Politologai: Putinas ruošiasi savo prezidentinio valdymo pabaigai

Politinės rokiruotės Rusijoje. Po metinės Vladimiro Putino kalbos netikėtai atsistatydino ilgametis V. Putino bendražygis, Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas. O kartu su juo ir visa Rusijos vyriausybė. Pats V. Putinas pareiškė, kad imsis konstitucijos pataisų ir masinių reformų. Politologai sako, kad taip V. Putinas ruošiasi savo, kaip prezidento, valdymo pabaigai. Tačiau panašu, kad didžiausias galias savo rankose jis vis dėlto išlaikys.

Dmitrijus Medvedevas Rusijos premjeru buvo pastaruosius aštuonerius metus. Tačiau šiandien jis netikėtai pareiškė, kad iš šių pareigų traukiasi, o kartu su juo atsistatydina ir visa Rusijos vyriausybė. Sunku tikėtis, kad Vyriausybės griūtis Rusijoje vyksta be prezidento Vladimiro Putino žinios. Priešingai, toks, matyt, ir yra prezidento planas.

Juolab, kad V. Putinas ne tik padėkojo D. Medvedevui už darbą, bet ir paskyrė jį prezidentinės Saugumo tarybos pirmininko pavaduotoju. Spėjama, kad D. Medvedevas bus atsakingas už Rusijos gynybos pajėgumus ir šalies saugumą. Tiesa, V. Putino prašymu D. Medvedevo vyriausybė dar tęs darbą, kol bus suformuotas naujas ministrų kabinetas. D. Medvedevas sako priėmęs sprendimą trauktis po to, kai V. Putinas paskelbė apie virtinę konstitucinių reformų.

„Tie pakeitimai, kai bus priimti, atneš esminius pokyčius ne tik daugelyje Konstitucijos straipsnių, bet ir visame galios balanse“, – sako atsistatydinantis premjeras Dmitrij Medvedev.

„Aš Rusijos vyriausybės atsistatydinimą vertinu kaip prasidėjusį pasirengimo procesą, V. Putino pasitraukimo 2024 m. Tai yra ne tiek paties V. Putino pasitraukimą iš valdžios, kiek visos Rusijos valdžios performavimą tam momentui, kai V. Putinas formaliai pasitrauks iš prezidento posto ir nebebus formalus valstybės vadovas“, – pasakoja apžvalgininkas Marius Laurinavičius.

REKLAMA

Vyriausybė atsistatydino praėjus vos kelioms valandoms po tradicinio, jau šešioliktą kartą vykusio V. Putino kreipimosi į Federalinę asamblėją. Beveik du dešimtmečius šalį valdančio prezidento klausėsi maždaug 1300-ai valdančiojo šalies elito atstovų, įskaitant ir patį D. Medvedevą. Šįkart V. Putinas pažėrė radikalių Konstitucijos reformų planų, prieš tai paaiškinęs, kodėl tai daro.

„Negalime nesutikti su tais, kurie sako, kad Konstitucija buvo priimta jau prieš ketvirtį amžiaus rimtos, politinės krizės metu. Valstybės reikalai nuo to laiko kardinaliai pasikeitė“, – teigia Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Viena jo siūlomų reformų – Dūmos galių stiprinimas. Prezidentas siūlo Rusijoje surengti referendumą ir konstitucijos pataisomis įtvirtinti galimybę parlamentui rinkti premjerą bei ministrų kabineto narius. Tuo tarpu prezidentas juos turėtų patvirtinti, bet vėliau turėtų teisę ir atleisti. Politologai svarsto, kad V. Putinas tokiais planais purena dirvą sau ir galbūt nekurpia planus tapti Rusijos premjeru, mat jo, kaip prezidento, kadencija baigiasi jau po ketverių metų.

„Galima sakyti, kad nebus to vadinamojo įpėdinio. Tai ne tas variantas, kuris buvo su D. Medvedevu 2008 m. Tai, matyt, yra visiškas valdžios performavimas tam, kad V. Putinas užimtų kažkokį postą, į kurį ir koncentruosis visos valdžios galios po 2024 metų“, – kalbėjo M. Laurinavičius.

V. Putinas taip pat užsiminė ir apie konstitucijos pataisas, apibrėžiančias prezidento instituciją. Jis užsiminė, kad išlyga, numatanti dviejų prezidento kadencijų iš eilės limitą, galėtų būti atšaukta. Be to, Kremliaus vadovas pasiūlė konstitucijoje įtvirtinti reikalavimus kandidatams į valstybės vadovo postą. Kandidatas Rusijoje turėtų būti išgyvenęs ne mažiau kaip 25-erius metus ir negalėtų turėti užsienio pilietybės. Numatyta ir dar viena pataisa, kuria būtų įtvirtinta šalies įstatymų viršenybė prieš tarptautinę teisę.

REKLAMA

„Manydamas, kad siūlomomis naujovėmis numatomi reikšmingi politinės sistemos pokyčiai, vykdomosios valdžios, įstatymų leidžiamosios ir teisminės valdžios vaidmenys, manau, kad visą siūlomą Rusijos konstitucijos pakeitimų paketą reikia pateikti viešam balsavimui“, – sako V. Putinas.

V. Putinas pasiūlė ir populiarumo jam tikrai atnešiančių socialinių reformų. Jis siekia skatinti rusus turėti daugiau vaikų ir žada, kad populiarios vienkartinės išmokos bus mokamos ne tik antro vaiko susilaukusioms šeimos, kaip dabar, bet ir pirmagimio susilaukusiems tėvams. Prezidentas taip pat paskelbė apie planus, kad skurdžiau gyvenančios šeimos vaiko išmokas gaus iki kol jų atžaloms sukaks septyneri metai; dabar jos mokamos iki vaikas sulaukia trejų. Metinėje kalboje V. Putinas pabrėžė, kad sieks visose šalies mokyklose įdiegti greitą internetą, o pradinių klasių moksleiviams planuojama įvesti nemokamus pietus.


Rašyti komentarą...
P
Piktas
2020-01-16 07:51:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tegul niekas nė svaigsta, Putinas sau dirvą toliau ruoše.Jis iš prezidento posto nesitrauks po 2024m. Tai naujas Rusijos diktatorius, nes jam į viską nusispjauti.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų