Vilnietis skundžiasi medikais: po operacijų vos paeina

Vyriausybė žada pagalbą žmonėms, nukentėjusiems nuo medikų netinkamo gydymo. Esą tam, kad gauti piniginę kompensaciją jiems nebereikės įrodinėti mediko kaltės. Pinigų sumos, kuria vertinama žmogaus gyvybė ar sveikata, labai įvairios – už artimojo mirtį didžiausia siūloma suma yra 16 tūkst eurų. Invalidumas taip pat vertinamas panašiai. Žadamos kompensacijos ir už randus, blogai sutaisytus dantis ir net patirtą skausmą.

Vilnietis Petras skundžiasi blogu medikų darbu. Jis sako negalįs rasti teisybės, mat po dviejų stuburo išvaržos operacijų aštuoniasdešimtmetis vos bepaeina:

„Negaliu paeit, kairė koja atimta. Stuburas labai skauda. Paeinu šimtą metrų, negaliu daugiau, reikia sėstis.“

Senolis įtaria, kad jį operavę ir gydę medikai savo darbą atliko atmestinai. Negana to, senoliui nesiseka ir su odontologais. Štai neseniai jis privačioje klinikoje porą šimtų eurų susimokėjo už dantų protezus. Tačiau kramtyti su jais beveik negali:

„Blogai padarė. Su daktare negaliu susitarti. Privati daktarė. Nenori daryti, kaip padarė, ir būk sveikas.“

Petras nebeištvėrė – nusprendė skųstis Sveikatos apsaugos ministerijai ir reikalauti kompensacijos už medikų padarytą žalą, tikisi atgauti bent už protezą sumokėtus 200 eurų.

Vyriausybė kaip tik keičia medikų padarytos žalos atlyginimo tvarką ir žada kompensuoti ne tik išlaidas vaistams ar medikamentams, bet ir atlyginti neturtinę žalą. Štai už odontologų klaidas siūlo kompensacijas iki 1000 eurų. Tačiau odontologams ir tokios kompensacijos atrodo pernelyg didelės.

REKLAMA

„Ar nebus taip, kad pabrangs paslaugos ir kentės pacientai. Odontologui reikės kažkaip išgyventi, išbūti. Paskirtos sumos nėra iki galo išnagrinėtos“, – sako Odontologų rūmų narė Violeta Raslanienė.

Tiesa, medikai žalą atlyginti turės ne tiesiai iš savo kišenės, o iš specialios ligonių kasų sąskaitos, į kurią šiemet gydymo įstaigos turės pervesti po 0,1-0,2 proc. savo pajamų.

Sveikatos apsaugos ministras Ministras Veryga siūlo ir vyriausybė patvirtino kompensacijų ribas už įvairias medikų pridarytas žalas. Štai už artimojo mirtį vyriausybė siūlo šeimos nariams išmokėti ne daugiau 16 tūkst. eurų, nors teismai dabar kartais priteisia ir dvigubai didesnes sumas.

Ne daugiau 15 tūkst. eurų vyriausybė vertina ir rankų ar kojų amputacijas, apakimą, invalidumą, nevaisingumą.

Štai, ką mano gyventojai: 

„Tai yra zuikio ašaros. Kaip žmogui gyventi? Kas yra 15000 eurų šiandien?“

„Mažai, aišku, jei žmogus mirė, per mažai, neįkainojamas dalykas tai yra.“

„Man tai gerai būtų.“

„Man giminėj irgi buvo tokių atvejų. Kaltas gydytojas, o ką, taip ir atsisveikinom. Tada buvo anie laikai. Dabar visi griebia eurą.“

Portalas tv3.lt jau yra rašęs, kiek siektų kompensacijos konkrečiu sveikatos sutrikdymo ar mirties atveju.

Kitos medikų padarytos žalos vertinamos dar mažiau. Štai gimdos netekimas vertinamas 11 tūkst. eurų, o piršto – 4 tūkst. eurų. Už operacijos metu paliktą kūne adatą ar kitą chirurgo įrankį siūloma 1500 eurų kompensacija, už nereikalingą randą – 1000 eurų, už skausmą dėl netinkamo gydymo – 400-2000 eurų.

REKLAMA

„Sumos dėl išmokų, manau, yra subalansuotos, kad nesusprogdintų sąskaitos. Šalyse, kurios panašų modelį įsidiegė, labai augo besikreipiančių skaičius. Tikslas – daugiau pacientų atlyginti žalą“, – pasakoja A. Veryga.

Vertindami medikų ligoniams padarytą žalą, teismai iki šiol priteisdavo ir didesnes sumas. Ministras giriasi, kad pagal naują tvarką, ligoniams nebereikės įrodinėti gydytojų kaltės, pakaks įrodyti patirtą žalą. Tačiau pacientų atstovai nerimauja, ar žmonės negaus daug mažesnes kompensacijas nei numatomos jų didžiausios ribos

„Neramina skuboti sprendimų priėmimai, o paskui tas įstatymas aplimpa visokiai pakeitimais ir t.t“, – teigia pacientų atstovė Vida Augustinienė.

Naująsias žalos atlyginimo didžiausias ribas dar turės patvirtinti Seimas. O jei bus nepatenkintų žalos nustatymo komisijos, kurią sudarys valdininkai bei pacientų ir medikų atstovai, sprendimais, ministras A. Veryga primena, kad pacientai galės skųstis teismui.


Rašyti komentarą...
b
b
2020-01-18 14:22:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kažkaip keistai atrodo tokia galimybė, atėjau, pasiskundžiau, kad blogai padarė operaciją ar pan. ir kompensacija. Turėjau ne vieną operaciją ir abejoju ar medikas specialiai ką nors blogai darė. Neturiu priekaištų. Bet yra pooperacinis laikas, kai iš reanimacijos patenki į palatą ir turi pats save saugoti, klausyti gydytojo nurodymų, slaugytojų. O ar visis jų klauso? Mačiau, kai gydytojui nematant ligonis daro savo: keliasi ir eina nors jam draudžiama, vartosi, nors kelias paras negalima, valgo tai ką nori, o ne kas galima... Tada lydi skausmai, o kartais ir pakenkia ir operacijos rezultatui... Taigi, ne visada reikia gydytojus kaltinti. Mačiau, kaip patys ligoniai save "saugo", o ypač garbaus amžiaus-jie geriau "žino" , negu gydytojas, kaip jiems elgtis po operacijos :-). Manau, kad dabar bus puiki proga pasipinigauti...
Atsakyti
0

C
Ciunia
2020-01-18 12:06:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne manau kad seimunai ir valdininkai sažiningai myles Letuvos liadi,
Atsakyti
-1

V
Vilma
2020-01-18 12:40:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gerai o kas įrodys kad gydytoja (s) netinkamai gydė skausmą ? Ar kad paliko nereikalingą randą ?Sveikatos ministerija tik frazė kuri pacientų negina o medikai visada jaučiuosi teisus .
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų