Klaipėdoje chromu užterštoje teritorijoje STOP juostomis mokyklų ūkvedžiai tveria stadionus ir vejas. Taip elgtis juos verčia sveikatos specialistų pateikti tyrimų rezultatai, kurie skelbia, kad visas gyvenamųjų namų kvartalas, kuriame stovi mokykla ir trys darželiai, užterštas chromu. Čia gyvenantys žmonės pasimetę – tiria savo vaikų kraują bei privačiuose sklypuose užaugintą derlių. Kol valdininkai ir atsakingos institucijos diskutuoja kaip elgtis toliau, prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą ir siekia išsiaiškinti taršos kaltininką.

Vitės progimnazijos kieme kiemsargiai ir net remontą šioje švietimo įstaigoje atliekantys darbininkai kruopščiai grėbia galimai chromu užterštus medžių lapus. Vyrai stebi, kad ant žolės neliktų nė vieno lapelio. Taip rekomendavo sveikatos specialistai.

Klaipėda

Praeitą savaitę ekspertai paviešino tyrimų rezultatus, pasak kurių, visas Vitės mikrorajonas, kuriame stovi daugiabučiai, mokykla ir trys darželiai, yra užteršti chromu. Šio sunkiojo metalo koncentracija dirvožemyje leistinas normas viršija 12 kartų. Tačiau sugrėbti lapai kaupiami maišuose, kurių iš mokyklos teritorijos niekas neišveža.

REKLAMA

„Mes kraunam juos atskirai, laukiam išvežimo, ką mes daugiau galime? Mus neturim technikos išvežti. Jie turėtų būti atskirai išvežti, negali būti į bendrą katilą“, – sako Vitės progimnazijos pavaduotoja Renata Marcinkevičienė.

Pamokos šioje mokykloje vyksta ir toliau, tačiau šiltas oras mokinius vilioja pertraukas leisti lauke. Švietimo įstaigos vadovybė prižiūri, kad vaikai neliptų ant žolės, net stadioną ūkvedžiai penktadienį stop juostomis atitvėrė. Tačiau po savaitgalio visos jos nutrauktos.

„Penktadienį aptvėrėm, dar važiuodami namo po darbų pasižiūrėjom ir viskas tvarkoj buvo. Šiandien ryte kaip matote, situacija ne kokia“, – teigia R. Marcinkevičienė.

Matyt, praeiviai nepanoro daryti lanksto ir pasirinko tiesų kelią. Tiesa, šalia esančiame darželyje vaikai ir toliau bėgioja žole. Ji ir čia esančios smėlio dėžės taip pat tiriamos. Lapkričio pabaigoje specialistai atsakys, ar saugu štai taip lakstyti. Ugdymo ir švietimo įstaigas lankančių mažųjų klaipėdiečių tėvai tiria ir vaikų kraują. Žmonės pasimetę ir nebežino ko dar griebtis.

„Mes prašome tiek savivaldybės, tiek uosto krovos įmonių, tiek sveikatos specialistų rekomendacijų, ką daryti tėvams, kurie veda ten vaikus mokytis. Ar užtenka vaikams dėti kaukes ir plauti rankas? Aš manau, kad to neužtenka. Ar gali vaikai iš vis eiti į lauką ir ten žaisti – irgi neaišku. Ką mums daryti, kaip elgtis?“, – klausia mama Robertina Janušauskienė.

Šios savaitės pabaigoje arba kitos pradžioje sveikatos specialistai paskelbs, ar užterštos Vitės kvartale augintos daržovės. Juos iš žmonių daržų ir sodų specialistai jau surinko. Taip pat ekspertai rekomenduoja visame mikrorajone atlikti echogeologinius tyrimus. Jie parodys, kiek giliai užterštas gruntas, ar reikia jį nukasti.

REKLAMA

Finansuoti tyrimus apsiėmė uostamiesčio savivaldybė. Kiek užtruks viešieji pirkimai, valdininkai neatskleidžia, tačiau tyrimą specialistai vykdys tris mėnesius.

Kol visų šių atsakymų nėra, valdininkai neskelbia ir ekstremalios situacijos. Toks sprendimas įsiutino Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje dalyvavusius užteršto kvartalo gyventojus.

Kol kas niekas negali atsakyti ir į klausimą, kas bei kada chromu užteršė Vitės kvartalą. Uosto įmonių atstovai prisiekia, kad tokios veiklos šiuo metu nevykdo, paskutinį kartą chromo turinčius lydinius uostininkai krovė 2003-2006 metais. 128 000 tonų. 2006 ir 2011 metais specialistai nustatė, kad chromu užterštas tas pats Vitės kvartalas. Tačiau tuomet panika nekilo. Uostininkai mano, kad skandalas dabar sukeltas dirbtinai, neva taip kažkas siekia nukreipti visuomenės dėmesį nuo kitų miesto problemų.

„Galbūt yra patogu nekalbėti apie tai, kad pietinėje dalyje pakankamai sudėtinga situacija, tokio pat lygio, bet apie ją niekas nekalba, nes norima nustumti ant uosto“, – kalbėjo uosto įmonių atstovas Vidmantas Dambrauskas.

„Reikia pakelti dabar dokumentus, kokie buvo teikiami tyrimai, kokios buvo teikiamos rekomendacijos, ir ne tai, kad aš žinojau ar aš nežinojau. Yra specialistai, kurie privalo juos vertinti ir pasižiūrėsim, kas, kaip, ką vertino, tai darys prokuratūra“, – sako Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas. 

Prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą, siekdami išsiaiškinti taršos kaltininkus. Vis dėlto, tyrimus atlikę mokslininkai teigia, kad tarša dabar atsakingos institucijos susirūpino tik todėl, jog aktyviai veikia vietos bendruomenė.

REKLAMA

„Žmonės pradeda rūpintis patys. Ateina laikas ir pradeda suprasti, kad iš aukštesnių aukštybių malonių galima melsti, bet rūpintis reikia patiems. Tai yra rezultatas“, – teigia mokslininkas Ričardas Taraškevičius.

Skandalas Klaipėdoje kilo lapkričio pradžioje, kuomet specialistai paviešino tyrimo rezultatus, atskleidžiančius kad viso kvartalo gruntas užterštas chromu. O tai sunkusis metalas, kenkiantis vidaus organams ir galintis net sukelti vėžį.

teta
2019-11-19 10:21:41
O jus patikrinkit ne tik ta rajona, rasit ir kitur visokiu ''gerybiu''.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Don. 2019-12-08 12:07:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reik valdžia versti,kiek metų žmonės nuodija, o jiems nusispjaut,tokius niekšus kart ,kad kiti baimės jausmą turėtų,kaip taip gali būti valdžioje žalieji o jie žmonės naikina,reik keisti Lietuvos pavadinimą į koncentracijos lagerį.   ATSAKYTI
Ojojojoi 2019-11-19 17:21:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodel netikrina sveikatos del smarves BI Go rajone ten naktimis yra isleidziama rugstis ir dvokas mes del to visa seima likome invalidais kaip tik 1995 1997m gime vaikai dabar jau jaunimas yra tikri ligu isikunijimai istisai serga, nors 2000m apleidome ta rajona ir Klaipeda del skundu medikai kaltindavo psichika nors organizme rasta net gysidabrio   ATSAKYTI
Rasa 2019-11-19 13:06:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aptvėrė teritoriją , nu juokinga jei nebūt graudu. Popierine juosta aptvėrė kaip vaikai ir giriasi kad aptvėrė teritoriją. Tai tverkit nuo uosto kokią aukštą tvorą .o kaip su visų to rajono gyventojų sveikata. Grubliauskai daryk ką nors su tais nuodytojais žmonių. Iškelk tă birių krovinių medžiagas kitur nuo gyvenamo rajono, pagaliau.kartu su Dambrausku vieną kart nuspreskit    ATSAKYTI
Vaidas 2019-11-19 12:45:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
14 metų niekas nieko nedarė… šaunuoliai savivaldyė daktaras mengelė jums skirtų prizą! o ar žurnalistai žino kad jei tą istoriją pakapstyti ji pramuštu net venckienės. Tai kas vyksta Klaipėdos mieste yra baisu ir protu nesuvokiama. Miestą valdo ptamonė ir nušluoja visu kas stoja jai skersai kelio. Ar kam užteks kkietų kaiušinių? Cesiuli gal savaitgalį užsuk į pajūrį?   ATSAKYTI
Prokuporas 2019-11-19 12:24:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Keista kad savivaldybė pamiršo draugystės parką ir kitas vietas   ATSAKYTI
Tadas 2019-11-19 12:08:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodel grunto netiria kitose vietose prie Danes upes gamykla priesais Joniskio gatve tai pas mus ziema sniegas buna juodas juodas nes kaminas ruksta diena nakti vejas nuo juros tai visada pucia tiesei i musu Paupio kvartala.Garantija,kad musu gruntas irgi uzterstas......   ATSAKYTI
Nesirupina 2019-11-19 12:01:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ziurekite kaip Alytaus Meras rupinasi Alytaus zmoniu gerove,kiekviena diena tėlike pats uzsako vandens,grunto tyrimus sukviecia mokslininkus rupinasi miestu o musu TV nemaciau jokiu pastangu,geda tureti toki Mera.Vargsai Klaipedeciai...   ATSAKYTI
Nuomone 2019-11-19 17:12:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vienas seimo narys sake kad Klaipeda neturi mero o cia mano nuomone - tik durna dudoriu   ATSAKYTI
EKO 2019-11-19 11:23:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nereikia kabinti makaronų, kad nežino iš kur nuodijami klaipėdiečiai, iš kur "neaiškūs" nuodai degant "tik" padangoms Alytuje? Žino, bet kai teršėjai įtakingi, kai kontrolieriai irgi prie teršimo prisidėjo ... Ar sulaikytas ekologinę katastrofą sukėlusios įmonės vadovas, ar paviešinti stambiausieji akcininkai? Ne, tai apie kokį objektyvų tyrimą kalba ministras? Greičiau tai ne tyrimas išaiškinti tiesai, o veiksmai nusikaltimo galams paslėpti. Gal galite paneigti?    ATSAKYTI
teta 2019-11-19 10:21:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O jus patikrinkit ne tik ta rajona, rasit ir kitur visokiu ''gerybiu''.   ATSAKYTI
xxL 2019-11-19 10:15:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ar tik nebus taršos šaltinis garsioji kogeneracinė atliekų elektrinė, tokia kokią suomiai nori ir Vilniuje pastatyti? Pigi elektra ir pigi šiluma pagaminta iš šiukšlių turi savo kainą kuri vadinasi sveikata.   ATSAKYTI
Julius 2019-11-19 10:07:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Aš žinau kad lietuvei ira avis kuriuos veda į skerdikla o jie laimingi kad juos paskers,nesutiks ne pastoves už savo givibe.juos nuodija mirtinai o jie kaip avių banda skerdikloje tuo patenkinti.jei mano šeimai taip nutiktų paduociau valtibe į teisma dėl vigdomo genocido mano šeimos.maza to eiciau į savivaldybę su šeima ir ten givenciau pokol dar mano šeima giva..........kreipciausi į strasbura dėl gencido dėl sukelto man ir mano šeimai mirtinos situacijos neveiklumo ekstremalioj situacijoje ir prasiciau kompensacijos....linkiu nebūti aviu banda.......
   ATSAKYTI
Juliui vatnikui 2019-11-19 10:17:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Apie lietuvius nespręsk pagal save, nes tik avinas arba kacapas vatnikas kas antrą žodį su klaidomis parašyti gali.   ATSAKYTI
"Juliui" 2019-11-19 11:29:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirma išmok rašyti, o paskui trolink, jei sąžinės neturi.   ATSAKYTI
Geriausias uždarbis 2019-11-19 09:50:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man mokama daugiau nei 132 USD per valandą, dirbant namuose su 2 vaikais. Niekada nemaniau, kad galėsiu tai padaryti, bet mano geriausia draugė uždirba daugiau nei 22688 USD per mėnesį tai darydama ir ji įtikino mane pabandyti. Šiuo atžvilgiu potencialas yra begalinis. Štai ką aš darau

...............>>>>>>>>>>>> w­­w­­w.C­­a­­s­­h­­F­­l­­o­­w­­7­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
"Geriausiam" 2019-11-19 11:32:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasigirk kiek mokesčių sumoki?   ATSAKYTI
Visazinis 2019-11-19 11:45:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tiek uzdirbtum nerasinetum cia zinuciu   ATSAKYTI
Ne svarbu 2019-11-19 09:47:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viską iškęsim. Svarbu , kad verslinykų ir valdinykų kišenės būtų išpampusios ir snukiai riebūs.    ATSAKYTI
tai 2019-11-19 09:47:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
mano passatas kaip ir nekaltas......vienas DFDS keltas iplaukdamas per valanda kol prisisvartuija 100 passatu norma jau lenkia,o kur krovos darbai.....man katalizatorius uzsikisa is kito galo jei uzgesines passata klaipedoje valanda pastoviu.....geriau negesinti,kad pjauti nereiketu.....   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Lukiškių aikštė (nuotr. stop kadras)
Gitanas Nausėda apsisprendė – Lukiškių aikštė bus kontroliuojama įstatymu. Kol sostinės meras aiškina, kad Lukiškių aikštėje renginiai vyks taip, kaip planuota, premjeras ...
Gaisras (nuotr. stop kadras)
Baisi nelaimė užfiksuota vaizdo kameromis Jungtinėse Amerikos Valstijose. Deja, ne viskas baigėsi laimingai.  Kilęs gaisras namuose įkalino šeimą. Deja, gyventojai ...
Šuolis (nuotr. stop kadras)
Merginos bandymas pasirodyti ir atlikti rizikingą triuką baigėsi košmariškai. Visą incidentą nufilmavo šalia buvę draugai.  Įraše nufilmuota, kaip draugų kompanijoje ...
Tyrimai (nuotr. stop kadras)
Uždegta žalia šviesa populiaciniam koronaviruso tyrimui. Jeigu po poros savaičių savo pašto dėžutėse rasite kvietimus savanoriškai išsitirti dėl koronaviruso – nenustebkite. Iš ...
Vasaros lietus (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Atostogaujantiems Lietuvoje ar tą daryti planuojantiems, turbūt labiausiai rūpi orai. Šiandien minima Septynių brolių miegančių diena, pagal kurią senovės lietuviai ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų