Kas septintas Lietuvos vaikas gali būti priklausomas nuo išmaniųjų įrenginių, socialinių tinklų programėlių ar kompiuterinių žaidimų. Tokia statistiką pateikia šalies mokslininkai. Anot jų, dalis prie telefonų ir kompiuterių ekranų prilipusių vaikų, nesuvokia, kad jau nė akimirkos negali ištverti be savo išmanaus žaislo. Negana to, situaciją apsunkina ir kompiuterinių žaidėjų kūrėjai, kurie į nekaltus žaidimus įpina azartinių lošimų elementus, kurie tik dar labiau gilina priklausomybes.

Žaidimų kultūros parodoje „GameOn“ – minios paauglių, nesuskaičiuojamas kiekis kompiuterių, išmaniųjų telefonų, ekranų, klaviatūrų, pelių, konsolių, ir kitos žaidimams reikalingos technikos bei atributikos. Kompiuterinių žaidimų varžybos, naujienos, diskusijos bei menas. Taip atrodo Lietuvoje vykstantys augančios žaidimų kultūros renginiai.

„Kaip ir visame pasaulyje žaidėjų ir žaidimų pas mus Lietuvoje daugėja, turbūt kaltas labiausiai prieinamumas, mes galim žaisti dabar su savo mobiliaisiais telefonais ir kone pas kiekvieną namuose yra pakankamai galingas kompiuteris, kad galėtų žaisti“, – sako „GameOn“ organizatorius Vaida Mikelskas.

REKLAMA

Vis lengviau prieinami kompiuteriniai žaidimai, kartu su socialinių tinklų, feisbuko ar instagramo programėlėmis greitai įtraukia vaikus. Anot specialistų, neprižiūrint tėvams, besaikis sėdėjimas prie kompiuterio ar išmaniojo telefono kartais perauga į rimtesnes problemas.

Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto mokslininkai aiškina, kad šiuo metu vienas iš 7 vaikų jau yra priklausomas nuo bendravimo programėlių ar žaidimų.

„Mūsų tyrime paaiškėjo, kad apie 10-15 procentų jaunuolių turi didelę riziką, kad jie jau yra priklausomi nuo socialinių tinklų. Apskritai socialiniai tinklai kaip į priklausomybes įtraukianti problema, ji labiau mergaitėms būdinga, berniukams yra labiau būdingi žaidimai“, – pasakoja LSMU tyrėjas Prof. Kastytis Šmigelskas.

Tyrėjai aiškina, kad priklausomu laikomas tas vaikas, kuris negali ištverti nė kelių minučių be išmanaus įrenginio, programėlės ar žaidimo.

„Priklausomybę pirmiausia išduoda elgesys. Jeigu netikėtai paprašyti vaiką sustabdyti žaidimą ir mes sulaukiame kažkokios agresyvios emocijos, išraiškos, nervo, isterijos, mes galime daryti prielaidą, kad būtent būti tame virtualiame pasaulyje vaikui yra gerokai svarbiau“, – teigia psichologas Olegas Mackevič.

„Kiek laiko sugeba žmogus nepasižiūrėjęs į telefoną, ar jam atėjo žinutė, ar neatėjo, nesureagavęs, patiktuko neparodęs būti? Pateikia nuotrauką ir jis jau žiūri, kas pažymėjo, kad matė, patiko. Šitie požymiai jau yra tai, kad gali būti, kad žmogus nebevaldo savo kompulsyvumo šitoje sferoje. Ir net jam pasakius: gal tu sumažink, jam gali būti labai sunku“, – kalbėjo Prof. K. Šmigelskas.

REKLAMA

Situaciją dar labiau apsunkina azartinių lošimų elementai, kurie yra įpinami į kompiuterinius žaidimus. Pavyzdžiui, šiame virtualaus krepšinio žaidime galima ne tik sėkmingai dėtį į krepšį, bet ir naudotis žaidimų automatais ar sukti laimės ratą. Žaidime, kurį gali nusipirkti ir nepilnamečiai, naudojama virtuali valiuta, o ją vaikai gali įsigyti už tėvų pinigus. Žaidimuose taip pat dažnai parduodamos virtualios lobių skrynios, kurios primena loteriją. Kuo daugiau skrynių įsigys vaikas, tuo tikimybė gauti norimą virtualų daiktą: ginklą, herojų, šarvus, žaidėjų korteles bus didesnė.

„Jeigu nori įdėti kažkiek pinigėlių, jeigu labai nori kažkokio daikto konkretaus tai tada dedi dar ir dar tų pinigėlių, kad gautum tai ko tiksliai nori. Ne visuose žaidimuose netgi yra galimybė įsigyti vieną objektą, reikia pirkti būtent tas skrynias“, – sako V. Mikelskas.

Kelios Europos valstybės jau ėmėsi veiksmų prieš tokius lošimų elementus. Pavyzdžiui, Belgija lobių skrynias jau laiko azartinių lošimų forma. Tiesa, Lietuvoje tokie žaidimų elementai yra leidžiami.

„Yra įvairių nuomonių. Vienos valstybės priskiria prie lošimų, kitos atsargiau žiūri į tą klausimą. Kad tokius žaidimus priskirti prie azartinių žaidimų įstatymo reguliavimo srities reikėtų keisti patį įstatymą“, – pasakoja Lošimų priežiūros tarnybos atstovas Arnoldas Dilba.

„Ar tai yra lošimas? Nenorėčiau sulyginti visai su lošimu. Tu niekada neloši iš galimybės laimėti pinigus, tu loši iš galimybės laimėti kažkokį daikčiuką žaidime“, – teigia V. Mikelskas.

REKLAMA

Valstybės požiūrį į lošimus gali greitai pakeisti Seimo nariai. Tiesa, politikų nuomonės dėl tokių žaidimų išsiskiria.

„Jeigu atsiranda elementai, kurie leidžia savotiškai vilioti pinigus, prasilošinėti. Be abejo tokiu atveju reikėtų žiūrėti, kaip tą reglamentuoti“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Priklausomybė nuo žaidimų, mano supratimu, yra ne priežastis, o greičiau pasekmė ar simptomas socialinių problemų šeimoje, problemų mokykloje, emocinių sunkumų, izoliacijos. Aš tokius dalykus siūlyčiau spręsti nedraudžiant, o investuojant švietimą“, – sako Seimo narys Mykolas Majauskas.

Psichologai aiškina, kad tikrus pinigus kainuojančios virtualios žaidimų valiutos ar lobių skrynios vaikui gali turėti neigiamos įtakos. Lošimų priežiūros tarnybos duomenimis, užkietėję lošėjai kartais nurodo azartiniais žaidimais susidomėję per kompiuterinius žaidimus.

„Tuose žaidimuose retai bus nurodyta, kad tie, kurie eina lošti… Ten yra laisvalaikio praleidimo forma, maloni, kur ten daug susirenka, bet niekas tuose žaidimuose tikrai nesako, kad tai yra priklausomybė, didelė nelaimė, bėda“, – teigia vaikų psichologas Linas Slušnys.

Tiesa psichologai priduria, kad bet kokiai priklausomybei už akių gali užbėgti taisyklingas auklėjimas. Esą tėvai turi domėtis, ką vaikas veikia internete, kokius žaidimus žaidžia, galbūt net žaisti kartu su atžalomis.

Romualdas
2020-01-15 00:23:49
Žaidimai, ar žaidimas - tai yra priklausomybė, kurią turėjau ir aš. Sakote kad dėl socialinių problemų, ar įvykių nutikusiu šeimoje, ar mokykloje, tai ne tai apie ką jūs manote. Atsižvelgdamas į kuriama naujausia įranga, kompiuterius, žaidimus, virtualios realybės įrengimus, aš manau jei taip mūsų protai tobulės išrasdami vis kanors naujo, tai ateities kartos nebežinos kas yra knygos, pieštukai, kreidelės, akvarėlė ir t.t. Negaliu sakyti kad toje erdvėje, kur susirenka galybė žaidėjų kurie tobulina savo reakcija, tobulina kalbų supratimą, rašybą, ir vadinamajį "SKILL", yra priklausomi, kaikurie žaidimai tikrai įtraukia į vaidmenį, nesvarbu ka mėgstate žaisti, ar role play, ar lenktynes, ar šaudykles. Toje sistemoje pasirenki pats kuo nori būti. Žaidėjai -t.y kurie jau yra vadinamieji "SKILL" jie tik žaidžia savo malonumui, o naujokai - kurie žaidžia neilgą laiko tarpą, irgi nori papulti į "top10 ar top15 lentelę" ir naujiems jei napsiseka jiems yra galimybė bandyti dar ir dar, su laiku pradedi įvertinti savo gabumus toje srityje, tobulėji ir top lentelėje, nors ir ilgą laiką turiu tą priklausomybę galiu pasakyti kad tikrai buvo įspudingų momentų, aišku buvo ir pykčio protrukių, ir ašarų visko būna net ir ten. Tai dėl "top10 ar top15" visi ir kovoja tam pasaulyje. Aišku visiškai žaidimų aš neatsisakiau, bet geriau pasiimti popkornų, atsisėsti ar atsigulti, įsijunkti filmą, domėtis socialinių gyvenimu, "kurio žaidimai tikrai neišmokys" dalyvauti susiburimuose, šventėse, buti aktiviam visuomenėje. Daug žaidimų yra mokamų, tad kurie esate tėvai, seneliai, ar turite vaikų iki 16 - 18metų nepirkite jiems žaidimų nesužinoje koks kontekstas yra viduje. Arba jei perkate žaidimą yra nurodyta amžiaus grupė ant kompakto ar tinklapyje. Tad vadovaukitės jeis. Priklausomybę įtakoja kalbantis kiemo draugai, klasiokai, ar bunant kokiam tai vakarelyje išgirsti " oooo šitas žaidimas geras" jei visi apie tai kalbą vadinasi tikrai geras, ir pamegini pats. Tai va pirmas žingsis į priklausomybę tai prisijungti prie grupės, ir tapti panašaus ligio su jais ar juo. Pradedi neeiti i mokyklą, buti irzlus, neretai pradedi vartoti necanzurinius, ar įžeidžiančius žodžius netik prie draugų, mokykloje, ar paskaitos metu, bet ir namuose, tarp artimūjų. Ir taip atsiskiri nuo tikro pasaulio kas tau barngu, nebesidomi niekuo o tik žaidimu. Tad manau, prieš panirdami į tą pasaulį supraskite kad tai tik žaidimas, tobulėjimui ribų nėra. (ŽAISKITE ATSAKINGAI)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Romualdas 2020-01-15 00:23:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žaidimai, ar žaidimas - tai yra priklausomybė, kurią turėjau ir aš. Sakote kad dėl socialinių problemų, ar įvykių nutikusiu šeimoje, ar mokykloje, tai ne tai apie ką jūs manote. Atsižvelgdamas į kuriama naujausia įranga, kompiuterius, žaidimus, virtualios realybės įrengimus, aš manau jei taip mūsų protai tobulės išrasdami vis kanors naujo, tai ateities kartos nebežinos kas yra knygos, pieštukai, kreidelės, akvarėlė ir t.t. Negaliu sakyti kad toje erdvėje, kur susirenka galybė žaidėjų kurie tobulina savo reakcija, tobulina kalbų supratimą, rašybą, ir vadinamajį "SKILL", yra priklausomi, kaikurie žaidimai tikrai įtraukia į vaidmenį, nesvarbu ka mėgstate žaisti, ar role play, ar lenktynes, ar šaudykles. Toje sistemoje pasirenki pats kuo nori būti. Žaidėjai -t.y kurie jau yra vadinamieji "SKILL" jie tik žaidžia savo malonumui, o naujokai - kurie žaidžia neilgą laiko tarpą, irgi nori papulti į "top10 ar top15 lentelę" ir naujiems jei napsiseka jiems yra galimybė bandyti dar ir dar, su laiku pradedi įvertinti savo gabumus toje srityje, tobulėji ir top lentelėje, nors ir ilgą laiką turiu tą priklausomybę galiu pasakyti kad tikrai buvo įspudingų momentų, aišku buvo ir pykčio protrukių, ir ašarų visko būna net ir ten. Tai dėl "top10 ar top15" visi ir kovoja tam pasaulyje. Aišku visiškai žaidimų aš neatsisakiau, bet geriau pasiimti popkornų, atsisėsti ar atsigulti, įsijunkti filmą, domėtis socialinių gyvenimu, "kurio žaidimai tikrai neišmokys" dalyvauti susiburimuose, šventėse, buti aktiviam visuomenėje. Daug žaidimų yra mokamų, tad kurie esate tėvai, seneliai, ar turite vaikų iki 16 - 18metų nepirkite jiems žaidimų nesužinoje koks kontekstas yra viduje. Arba jei perkate žaidimą yra nurodyta amžiaus grupė ant kompakto ar tinklapyje. Tad vadovaukitės jeis. Priklausomybę įtakoja kalbantis kiemo draugai, klasiokai, ar bunant kokiam tai vakarelyje išgirsti " oooo šitas žaidimas geras" jei visi apie tai kalbą vadinasi tikrai geras, ir pamegini pats. Tai va pirmas žingsis į priklausomybę tai prisijungti prie grupės, ir tapti panašaus ligio su jais ar juo. Pradedi neeiti i mokyklą, buti irzlus, neretai pradedi vartoti necanzurinius, ar įžeidžiančius žodžius netik prie draugų, mokykloje, ar paskaitos metu, bet ir namuose, tarp artimūjų. Ir taip atsiskiri nuo tikro pasaulio kas tau barngu, nebesidomi niekuo o tik žaidimu. Tad manau, prieš panirdami į tą pasaulį supraskite kad tai tik žaidimas, tobulėjimui ribų nėra. (ŽAISKITE ATSAKINGAI)   ATSAKYTI

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Atributika (nuotr. stop kadras)
Didžiosios Britanijos princui Hariui ir Meghan nusprendus atsisakyti karališkųjų titulų – iš karto atpigo jų vardai. O tiksliau – prekės ženklai su jų vardais. Tad jei dar ...
Kovoja dėl stambiausio Lietuvoje plėšriojo paukščio gyvybės: įtariamas apsinuodijimas (nuotr. stop kadras)
Gyvūnų globėjai Kaune kovoja, bandydami išsaugoti stambiausio Lietuvoje perinčio plėšriojo paukščio gyvybę. Jūrinis erelis, kaip įtariama, apsinuodijo švinu. Jo būklė itin ...
Reginys danguje (nuotr. stop kadras)
Namų stebėjimo kamera užfiksavo neįprastą nakties vaizdą danguje Ohajuje. Įraše matyti, kaip tėtis su dukra išėjo išnešti šiukšlių, o tuo metu prasidėjo neeilinis reginys. ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Moteris buvo sulaikyta po to, kai ji išsirengusi sumanė lakstyti po Majamio oro uostą. Pranešime rašoma, kad po to ji nuoga sėdėjo ant policijos automobilio stogo. ...
Stumbras (nuotr. stop kadras)
Detektyvas dėl Utenos politiko valstiečio Jono Slapšinsko nušautos stumbrės tęsiasi. Atsiradus jaunikliui, galimai neteisėtai sumedžiotos stumbrės našlaičiui, dabar ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
Detektyvas dėl politiko nušautos stumbro patelės tęsiasi: įtariama baisi versija
DABAR RODOMA
Detektyvas dėl politiko nušautos stumbro patelės tęsiasi: įtariama baisi versija
DABAR RODOMA
Gediminui Žiemeliui – nauji nemalonumai: su juo siejama įmonė tiriama dėl kontrabandos
DABAR RODOMA
Narkevičius sumanė viešai išvardyti, ką nuveikė per penkis mėnesius poste
DABAR RODOMA
Lietuviai galės lygiuotis į Vakarų Europos šalis tik po gerų dvidešimties metų
DABAR RODOMA
Girtas 15-metis sukėlė avariją: kartu važiavo 14-16 metų draugai
DABAR RODOMA
Suknežinto vilkiko nesužeistas likęs vairuotojas pasakė, kas įvyko
DABAR RODOMA
Aiškėja, kas sugalvojo Lietuvoje pagrobti lenką ir kur jį slėpė
DABAR RODOMA
Specialistai įspėja: šilta žiema neužmigdė visų erkių
DABAR RODOMA
Kovoja dėl stambiausio Lietuvoje plėšriojo paukščio gyvybės: įtariamas apsinuodijimas
DABAR RODOMA
Tomas pasibaisėjo tarnybų elgesiu: „prisipažink arba užtampysim tavo vaiką“
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų