Iš Italijos grįžę lietuviai: ten – didelė panika, parduotuvių lentynos ištuštėjusios

Vilniaus oro uoste tęsiasi iš Šiaurės Italijos atvykusių keleivių patikros. Savanoriai laukia iš netoli Venecijos esančio Trevizo parskrendančių žmonių.

„Čia būna tik iš Italijos paveiktų regionų atvykę keleiviai. Yra organizuojama jų apklausa, pildomos keleivių kortelės, yra renkama kontaktinė informacija, kad vėliau kiekvieną dieną su šiais keleiviais būtų galima susisiekti ir vykdyti aktyvią stebėseną“, – sako Visuomenės sveikatos centro atstovė Ginreta Megelinskienė.

Žmonės, grįžę iš koronaviruso apimtų teritorijų, turi ne tik užpildyti klausimynus. Jiems taip pat matuojama temperatūra, veikia specialūs kūno temperatūrą rodantys termovizoriai, vyksta konsultacijos dėl tolimesnio būvimo Lietuvoje.

„Buvo šiek tiek panikos, kaip išeis sugrįžti, nes mes nuvažiavom labai trumpai, ten kelias dienos, panardėme ir žmonės turi savo reikalų. Kam prezentacija, kam pristatymas. Toks sujudimas buvo.“

„Yra nerimas. Nesijaučiam pakankamai saugiai. Visa kita bus matyti su laiku.“

„Mes, kur buvome, aplinkui daug miestelių uždaryta buvo. Įvažiuoti nebuvo galima. Jautėsi ir parduotuvėse, kad lentynos ištuštėjusios, didelė panika.“

Po viruso protrūkio Italijoje pasisakė ir prezidentas Gitanas Nausėda. Jo nuomone, asmenų patikra dėl koronaviruso vykdoma per silpnai.

„Deja, kaip rodo labai konkretūs pavyzdžiai, žmonių atsiliepimai, kartais mes tiktai žodžiais deklaruojame, kad kažką tai tikriname, bet realiai žmonės praeina be jokios patikros ir paskui apsisukę žiūri, kur čia jie turėjo būti patikrinti. Puikiai suvokiame, kad, pavyzdžiui, vien tik oro uostuose tikrinima yra tik pusė problemos, nes kiti žmonės gali patekti Rygos ar kituose oro uostuose“, – pasakoja G. Nausėda.

REKLAMA

Pastabų Nausėda turėjo ir Vyriausybei, pasigedo JAV viešinčio Sveikatos apsaugos ministro.

„Tokiai situacijai pareigūnas, ypač vadovaujantis šiai ministerijai, privalo atšaukti savo komandiruotes, nes jis kur kas labiau reikalingas čia.“

Vyriausybė, panašu, prezidentą išgirdo. Ne tik Aurelijus Veryga, bet ir premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį bus Lietuvoje.

Be to, siekiant suvaldyti koronaviruso grėsmes, Vyriausybė paskelbė ekstremalią situaciją. Tuo pat metu Lietuvoje atsirado ir specialus operacijų centras, kuriam vadovaus Aurelijus Veryga. Šią naujieną paskelbė premjerą pavaduojantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

„Vyriausybė priėmė sprendimą paskelbti valstybės lygio ekstremalią padėtį šalyje. Šis žingsnis orientuotas į prevenciją, geresnį pasirengimą. Operacijų centro vadovas turi būti aiškus, Vyriausybės narys, toks buvo šiandien apsisprendimas“, – teigia Vaičiūnas.

Vyriausybė prezidento kritiką atmeta, esą Lietuva į koronaviruso plitimą reaguoja pakankamai greitai, o tikrinti žmonių, parskridusių iš Pietų Italijos, ten, kur karantino nėra, esą nebūtina. Ekstremali situacija, pasak Vyriausybės, leis naudoti papildomas lėšas, pirkti apsaugos priemones, išvengiant viešųjų pirkimų. Iš Vyriausybės rezervo kovai su koronavirusu planuojama skirti 150 tūkstančių eurų.

„Tai yra sveikatos sistemos užtikrinimui, darbui ekstremaliomis situacijomis, jeigu ta situacija atsirastų“, – kalbėjo viceministras Algirdas Šešelgis.

Tiesa, papildomos priemonės pirmiausiai bus perkamos ligoninėms. Eilinių piliečių aprūpinti respiratoriais kol kas valstybė neplanuoja, tačiau tokios galimybės neatmeta. Ekstremali situacija taip pat leidžia rekomendacijas pakeisti privalomais įsakymais.

REKLAMA

„Vaikams mokyklose arba priešmokyklinėse ugdymo įstaigose, kad būtinai būtų jų patalpose, kur jie būna prieš valgant, kad jie galėtų savo rankytes dezinfekcinėmis priemonėmis gražiai nusivalyti, dezinfekuoti. Dar papildoma priežiūra. Tai jau būtų prievolė įstaigoms turėti. Ir jeigu neturėtų, tada jau būtų bandoma kalbėtis su vadovais. Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras gali net liepti taksi vairuotojams vežiotis specialias dezinfekavimo priemones, uždrausti valstybės tarnautojams atostogauti, vykti į komandiruotes“, – sako A. Šešelgis. 

Visuomenės sveikatos centras taip pat užtikrino, kad savanorių oro uostuose užtenka. Nepaisant vakar kilusių diskusijų dėl savanorių saugumo, jiems esą pavojus negresia.

„Visi savanoriai ir ne tik savanoriai. Nacionalinio sveikatos centro darbuotojai, dirbantys visuose oro uostuose, yra aprūpinti būtinomis, netgi daugiau nei būtinomis apsaugos priemonėmis“, – pasakoja Visuomenės sveikatos centro vadovė Rolanda Lingienė.

„Paprastai, kada būna tie nešvarūs lėktuvai, tai ten savanoriauja vidutiniškai tarp 20-30 savanorių šaulių. Aišku, kad bijome, bet gaunam apsaugos priemones, kurias Nacionalinės sveikatos centras nešioja. Šauliai yra ta visuomenės dalis, kuri sąmoninga, kuriai rūpi tėvynės ateitis, frontas“, – teigia šaulys Žilvinas Neliubšys.

Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras ir pirmą posėdį rinksis ketvirtadienį.


Rašyti komentarą...
M
Mastantis
2020-02-26 22:05:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gryzusius iz tu saliu kur siaucia bacila butina uzdaryti i karantina serg neserg profilaktiskai butina ar geriau kad tukstancius uzkres .Ir dauguma mano nuomonei pritars protingai mastant .kodel per neveikluma nemastyma nesugebat atlaisvinkit kedes ir leiskit tam kas sugebes kol dar nevelu .
Atsakyti
-1

n
nebūtinas
2020-02-26 22:34:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Panika kelia ne kas kita, o žiniasklaida. Gėda buvo žiūrėti šiandienos tv3 žinias. Visos žinios apie koroną, kaip jau kažkas šluoja kruopas, dezinfekciją, raginama "šluoti" vaistus. Gėda bičiuliai, gėda.
Atsakyti
-2

O
Onute
2020-02-26 22:38:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tik taip apsisaugotumėm
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų