Kauno meras dėl nuosavo dvaro savavališkų remontų užsitraukė paveldosaugininkų nemalonę. Šie ne tik grasina dešimtūkstantinėmis baudomis už sudarkytą kultūros paveldo statinį, bet ir reikalauja atkurti autentiškas detales. Meras situacijos nekomentuoja, o štai gyventojai tokius jo darbelius vertina nepalankiai. Tai jau atsispindi ir reitinguose, kurie spėriai čiuožia žemyne.

Pakaunėje baigiamoje įsirengti nuosavoje pilaitėje – Kačiūniškės dvare – tikrųjų įkurtuvių verslininkui, Kauno merui Visvaldui Matijošaičiui, dar teks palaukti.

Savivaliavimas jam ne tik kirs per kišenę. Privalės atstatyti, ką išgriovė, ir užmūryti iškirstas nišas, pakeisti stogą ir greičiausiai perdažyti fasadą. O ir taip geidžiamos saulės šviesos per langus bus mažiau. Tokį verdiktą skelbia objektą apžiūrėję specialistai.

„Sunaikintos vertingosios savybės, dalis jų rūmuose, kadangi atsirado naujų angų, padidintas langų skaičius, pasikeitė durų vietos. Akivaizdu, kad yra iškirsta, prakirsta, sužalota, tai tikra autentika. Tas kapitalinių sienų tinkas yra saugomas, ir tas medžiaginis dalykas yra galimas atkurti“, – sako kultūros paveldo specialistė Asta Naureckaitė.

REKLAMA

Dvaro teritorijoje dalis kultūros paveldo objektų sunaikinta – buvęs tvartas sulygintas su žeme, už jį teks sumokėti. O štai kiti perstatyti neatpažįstamai.

„Svirnas yra rekonstruotas, kurį reikės nugriauti iki pamatų, jei nepavyks įsiteisinti. Ir vienbutis gyvenamasis namas, kuriam reikės pašalinti apšiltinimo sluoksnį“, – pasakoja statybos priežiūros skyriaus vadovas Edmundas Danilevičus.

Kultūros paveldo departamento specialistė rodo nuotraukas – raudono mūro vienbutis pastatas dabar sunkiai atpažįstamas, jis apšiltintas ir nudažytas. O štai dar prieš dešimtmetį buvęs medinis svirnas šiandien perstatytas nuo pamatų iki stogo.

„Vietoj šito yra šiandien pastatytas naujas, medinių konstrukcijų statinys, tokios pačios stogo formos, tūris išlaikytas, – tiek kad savo metu čia buvo ūkinis pastatas, kada formavosi pats dvaras, o šiai dienai naujam statinį padaryti langai ir, matomai bus, gyvenamas – paskirtis pasikeitė“, – teigia A. Naureckaitė.

Nors pastatai vizualiai gražesni, jų vertingosios savybės visiškai sunaikintos ir atkurti neįmanoma, dalį teks kompensuoti pinigais. Kultūros paveldo specialistai jau apskaičiavo ir baudą, ir žalą. Tiesa, kaltę prisiėmė darbų vadovas, o ne pats dvaro savininkas – Kauno meras V. Matijošaitis.

„Darbų vykdytojas, organizatorius, jis prisipažino, jis buvo iškviestas į bylos nagrinėjimą, jis neneigė, kad tai jis vykdė, jis organizavo“, – kalbėjo A. Naureckaitė.

Bauda – 300 eurų, o štai žala paskaičiuota arti 34 tūkstančių. Juos reikia sumokėti iki balandžio pirmos. Aiškėja, kad meras senovinį dvarą perstatinėjo pagal savo poreikius, neturėdamas tam reikalingų dokumentų, o darė viską, kaip užsigeidė. Tiesa, Statybų inspekcija dar žalos nepateikė, tačiau ji taip pat gali siekti nuo keliolikos iki keliasdešimties tūkstančių.

REKLAMA

„Praktiškai atlikta viskas, be naujos statybos, tai visos statybos rūšys – tai griovimas, paprastasis remontas, kapitalinis remontas, rekonstravimas. Jų tikrai daug, visa sodyba iš esmės pertvarkyta, sutvarkyta, galima sakyt, bet tam reikia turėt leidimus ir projektus, o jis neturėjo nei projektų, nei leidimų“, – sako E. Danilevičus.

Meras dalį pakeitimų gali įteisinti, bet tam teks gerokai patuštinti savo sąskaitą.

„Paskaičiuos ekspertas atliktų darbų sąmatą ir pagal tą sąmatą bus aišku, kiek įteisinimo mokestis, jei bus siekiama įteisinti tuos pastatus“, – teigia E. Danilevičus.

Pats Visvaldas Matijošaitis situacijos visiškai nekomentuoja. Kalbėti už save siunčia atstovą.

„Neketina to daryti, kol nėra sulaukęs statybos inspekcijos atlikto tyrimo išvadų. Na tos kultūros paveldo tyrimo išvados yra“, – kalbėjo mero atstovas Tomas Jarusevičius.

Antradienio rytą V. Matijošaičio atstovai situacijos vis dar nekomentavo, nes sakė, kad nėra gavę tyrimo išvadų.

Panašu, kad antrojoje kadencijoje Kauno meras ir savivaldos, ir savo asmeninius užmojus įgyvendina vis drąsiau nesilaikydamas įstatymų. O tai patinka ne visiems gyventojams:

„Niekaip neįvertinu. O kaip manot, turi taip elgtis miesto vadovas. Manau, neturi.“

„O čia savivaldybės nežinau, bet kaip galėjo taip būti. Nu, gal kai pabaigė, tai ir gerai atrodo, bet be leidimo, tai čia pavyzdys blogas.“

„Nu ne, negali, aišku, kad negali.“

„Jovalas, nu, kur pažiūrėsi pas mus jovalas…“

Štai rudenį V. Matijošaitis paskelbė norįs jungti dalį Kauno rajono seniūnijų prie miesto. Vėliau ne Kaune gyvenamąją vietą deklaravusiems tėvams keliolika kartų pakėlė mokestį už jų vaikų darželius.

Visa tai – gerokai kerta per Matijošaičio reitingus. Triuškinamai – beveik 80 procentų – kauniečių balsų gavęs per rinkimus šiandien meras ne toks populiarus. Anot „Vilmorus“ apklausų, pernai gegužę jį palankiai vertino 58 procentai, o gruodį populiarumas nukrito iki 41-o procento.

Nijole
2020-01-28 11:48:59
Nu va zmogus sutvarke pastata, aplinka tai jau blogai'. Geriau griauciai stovi ir varnalesai auga, nu patobulino, ir kas?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Pastebėjimas 2020-01-28 18:29:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Priviso tiek daug biutokratų-otkatų,kad tik bausti,o kur patarimai,konsultacijos ,pagalba ,kaip geriau padaryti?Ir visa tai už mokęsčių mokėtojų pinigus ...Statybos sektorius labiausiai biurokratizuotas.   ATSAKYTI
Kaunietis 2020-01-28 16:17:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na sumokės kelis eurus baudų iš savo milijonų. Džiaugiatės runkeliai.    ATSAKYTI
Dabar sues 2020-01-28 14:35:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ko jie taip puola?man rodos cia politika...o del paveldo saugotoju...jie miega ant griuvesiu,o kai pamato,tai kaip skalikai puola ,aisku,uzsiundyti   ATSAKYTI
Tomas 2020-01-28 14:34:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nugriauti kaip vijiuneles dvarą ir pasibaigs visos bėdos kam ce pergyventi ,,,,,,,, ,,,,,,    ATSAKYTI
Kardas 2020-01-28 14:31:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rašė apie tai kad ,,Visvaldas Matijošaitis įsigijo buvusį dvarą Kauno rajone",bet ar ten tikra (ta prasme pirkimo momeno nuotrauja) ar ne - kas žino. Dvarų stovis galima pažiūrėti google- Dvarai Kauno rajone.

   ATSAKYTI
Litvinas 2020-01-28 14:07:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Gal jisai gyveno savo dvare! Atsibuskit! Nuo kada pas striba rasi teisybe?   ATSAKYTI
Ona 2020-01-28 13:46:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Keista..Niekas nematė kai vyko tos statybos...juokinga jei nebūtų graudu.   ATSAKYTI
Pastebėjimas 2020-01-28 18:34:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pavydas prabunda,kai kas sutvarko,pagerina ...  
Jonas 2020-01-28 13:04:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Labai gerai kad institucijos juda, didysis turto valdytojas, ir kada bus gana? gal čia draugei ruošė pili? bet turek tam leidimus, kurtau ,toks žymus žmogus prasides su leidimais, sveikintinas institucijų darbas.   ATSAKYTI
Mecys kur jūs buvote anksčiau Danilevici 2020-01-28 12:43:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mecys    ATSAKYTI
Gina 2020-01-28 12:31:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Vietoj to, kad pūsti burbulą, įdėkit foto, kaip tas dvaras atrodė prieš rekonstrukciją, kam jis buvo reikalingas ir kas jį norėjo pirkti. Kai sutvarko laužą, visiems akys iš kaktos išlipa.    ATSAKYTI
Laima 2020-01-28 16:05:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Labai gerai, kad sutvarke ta lauzyna.Buvo visiskai apleista dvarviete, o dabar puikus dvarelis. Priveise niekadeju , pavadino buktai paveldosaugininkais,tai jie dabar putojas, labai susireiksmino. Reikia dar premija Matijosaiciui paskirti uz lauzyno sutvarkyma ir pareiksti padeka. O tuos paveldosugininkus atsiusti padirbeti uz dyka i Kaciuniskes,  
Barbosas 2020-01-28 12:17:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
As manau, kad tuos priestvanines statybos dvarus, jei dar kas ryztasi atstatyti ir modernizuoti, pritaikant siuolaikines technologijas, juos islaikyti, reikia dar ir medali uzkabinti.    ATSAKYTI
Robertas 2020-01-28 12:14:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kaip sutvarkė tai tik tada pamatė kad suniokojo pavelda??? Tfu parazitai nelaimingi tai tegul patys tvarko butu sugriuves ir niekam nerūpėtu tas vadinamas paveldas   ATSAKYTI
Antanas 2020-01-28 12:08:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kultūros paveldo klerkai ir yra tikrieji Kultūros paveldo naikintojai.   ATSAKYTI
Lina 2020-01-28 12:05:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Tai yra baisu kai tenkina savo norus gadina architektūra ir save laiko geradarių    ATSAKYTI
Danutė 2020-01-28 13:53:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O Jūs ar matėte kaip atrodė prieš,nes niekas neskelbia nuotraukų paskutinių iki rekonstrukcijos. Važinėjant po Lietuvą galima pamatyti tokių dvarų,kad tik iš pasakojimų sužinai kad tai buvo dvaras, o dabar sugriuvę, suirę pastatai, aplinka šabakštynas ir tai paveldas. Visur tas tautiečių pavydas. Netvarkykim nieko nedarykim patys ir kitiems neleiskit :)  
zinovas 2020-01-28 12:03:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
seip tai absurdas.jei jis butu subirejes,kaipir daugelis LT dvaru,tai kam tada butu dedamos baudos???   ATSAKYTI
BBD 2020-01-28 11:59:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kažkas turėjo tokias raides   ATSAKYTI
Piliečiai 2020-01-28 11:58:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai tegul tie pastatų puvėkai stovi ir visi grožėkimės ? Tokį paveldą saugant mokamas klerkams atlyginimas.... Koks absurdas, koks absurdas !! Jei vienuolyno pastatas , tai ne saugomas dvaras.    ATSAKYTI
Rūta Deveikite 2020-01-28 11:56:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kai visiem trugdisi statyti , tai iš Lietuvos neliks . Kas belieka tik emigruoti . Aš nelaukiu kolūkio laikų.   ATSAKYTI
zina 2020-01-28 11:53:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Tai štai ko jie eina į valdžią? Ir , kaip betikėtum žmogumi vistiek susitepa.
   ATSAKYTI
Ir 2020-01-28 12:09:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ką jis tau blogo padarė. Ir kas jūs per sutvėrimai. Prarado tavo pasitikėjimą. Tau geriau viskas lai sugriūva...  
Nijole 2020-01-28 11:48:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Nu va zmogus sutvarke pastata, aplinka tai jau blogai'. Geriau griauciai stovi ir varnalesai auga, nu patobulino, ir kas?    ATSAKYTI
Elena 2020-01-28 11:54:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Ne žmogus, o Kauno caras. Žmogus, jeigu taip pasielgtų būtų taip nubaustas, kad ir galvoti baisu.   
Pranas 2020-01-28 22:30:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar tu supranti kas yra.... istorija paveldas kultūra, tevai ,seneliai ir proteviai. Tuom zmogus ir skiriasi nuo gyvulio. ... turbūt nelabai  

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Sula (nuotr. stop kadras)
Gamtos gėrybių rinkėjai jau ėmė varvinti tikro pavasario pranašu laikomą klevų sulą. Nors dėl kaip reta šiltos šiemet ir besniegės žiemos klevai syvų kai kur davė jau sausį, ...
The Roop (tv3.lt fotomontažas)
Lietuva jau liepsnoja ir, panašu, iš lėto užsiliepsnos visa Europa – žmonės neatsidžiaugia Lietuvos komisijos bei žiūrovų pasirinkimų į „Eurovizijos“ dainų konkursą gegužės ...
Nemalonus rytas Kaišiadorių rajone: krovininis sunkvežimis rėžėsi į vilkiką (nuotr. TV3)
Kaišiadorių rajone, Kaspariškių kaime, apie 7.33 val., į stovintį vilkiką atsitrenkė kitas krovininis sunkvežimis. Kaip naujienų portalui tv3.lt sakė Kauno apskrities ...
Domantas Sabonis mačo metu. (nuotr. SCANPIX)
Lietuvis Domantas Sabonis po praūžusio NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalio negailėjo gerų žodžiu pačiam renginiui ir džiaugėsi šia patirtimi. Nors pats ...
Domantas Sabonis. (nuotr. SCANPIX)
Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) įvyko „Visų žvaigždžių“ rungtynės, kuriose LeBrono Jameso surinkta komanda Čikagoje palaužė Giannio Antetokounmpo ekipą – 157:155 ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų