2020 m. balsuosime kitaip: kam naudinga pakeista esminė sąlyga

Valdantieji įteikė kalėdinę dovanėlę ištikimiems, bet nelabai rinkėjų mėgstamiems savo koalicijos partneriams. Antruoju bandymu valdžiai pavyko Seimo rinkimų kartelę sumažinti nuo penkių iki vos trijų procentų ribos. O tai į Seimą atvertų kelią būtent Gedimino Kirkilo socialdarbiečiams ir kitoms mažoms partijoms. Ramūnas Karbauskis giriasi, kad padidino demokratijos lygį Lietuvoje, tačiau politologai atšauna, kad demokratijos daugės nebent partijoms, bet ne rinkėjams. Itin žemą kartelę sukritikavo ir prezidentas, o opozicija jau žada kreiptis į G. Nausėdą, kad jis Seimo sprendimą blokuotų.

Rinkėjai Seimo nariais paprastai smarkiai susidomi prieš rinkimus arba po rinkimų, kai politikai sprendžia jų piniginę liečiančius klausimus… arba kai ateina į ekskursiją parlamente. O štai patys Seimo nariai savo reikalais rūpinasi nuolat. O kai rinkimai – mažiau nei po metų, daliai partijų svarbiausiu tikslu tampa būti perrinktoms. Ir šiandien, panašu, kelią atgal į valdžią jos gerokai prasiplatino.

Prieš savaitę tą kelią užvėrė opozicija, nedalyvavusi balsavime, tad valdantiesiems tiesiog pritrūko balsų. Galiausiai balsavimo korteles opozicija irgi ištraukė, tačiau valstiečiai sugebėjo į salę susikviesti kolegas ir vieno balso persvara Seimo rinkimų kartelę sumažino iki vos trijų procentų ribos. Šiuo metu į parlamentą norinčios patekti partijos turi įveikti penkių procentų, o partijų koalicijos – septynių procentų barjerą. Dabar skaičiai mažinami iki vos trijų ir penkių procentų.

„Mes priėmėm sprendimą, kuris didina demokratijos lygį Lietuvoje. Niekas niekada nepaneigs šito. Ir surinkę 50-60 tūkst. žmonių palaikymą partijos turės šansą turėti savo atstovų Seime. Tai yra tikrai demokratija, o ne atvirkščiai“, – sako valstiečių pirmininkas R. Karbauskis.

REKLAMA

Tik štai visiems, išskyrus valdančiuosius, atrodo, kad ta demokratija įtartinai palanki R. Karbauskio partneriams socialdarbiečiams, kurie neblizga reitinguose ir šiuo metu nesugraibytų nė poros procentų rinkėjų balsų. Pats Kirkilas gi tikina, kad naujovė labiau tarnaus įvairesniems rinkėjų sluoksniams.

„Kodėl pas mus mažai balsuoja? Iš dalies dėl to, kad balsai niekur nenueina. Ir jie iš dalies teisūs. Tai sprendimas geras“, – pasakoja socialdarbietis Gediminas Kirkilas.

Sprendimas palankus ne tik socialdarbiečiams, bet ir Naglio Puteikio kompanijai, neseniai priglaudusiai ir vaikų paėmimo istorijoje išgarsėjusią Eglę Kručinskienę, Artūrui Zuokui, tvarkiečiams, skilusiems liberalams ir bet kam, kurie, užuodę pergalės kvapą, dar spės iki rinkimų susiburti į partijas. Jei paskutinį kartą į Seimą pateko šešios partijos, dabar skaičius gali pasiekti ir 10.

„Leis pačioms įvairiausioms ir margiausioms partijoms pakliūti į Seimą. Stabilumo bus kur kas mažiau, politinio chaoso bus daug daugiau“, – teigia konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.

„Šiandien daugiausiai marginalų yra opozicinėje konservatorių partijoje. Bet jiems taip neatrodo“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Ironiška tai, kad pirmasis mažinti kartelę iki tuomet keturių procentų pasiūlė liberalas Simonas Gentvilas. Tačiau idėją tuojau pasičiupo R. Karbauskis su N. Puteikiu, pasiūlę tris procentus. Košę užvirę liberalai dabar barstosi galvas pelenais, sako, kad jaučiasi nekaip ir prašys Gitano Nausėdos pagalbos.

REKLAMA

„Nejaukiai, nes racionalus pasiūlymas tapo labai savanaudišku valdančiųjų žingsniu. Mes jau kreipėmės į prezidentą dėl veto. Noras suvienodinti savivaldos ir Seimo rinkimų karteles tapo Kirkilo ir komandos gelbėjimo planu“, – sako liberalas Simonas Gentvilas.

G. Nausėda dar prieš balsavimą pareiškė, kad keturių procentų barjeras dar būtų gan civilizuotas sprendimas, tačiau ne trijų:

„Seime atsiras dariniai, kurie smarkiai destabilizuos valdančiosios koalicijos veiklą ir tikrai sukels dar daugiau chaoso.“

Tačiau, jeigu prezidentas išties vetuotų pataisą, R. Karbauskis tikina vėl surinksiąs užtektinai balsų… jam atmesti:

„Tikriausiai atmesim, jei bus veto.“

Politologai R. Karbauskiui primena, kad demokratija nėra matuojama partijų Seime skaičiumi.

„Toms mažytėms susikūrusioms, atsikūrusioms, suskilusioms ir visoms kitoms, bet tikrai ne daugiau demokratijos piliečiams. Kuo daugiau politinių partijų, tuo sunkiau piliečiams rinktis“, – pasakoja politologė Jūratė Novagrockienė.

O mažos partijos su vos keliais atstovais Seime esant dabartinei situacijai naudingos būtent „valstiečiams“. Jie linkę sudaryti koalicijas su mažais, neįnoringais, tačiau valdžioje būti labai norinčiais dariniais.

„Vienas dalykas – nestabilumas, antras dalykas – labai amoralu norėti pasiekti tikslo tokiomis priemonėmis. Trečias dalykas – apie efektyvų valdymą reikėtų pasvajoti“, – mano politologė Jūratė Novagrockienė.

Pasak politologų, jei pataisa išties įsigalios, kiti rinkimai taps išbandymu ir patiems rinkėjams – balsuoti atsakingai ir įvertinti, kurie kandidatai turės idėjų ir gebėjimų valdyti valstybę, o kurie laiką Seime praleis veikdami… ką nors kitką.


Rašyti komentarą...
N
Nieko naujo
2019-12-15 14:31:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kurs partijos ovšorines partijikes o laimėję vėl susijungs.
Atsakyti
0

d
deja
2019-12-15 15:41:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
sisteminės partijos yra morališkai bankrutavę, todėl matai prasmės įleisti šviežio oro į politikos ankštą salę. Apie tai politologai supratingai tyli, nes "mažiukai" jiems negali susimokėti
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų