jų bus paleisti į natūralią gamtą. Taip padedama gausėti nykstančiai populiacijai. Beje, kurtiniai po įspūdingų ir triukšmingų tuoktuvių šeima niekada netampa. Vos susituokusi pora iškart nutraukia santykius. Patelė ruošiasi perėjimui, o patinas keliauja savo keliais. Manoma, kad Lietuvos miškuose gyvena ne daugiau 400 kurtinių. Tiesa, skaičiuojami tik patinai.

„Patinus lengviausia suskaičiuoti. Nes jie skaičiuojami tuokvėtėse. Ir ten galima juos atskridusius sėkmingai suskaičiuoti. O patelės, jos gana slapios, jos atsargesnės, ne visada taip atvirai pasirodo“, – pasakoja A. Butleris.

Kurtinių Lietuvos miškuose ženkliai sumažėjo staigiai ir palyginti neseniai – prieš kelis dešimtmečius. Anot direktoriaus, vienos priežasties nykimui greičiausiai nėra.

„Būtent žmonės turėjo įtakos. Ne tik fiziškai, gal tie paukščiai buvo naikinami, bet ir miškai labai intensyviai buvo kirsti, naikinta jų gamtinė aplinka. Atsirado naujų plėšrūnų – usūriniai šunys, jų anksčiau nebuvo Lietuvoje. Irgi prisidėjo prie to galbūt“, – teigia A. Butleris.

Ne vienas gamtos mylėtojas svajoja natūralioje gamtoje sutikti kurtinį. Tik reikia būti budriems. Patinai būna agresyvūs ir visai nesidžiaugia svečiais. Viename vaizdų, kuris filmuotas Rusijos miškuose, užfiksuota, kaip kurtinys be skrupulų kerta žmogui. Šį pavasarį nuo kurtinio gavo lupti ir viena Lietuvos fotografė.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų