Koronaviruso aukų Lietuvoje daugėjant, vis dažniau diskutuojama, ar teisinga teigti, kad garbaus amžiaus ar sunkių ligonių mirties priežastimi reikia įvardyti būtent COVID-19. Specialistai aiškina, kad koronaviruso aukų statistika – dėl mirties sprendžiančių medikų rankose, nes skrodimas turi būti atliekamas tik išskirtiniais atvejais. Visgi, savivaldybes jau pasiekė teismo medicinos tarnybos siūlymai giliai kitų mirties priežasčių neieškoti – jei tyrimas virusą patvirtina, skelbti žmogų COVID-19 auka.

Ukmergės ligoninė yra ta, kur virusas įsisuko į slaugos skyrių. Kol kas su šia ligonine siejamos 6 koronaviruso aukos. Visos jos – senyvo amžiaus žmonės su lėtinėmis ligomis, daliai koronavirusas nustatytas po mirties. Ukmergės administracijos vadovas jau seniai kalba, kad labai sunkių ligonių pagrindine mirties priežastimi nereikėtų įvardyti koronaviruso, ypač tais atvejais, kai jiems gyviems esant viruso simptomai nepasireiškė.

„Nebuvo nei plaučių ventiliacija daryta, nebuvo tų kažkokių simptomų, visiems mėginiai paimti po mirties ir nustatytas COVID-19“, – sako Ukmergės administracijos direktorius Darius Varnas.

REKLAMA

Lietuvoje teigiama, kad koronavirusas iš viso nusinešė 15 gyvybių. Kaimyninėje Latvijoje infekuotų koronavirusu žmonių mirčių skaičius keistai skiriasi ir yra gerokai mažesnis – oficialiai nustatyti 2 tokie mirę asmenys. Nurodoma, kad pirmos mirusiosios, kuriai buvo 99-eri metai, pagrindinė mirties priežastis yra jos lėtinės ligos, ne koronavirusas. Antrasis miręs neva taip pat turėjo daug lėtinių ligų, jam COVID-19 simptomai net nepasireiškė.

Lietuvoje į žmogaus mirties liudijimą rašomos keturios mirties priežastys. Pagrindinė, dvi tarpinės ir tiesioginė mirties priežastis. Rekomendacijose, kaip pildyti mirties liudijimą, nurodoma, kad pagrindine mirties priežastimi yra laikoma pradžia visų kitų žmogaus būklių, nulėmusių mirtį.

Ekspertai aiškina, kad norint tiksliau nustatyti, nuo ko mirė žmogus, nuo sunkių lėtinių ligų ar nuo COVID-19, reikia skrodimo. O jis daromas tik išskirtiniais atvejais, kai numanoma smurtinė mirtis.

„Pačių valstybių apsisprendimo reikalas, ko mes siekiame – ar siekiame 100 proc. tikslios mirčių statistikos, ar siekiame, kad pandemijos mastas neplistų. Tam, kad nustatytum mirties priežastį patikimai, beveik visuomet vienintelis įrankis yra autopsija – skrodimas. Tačiau pati autopsija yra itin rizikinga infekcijos atveju“, – pasakoja Valstybinės teismo medicinos tarnybos vadovas Romas Raudys.

Teismo medicinos tarnybos vadovas aiškina, kad iš dabar 15 Lietuvoje nustatytų koronaviruso aukų pas juos skrodimas darytas vienai. Dėl kitų mirties priežasties savarankiškai apsisprendė su ligoniais dirbę medikai.

REKLAMA

„Jeigu buvo sunkios lėtinės ligos, dėl kurių žmogus galėjo mirti, ir yra duomenų, kad COVID-19 simptomatika nebuvo ryški, gydytojas gali priimti sprendimą nurodydamas kitą mirties priežastį. Mirties liudijimo išdavimas yra individualus gydytojo sprendimas“, – teigia R. Raudys.

Tačiau Ukmergės savivaldybės administracijos vadovas aiškina, kad pasirinkimo, nustatydami mirties priežastį, medikai neturėjo – dar kovą gauta rekomendacija nurodė visų smurto žymių neturinčių ir COVID-19 užsikrėtusių žmonių mirties priežastimi įvardyti būtent koronavirusą.

„Kalbėjau su teismo medicinos ekspertais, bandžiau su jais pasiginčyti. Pagal jų raštą, jei prieš mirtį nustatytas COVID-19, įrašyti į mirties liudijimą COVID-19, tas pats, jei po mirties nustatytas mėginys, taip pat mirties liudijime turi būti įrašytas COVID-19. Teismo medicinos ekspertai minėjo, kad labai sunku nustatyti, ji žmogus turėjo daug ligų, lėtinių ligų“, – kalbėjo Ukmergės administracijos direktorius D. Varnas.

Teismo medicinos tarnyba pripažįsta, kad toks siūlymas buvo išsiųstas. Siūlymas gimė baiminantis, kad padaugėjus mirčių, kūnai, laukiantys tolesnio tyrimo, netilps į teismo medicinos tarnybos patalpas, kur ilgiau kaip savaitę šaldytuvų pakaktų vos 12 mirusiųjų, o kūnų autopsijas atliekantiems ekspertams kiltų daug didesnė grėsmė užsikrėsti koronavirusu. Siūlymas redaguotas, tačiau palikta nuostata, kad žmogaus mirties priežastimi, jei nėra smurto žymių ir po mirties nustatomas COVID-19, bus laikoma koronavirusas, neatsižvelgiant į kitas jį kankinusias sveikatos problemas ir ligas. Tam dar turi pritarti Sveikatos apsaugos ministerija.

REKLAMA

Panašios diskusijos verda visame pasaulyje. Kiekvieną mirusįjį, kuriam prieš ar po mirties nustatomas COVID-19, į koronaviruso aukų sąrašą rašo ne vien Lietuva. Taip kol kas daro ir tokios šalys kaip Italija, Vokietija, Honkongas, tokius apibendrintus skaičius visuomenei skelbia ir Jungtinės Valstijos.

Visgi specialistai aiškina, kad vėliau duomenis analizuojant ir sprendžiant, ar žmogus iš tiesų mirė nuo infekcijos, ar jo gyvybė užgeso dėl kitų ligų, mirtingumas nuo koronaviruso gerokai sumažėtų. Taip nutiko ir su kiaulių gripu. Kai kuriose šalyse buvo nurodomas net 5 procentų mirtingumas, tačiau atlikus analizę nustatyta, kad vidutiniškai jis tesiekė dvi šimtąsias procento.

Morta
2020-04-09 21:32:46
O jeigu žmogui širdelė sustojo, vistiek jūs pripaišote, kad korono virusas. Kiek jums už tą nesąžiningą melą moka.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Persefonė 2020-04-27 09:45:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Įsivaizduokit, kas bus, jei diagnozėje sergančiam koronavirusu rašys, kad mirė nuo daugybės ligų. Tai tada artimieji gali velionio nekremuoti, o palaidoti palaikus. O jeigu ta infekcija išliks po žeme ir istorijoj ateities kartų mokslininkai iškas ir nustatys, kad buvo užkrečiama liga? Tai mūsų kartą pavadins žiopliais, kurie nenustatė infekcijos. Reikia galutinę diagnozę rašyti covid-19. Jei ne infekcija, ligonis dar būtų kažkiek gyvenęs. Būtent infekcija ji nuvarė į kapus.   ATSAKYTI
Močiutė 2020-04-26 23:43:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paplokim medikams... verygaiti ką darai ?   ATSAKYTI
Voldemortas 2020-04-26 19:34:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Morta, graužk morką, prietranka :)   ATSAKYTI
Petras Burgaila 2020-04-16 11:55:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nuo ko mirė? Mirtis - ne toks jau paparstas dalykas. Žmogui ramybės b9senoje pakanka 1/10 plaučių. Tačiau, jei sergama kita liga, pvz., širdies kraujagyslės susiaurėjusios - tada plaučių uždegimas išprovokuoja dešinės širdies nepakankamumą, arba infarktą. Tad slruodžiant lavoną, ne visada patanatomas gali ir turi atsižvelgti į anatominius pakitimus, nes, pvz., vandeningi plaučiai gali būti dėl pirminio jų uždegimo ir dėl antrinių pakitimų - dėl dešinies širdies nepakankamumo. Tad silpnam ligoniui, pakanka "lašo" ir jis miršta. Pagyvensime pamatysime. Senų ir ligotų žmonių mirčių gal tik dabar kelis mėnesius šiekek tiek padidės, bet vieno, o tuo labiau, trijų metų mirčių bendra statistika nepasikeis. Ir corono pandemija dermografinių rodiklių nepakeis. Jau dabar persirgo apie 15 procentų populiacijos, todėl pandemija slopsta. Todėl dabar, laikinai, kelis mėnesius, turime pasaugoti senus, kol mes jauni įgysime imunitetą.   ATSAKYTI
Šikpetris 2020-04-26 19:38:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei persirgo 2-3 % - tai maksimum. Surastų yra 0,05%, daugyk kad ir iš dešimt, bus 0,1% persirgusių. Ką čia vapi apie 15%?  
Šikpetris 2020-04-26 19:40:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
0,5% bus, iki 15% - tūkstantis metų :)
  
Ar nebus piktnaudžiavimu? 2020-04-12 08:44:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jau keli pavyzdžiai Lietuvoj buvo, kai atvežus į ligoninę sunegalavusi žmogų , pirmiausia ieškant viruso, o ne gydant sunegalavo priežastį, žmogus mirė. Tai dabar medikams bus labai faina virusui nurašyti visas savo klaidas, ar atmestini gydymą. O virusą pakišti ir vėliau ji atrasti lengva.   ATSAKYTI
Agnė 2020-04-10 19:12:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerai, senas žmogus, sustojo širdis. Greičiausiai ne šašip sau, nes tame skyriuje COVID19 , su širdim paguldo jau trečią. Miršta visas slaugos skyrius, na per mėnesį. (Retai taip būna, nes eilės į slaugą būtų daug trumpesnės, jei senoliai taip mėgtų kartu draugiškai mirti). Visi su gretutinėm ligom. Nesvarbu, kad širdies nepakankamumas yra viruso pasėkmė. Gerai, senas, mirė. Neskaičiuojam ir į mirties liudijimą, bei statistiką nerašom.
Laidotuvės rengiamos ne pagal COVID19 reikalavimus, užsikrečia visa aibė žmonių, kurie velionį turi paruošt šarvojimui, užsikrečia būrelis artimųjų. Taip, negyvas kūnas mažiau pavojingas, bet niekas.nežino artimo kontakto poveikio.
Ir vis tai dėl prostitutės statistikos.    ATSAKYTI
Tiesiog AŠ 2020-04-10 03:39:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nemažai žmonių draudžia savo gyvybes nuo tam tikrų rizikų. PVZ. : Mirtis nuo encefalito, peritonito, infarkto ir t.t. Jeigu apdraustasis mirs nuo vienos iš išvardintų ligų, bet tyrimas parodys covid- 19 ir būtent virusas būs įrašomas, kaip pagrindinė mirties priežastis, artimieji negalės gauti draudiminės išmokos . Kaip , dabartinėje situacijoje, ciniškai tai beskambėtų-tai pinigai.    ATSAKYTI
Idomu 2020-04-10 00:22:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nu sales jei kitu tyrimu nedaro tai taip visi myrstantys koronuoti nesamone , pavizdys zmogus su infarktu jam net realios pagalbos nesuteike, cirkas nemoka valdyt sistemos yra ir daug kitu ligu ir pacientu toks jausmas kad dabar tik nuo korono gydys o kur dingo kitos ligos   ATSAKYTI
xxx 2020-04-09 23:40:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Bull shit! Taip klastojama statistika ir kuriama panika.   ATSAKYTI
Morta 2020-04-09 21:32:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
O jeigu žmogui širdelė sustojo, vistiek jūs pripaišote, kad korono virusas. Kiek jums už tą nesąžiningą melą moka.   ATSAKYTI
Marke 2020-04-09 23:00:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Absurdas!!!!!! Nebetikiu visa sita nesamone, taup ir maniau jai nusoksi nuo devinsukscio irasys kad korona susirgrs!  

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Neringos valdžia planuoja atnaujinti skrydžius į Kuršių neriją (nuotr. stop kadras)
Neringos valdžia planuoja jau šio birželio pradžioje atnaujinti skrydžius į Kuršių neriją. Aerodromas čia yra ir toks susisiekimas prieš kelerius metus vyko, tačiau dėl ...
Po žmonos mirties vyras vienas augina tris vaikus: pasakė, kas teikia didžiausią džiaugsmą
Renginių vedėjas Evaldas Venskutonis – trijų berniukų tėtis, kurio žmona Julija mirė po gimdymo komplikacijų. TV3 laidoje „Tėvų darželis“ vyras sutiko papasakosi apie savo ...
Po skaudžių nelaimių virtinės Kauno krantinėje – valdžia susigriebė statyti atitvarus (nuotr. stop kadras)
Kaune pasipylė skaudžios nelaimės krantinėje, į Nemuną krenta dviratininkai, neišvengta ir tragedijų. Žuvo vyras. Miesto valdžia  pagaliau susigriebė, kad metas ten vėl ...
Takas Anykščiuose, kurį pamėgo daugelis: kilometrą teks įveikti basomis
Anykščių rajone, prie pat Lajų tako, jau išnykusio (bet matyt atsikuriančio) Puntuko kaime siūloma nauja pramoga ir mažiems, ir dideliems – ekologiškas basų kojų takas. Šiemet ...
Kunigas (nuotr. stop kadras)
Sensacija internete tapo tikrai ne juoku turėjusi būti akimirka. Ryto maldą vedęs kunigas tapo pažiba dėl katino netikėto poelgio. Ramiai kalbėjęs į kamerą šis net nesutriko, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų