Ieva Pupeikytė-Didžiulė
2019.12.06 05:30

Valdančiųjų siūlomas mokestis prekybininkams nuguls ant eilinių gyventojų pečių – skelbia prekybos įmonių asociacijos užsakymu atlikti tyrimai. Esą įvedus mokestį, brangs maisto produktai, o dėl to nukentės skurdžiausiai gyvenantys žmonės. Valdantieji tokias kalbas ir tyrimus vadina spekuliacija – esą stambiausi prekybininkai mokesčius turės sumokėti savo, o ne gyventojų sąskaita.

Valdančiųjų noras pažaboti stambiųjų įmonių apetitą gali atsisukti bumerangu. Siekiama, kad 1 procento mokestį mokėtų visi prekybininkai, kurių apyvarta perlipa 2 milijonus eurų per mėnesį.

Tačiau prekybos įmonių asociacijos užsakymu atlikti tyrimai rodo, kad siūlomas mokestis gali suduoti smūgį šalies ekonomikai – esą brangs prekės, o kentės skurdžiausi. Tarp apklaustųjų komerciniai šalies bankai, Lietuvos bankas, Finansų ministerijos atstovai ir akademikai.

Apklaustųjų manymu, jau pirmais metais daugiau kaip 80 procentų mokesčio naštos bus perkelta ant gyventojų pečių, dešimtadalį prisiims įmonės, o likusią dalį teks padengti tiekėjams:

REKLAMA

„Nelabai įkandamos kainos, nuvažiuoji į Lenkiją, palygini kai kurių prekių kainas ir žymiai ten pigiau nei čia.“

„Apmokestins, reiškia, viskas pabrangs.“

„O tai kada gi jie nenugulė? Visada nugula, apie tai net kalbos nėra.“

„Pažiūrėkite, į antkainius, kokios akcijos. Tai iš kur tas akcijas jie daro? Grynai iš žmonių, ant vienų kainų uždeda, kitur meta antkainius. Gi mes matome, aš kiekvieną dieną lankausi.“

Pasak ekspertų, dėl stambios prekybos mokesčio labiausiai nukentės skurdžiausiai gyvenantys žmonės. Mat Lietuvoje išlaidos maistui ir nealkoholiniams gėrimams sudaro daugiau nei penktadalį visų namų ūkio išlaidų. Be to, toks mokestis esą palies ne tik stambius, bet ir smulkesnius prekybininkus: buitinės technikos, telekomunikacijų parduotuves. Dėl to esą pabrangs ne tik maistas, bet ir namų apyvokos daiktai, elektronika.

„Kainos gyventojams visiems kils, jos kils 13 procentų daugiau nei kiltų, jei šis mokestis nebūtų įvestas. Tai vidutinė šeima per mėnesį išleidžia 400 eurų maisto produktams, per metus išleidžia 4800 eurų maistui, ir prie to mokestis dar 40 eurų padidintų išlaidas“, – sako analitikas Titas Budreika.

Prekybos įmonių asociaciją  naująjį mokestį prilygina PVM mokesčiui, kuris esą nugula ant paprastų gyventojų pečių. O Lietuvoje maistui taikomas PVM ir taip yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje.

„Europos Sąjungoje vidutinis PVM maistui yra 12,5 procento, Lietuvoje 21 procentas. Ir mes norime, kad maistas būtų pigus. Lenkijoje, į kurią dabar lygiuojamės tarsi su šitu mokesčiu ,PVM mokestis yra 5 procentai. Tai mes iš tikrųjų visiškai patys save įvarome į kampą ir po to pliekiame dėl tų kitokių kainų“, – pasakoja asociacijos vadovė Rūta Vainienė.

REKLAMA

Tuo metu valdantieji tokias prekybininkų kalbas apie galimą prekių brangimą vadina spekuliacijomis ir gąsdinimais, esą įmonės nerizikuos savo klientais ir kainų nekels. Maža to, įmonės bus priverstos tarpusavyje konkuruoti.

„Tikrai įstatymas yra nukreiptas į stambiausius ir rinka yra daug didesnė nei vien tiktai prekybos tinklai. Ir prekybos tinklai turės konkuruoti ir su smulkesniu verslu, kuris tų kainų neleis didinti. O konkurencija yra pagrindinis variklis ir aš tikiu konkurencija“, – mano Seimo narys Tomas Tomilinas.

Didžiules audras sukėlė siūlymas apmokestinti ne tik stambiuosius prekybininkus, bet ir bankų turtą.

Lietuvoje per ketverius metus lietuviams būsto paskolos pabrango pusantro karto. Negana to, lietuviams tarptautinių bankų taikomos būsto paskolų normos yra gerokai didesnės už vyraujančias eurozonoje. Lietuvoje vidutinė palūkanų norma siekia 2,3 procento, o euro zonoje – 1,8 procento. Už vartotojiškas paskolas bankai iš lietuvių plėšia dar daugiau, dažnoje Europos valstybėje sunkiai suvokiamus 12-16 procentų ar net daugiau.

„Europoje pinigai kainuoja 0 procentų, o iš Lietuvos vartotojų bankai paima 2,5, dažnai 3, 5, 8, 10, 20 procentų. Taip sakant nėra ribų. Ir jeigu mes dar uždėsime mokestį koncentruotoje rinkoje, tai nėra kaip nuo bankų vyravimo apsiginti vartotojui. Tai, be abejo, tos paslaugos pabrangs“, – pasakoja asociacijos vadovas Kęstutis Kupšys. 

Tiesa, po kilusio didžiulio ažiotažo valdantieji jau ėmė siūlyti alternatyvą bankų turto mokesčiui. Seime užregistruotas siūlymas padidinti pelno mokestį kredito įstaigoms. Tokiu atveju pelno mokestis bankams didėtų nuo 15 iki 22 procentų. Tokią alternatyvą bankų turto mokesčiui, panašu, palaiko ir Finansų ministerija.

Gg
2019-12-06 08:54:05
Seimunams reiktu maziau islaidaut ir vogti, tada ir Lietuva isgyventu puikiai su 10 procentu PVM. Kai statybininkas dirba genekologu o veterenaras tampa ministru, tai tokie dalykai ir vyksta Lietuvelej.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Katinas 2019-12-17 02:32:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau senai laikas tos visus stambius prekybininkus papildomai apmokestinti,o kaip jie išnaudoja darbininkus ir kokius turtus susikrauna. O kad dabar bandoma skleisti per žinesklaida demagogija atseit tai neva atsisuks kitu galu Seimunams tai grinu griniausis melas,galimai turi kažkokius interėsus.   ATSAKYTI
O? 2019-12-06 15:52:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodėl brangs prekės, o ne mažės prekybininkų pelnai? Gėdos neturi turčiai!!! Ar jiems vis dar maža milijonų? Ar ubagais išeis jei jie sumažės vienu kitu tūkstančiu?    ATSAKYTI
Emma22 2019-12-06 15:49:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nоrite susіrasti mеrginą viеnai nаkčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.lad­y4.fu­n   ATSAKYTI
l...berbibis 2019-12-06 12:00:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
prekibininkai ,savo antkaini ėmė ir ims ,o mokesčius mokėsime mes ,ka ta valdžiukė durnina žmones ,tikslas vienas nori sukiršinti tauta ,sakoma skaldyk ir valdyk
netikėkit tais pezalais   ATSAKYTI
Egis 2019-12-06 11:56:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuviai bailiai, bijote mentų?Reikia sukilti , sukelti visuomenės pasipyktinimą.Valdžia nenori sumažinti biuriokratines išlaidas, sumažinti valstybės tarnautojus, visi lenda per gimines, pažintis.Nieko nebaigia eina per " blatus " .   ATSAKYTI
Emma22 2019-12-06 11:23:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Nоrite susіrasti mеrginą viеnai nаkčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.lad­y4.fu­n   ATSAKYTI
!!! 2019-12-06 15:53:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Eik velniop, prostitute nelaiminga!   
Klientas 2019-12-07 10:34:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ema, Ema nereikėjo man tų tavo dovanų ir pakirkšnučių   
Vaida 2019-12-06 10:46:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prekybinis antkainis ir taip 25% ir dar jiems negana?Mazinti sita prekybini antkaini kaip Anglijoje, kur zmonems gyventi gera, kitaip nebutu tiek emigrantu is Lietuvos   ATSAKYTI
ponams prekybos ''ekonomistams'' 2019-12-06 10:10:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
neteisingai gąsdinantiems ir meluojantiems visuomenei.
Mokestis prekybos centrams ir bankams bus skaičiuojamas iš jūsų gauto pelno, kurį jus gaunat apiplėšdami pirkėją, nežinia kokiu būdu keldami kainas , taigi šiuo mokesčiu tik truputėlį sumažėtų jūsų pelnas , o ne eilinis pirkėjas. Nepūskit burbulų, galų gale Lietuvoje dar egzistuoja mokesčių inspekcija, teisėsauga .
Taigi, nereikia mūsų gąsdinti.

   ATSAKYTI
Bronislonas 2019-12-06 09:58:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nekelkit bangų-pencijas padidins trimis eurais,tai per metus ir susidarys pakęltų kainų deficitas.   ATSAKYTI
Regina 2019-12-06 15:54:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pridėk dar elektra dujas, kurą, bus puikus paketas.

  
xxL 2019-12-06 09:42:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rinka sureguliuos tą kitą galą ir nereikia čia bauginti. Manau nepakenktų prekybos centrus apmokestinti už supermarketus miestuose, nes jie praktiškai sužlugdė smulkiuosius prekybininkus. Tai nebūtų nauja, nes daugumoje civilizuotų šalių supermarketai yra užmiesčiuose.   ATSAKYTI
terese 2019-12-06 10:01:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visiska tiesa.Gyvenau Vokietijoje tai visur ,pgrinde, prekybos centrai randasi uzmiestyje ar tikrai toli nuo miesto centro.  
mpol 2019-12-06 09:20:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Jose luis paskolos pasiūlymas
Tel .: +13075431042 {[email protected]} ([email protected])
Sveiki ponios ir ponai, ar jums skubiai reikia asmenybės?
paskola arba komercinė paskola arba paskola projektui pradėti ar namui įsigyti
ar automobilį, ar jums reikia paskolos kokiam nors tikslui? Jei taip, aš norėčiau
rekomenduoti susisiekti su Jose Luis paskolomis el. paštu:
[email protected]) ([email protected])} arba
{„WhatsApp": +13075431042}. Chosė Luisas paskolos įsipareigojo padėti jums
pagerinti savo ilgalaikę finansinę sėkmę. Mūsų pasirinktinės programos yra
skirtas padėti augti, apsaugoti ir išsaugoti jūsų turtus teikiant
personalizuotas aptarnavimas ir kompetencija. Priežastis, dėl kurios reikia susisiekti
Jose luis paskolos; - Taikyti bet kur ir bet kada. - Gaukite mažiau pinigų
nei 24 valandos - galite pasiskolinti iki 20 milijonų eurų - nėra paslėpta
mokesčiai. - 2 proc. Subsidijuojama palūkanų norma - jūs gaunate galimybę pasirinkti
- grąžinimo data kas savaitę, mėnesį ar metus už laikotarpį nuo
1-30 metų. - Mes siūlome tiek užtikrintas, tiek neužtikrintas paskolas visame
pasaulis. Kreipdamiesi su mumis, ieškote patikimos įmonės, kuri yra
domina jūsų finansavimo poreikiai. Tavimi rūpinamasi visais būdais
procesas. Jei jums reikia skubios paskolos per 24 valandas, parašykite
į žemiau esantį el. laišką, kad gautumėte daugiau informacijos Kontaktinis el. paštas: (Jose luis
paskolos) „WhatsApp“ kontaktinis asmuo: +13075431042
Greitas atsakymas   ATSAKYTI
Alvydas 2019-12-06 09:01:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tomilinas jau tikras reketininkas. Visur ir viską žino .ar nebus jam kaip Masiuliui, kai godumas nebeturi ribų.   ATSAKYTI
Gg 2019-12-06 08:54:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Seimunams reiktu maziau islaidaut ir vogti, tada ir Lietuva isgyventu puikiai su 10 procentu PVM. Kai statybininkas dirba genekologu o veterenaras tampa ministru, tai tokie dalykai ir vyksta Lietuvelej.   ATSAKYTI
Trisingai 2019-12-06 19:14:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai liecia konservus,liberalus ir socdemus,mano nuomone  

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Žuvelė (nuotr. stop kadras)
Internautus sužavėjo trumpas, bet neįprastas vaizdo įrašas, kuriame – žuvis. Tačiau ši visai neplaukioja ramiai po vandenį, o ropščiasi tiesia siena į viršų. Sienomis ...
Gamta (nuotr. stop kadras)
Internete paplito itin žavus vaizdo įrašas iš Kalifornijos. Jame užfiksuota, kaip kojotas kažko laukia ir nenori keliauti toliau. Vėliau matyti, kaip skubiai atkeliauja ...
Limuzinas (nuotr. stop kadras)
Svarbiausiose Amerikos automobilių lenktynėse – neįtikėtinas svečias. Legendinėje trasoje garbės ratą apsuko pusantro milijono kainuojantis „Žvėris“ – garsusis prezidento ...
Alytus (nuotr. stop kadras)
Ekstremalių situacijų valdymo specialistai vėl sukelti ant kojų – Alytuje medikai skubiai iškviesti pas vyrą, kuris neseniai grįžo iš Kinijos. Pacientas skubiai išvežtas į ...
Rolandas Skaisgirys ir Vaida Skaisgirė (Fotobankas)
Praėjusiais metais Lietuvos pramogų pasaulį sukrėtė daugybė skyrybų – skirtingais keliais suko idealiomis laikytos poros. Dabar, po to praėjus kuriam laikui, žinomi žmonės ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų