Aršias diskusijas keliantis privalomas vaikų skiepijimas skinasi kelią Seime. Socialdemokratai siūlo privalomai skiepyti vaikus nuo poliomielito, raudonukės ir tymų – esą situacija dabar yra nevaldoma, kasmet nuo tymų lieka nepaskiepyta tūkstančiai vaikų. Maža to, kalbama ir apie neskiepytų vaikų neįleidimą į darželius ir kitas bendrojo lavinimo įstaigas. Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija pasisako prieš priverstinį vaikų skiepijimą ir galimas sankcijas tėvams.

Vilniuje veikiančiame darželyje prieš pat pietus tikras sujudimas. Vyresnėlių grupėje dūksta net devyniolika vaikų. Pasak darželio vadovės Mantos Dargės, čia yra priimami visi vaikai – ir skiepyti, ir neskiepyti. Svarbiausia, kad jie turėtų medicininę pažymą, o skiepyti vaiką ar ne – apsisprendžia patys tėvai.

Todėl tokie siūlymai kaip priverstinis skiepijimas darželio vadovei atrodo absurdiškai:

„Tas priverstinis dalykas įneša nepasitikėjimą, įneša žinių stoką. Svarbiausia informuoti visuomenę, kodėl tai svarbu, o ne todėl, kad privalu – ir tada daryk. Reikia atsižvelgti ir į vaikų sveikatą, imuninę sistemą. Čia medikų paskirtis. Yra alergiškų vaikų, kurių negalima tiesiog skiepyti dėl pačių alergijų.“

REKLAMA

Tuo metu Seimo socialdemokratai siūlo, kad vaikai iki 16-os metų būtų privalomai skiepijami nuo trijų ligų – tymų, poliomielito ir raudonukės. Esą daugėjant neskiepijamų vaikų, pradeda plisti seniai negirdėtos ligos, tokios kaip tymai. O Lietuva nevaldo situacijos, mat kasmet nuo tymų lieka nepaskiepyta daugiau kaip 5 tūkstančiai vaikų.

Socialdemokratas Algirdas Sysas tikina, kad neskiepyti vaikai neturėtų teisės eiti ir į darželius:

„Aš visiškai palaikiau komisaro Vytenio Andriukaičio siūlymą, kad tokie vaikučiai negalėtų eiti į bendro lavinimo mokyklą ar vaikų darželį, nes tuomet gali būti užkrėstas ne vienas. Vėl išaugo tos ligos, kurios anksčiau jau buvo nugalėtos.“

„Mes pasiūlėme, kad tai būtų privalomi skiepai. Tačiau tai nereiškia, kad mes siūlome daryti prievartą, tai turi būti edukacijos, aiškinimo ir įtikinėjimo būdu. Na, galbūt ir pritaikant kai kurias administracines priemones“, – sako socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Dar 2014 metais įsakymą neįleisti nepaskiepytų vaikų į darželius pasirašė tuometis sveikatos ministras Vytenis Andriukaitis. Tačiau teismas vėliau nusprendė, kad toks bandymas priversti skiepyti darželinukus prieštarauja teisės aktams.

Pasak socialdemokratų, visą tvarką, kaip bus skiepijami vaikai, kokios sankcijos gali grėsti tiems, kurie savo atžalų nepaskiepys, turėtų nustatyti sveikatos apsaugos ministras – Aurelijus Veryga. Patys socialdemokratai apie galimas bausmes tik kalba, tačiau įstatymu to patvirtinti nenori. Maža to, priverstiniam skiepijimui būtų reikalingas ir papildomas finansavimas.

REKLAMA

„Ministerija jau ne kartą yra išsakiusi – yra prieš priverstinį skiepijimą. Tai, ką siūlo Seimo nariai, yra būtent prievartinis būdas. Tai ministerija tokio siūlymo kaip ir nepalaiko“, – teigia ministro atstovė spaudai Lina Bušinskaitė. 

Tiesa, išimtys būtų taikomos tik tais atvejais, kai vaikas negali būti skiepijamas dėl aiškių medicininių priežasčių – ligos ar kitų kontraindikacijų.

Sostinėje veikiančio darželio vadovė pripažįsta pati neskiepijusi savo dviejų vaikų dėl itin sunkių alerginių reakcijų. Todėl moteris sako suprantanti ir kitus tėvus, kurie baiminasi dėl skiepų poveikio.

„Skiepyti aš dar labiau bijau, nes tiesiog, kai gydytojų rekomendacija, kad skiepysime ligoninėje ir, jeigu ką, suteiksime greitą pagalbą, gaivinsime, tai truputį baisu. Abu vaikai turi alergijos požymių. Ir antram kūdikiui tai tiesiog alergologo rekomendacija skiepytis tik po tyrimų, o jų dabar atlikti neįmanoma“, – mano darželio vadovė Manta Dargė.

Tuo atveju, jei įstatymas būtų priimtas, ministerija žada konsultuotis su ekspertais, tačiau apie baudas ir sankcijas neskiepytų vaikų tėvams nekalbama. Tam, kad įstatymas būtų priimtas, dar turės balsuoti Seimas ir pasisakyti Vyriausybė.

Monika
2019-11-11 17:18:11
Pripirko nenokybiškų skiepų, dabar reikia kažkaip prastūmti...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Anti 2019-11-13 12:31:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodel ne pirma revakcinacija suaugusiems pagal rekomenduojama kalendoriu? Ne kudikiai ir vaikai ligas nesioja.   ATSAKYTI
??? 2019-11-13 09:11:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man juokingiausia kad neskiepytu reikia bijot, MMR yra gyva vakcina tai kažin kurių čia bijot reikia kaip neskiepytas būdamas sveikas uzkres tuo kuo neserga? O vat skiepytas tikrai gali, ypač MMR.   ATSAKYTI
Dng 2019-11-13 08:14:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baisu, kad viska taip nori sukontroliuoti. Kur zmogaus pasirinkimo laisve? :(    ATSAKYTI
Pamastymui 2019-11-13 07:04:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodel farmacija kisdama skiepus nepadaro turimo tarp skiepytu vaiku sveikatos ir neskiepytu ? Ka ? nekyla klausimo. Apie tai niekas nekalba, beje su savo tymu dainele tai nemanau kad buvo protrukis praeitais metais, tiesiog buvo ruostasi sitam istatymui per prievarta prakist vakcina. Pamastymui: jai jau valstybei rupi zmones ir pilieciai tai kodel Alytu paliko ant ledo po gaisro ? Kodel ugniagesiam zmones aukoja ? Kodel tersia gamta vandeniu ? Atsimerkit jus tik melziamos karvutee niekam neidomu kas jum bus jai neuzdirbs is jusu .   ATSAKYTI
Adija 2019-11-12 20:54:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagal konstitucija vidurinis mokslas iki 16 metu yra privalomas, taigi negali nepriimti i mokykla nepaskiepyto vaiko, nes tai jo konstitucine teise, o jei dar tai privati istaiga, tai tuo labiau tevai sprendzia, mokykla sprendzia, o ne kazkokie seimunai sumane padaryti skiepus privalomus, jie nemoka uz mokyklas ir vaikui isilavinima ir atimti del neskiepijimo irgi neturi teises   ATSAKYTI
Monika 2019-11-11 17:18:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pripirko nenokybiškų skiepų, dabar reikia kažkaip prastūmti...   ATSAKYTI
As 2019-11-11 16:29:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Nesiskiepiju, nes per skiepus esi užkrečiamas įvairiomis ligomis, tokios farmacininkų gudrybės, kad vaistų daugiau pirktume. Uždaras ratas eiliniams žmonėms, kurie nesupranta skiepų ir vaistų žalos žmogaus organizmui.

   ATSAKYTI
lt 2019-11-11 16:21:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-22
uzauginau 2 vaikus ir net nebuvo minties ju neskiepyti. Nu gal negrizkim i akmens amziu, nes kai "subujos" jau uzmirstos ligos - bus blogiau   ATSAKYTI
Tikrai? 2019-11-11 18:23:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Skiepai buvo kitokie ir tikrai ne 20per pirmus metus  
Tiesa 2019-11-12 08:50:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Buvo visai kitokios kokybes skiepai. O dabar gamina visoki suda ir nuodija vaikus. Cia jau sistema sukurta kaip susikrauti miliardus.   
Virga 2019-11-12 19:24:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaip Tau fainai. Prileidai vaikams formaldehido, aliuminio, gyvsidabrio, vistos ir svetimu zmoniu dnr, plius virusu. Gali dabar dziaugtis, kad vaikam sveikatos pridejai.  
Ri ri 2019-11-13 06:56:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apgailėtina.   
Valius 2019-11-11 15:41:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai arklys ant kurio joja pusgalviai   ATSAKYTI
trevetas 2019-11-11 15:29:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
gal ne skiepuose blogybe, gal reikia ivesti tyrimus privalomus ir ar galima vienaip ar kitaip skiepyti :? Manau, kas labiau pasidomeje yra, supranta, kad ne vakcinoje problemos pasaulio pavyzdziuose nutike....   ATSAKYTI
ahjo 2019-11-11 14:45:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
KO jus cia isvien siurpinat?Skiepykites kiek norit ir sirkit paskui kiek norit, skiepyti vaikai daugiausia ir serga, nes imunine nesugeba visiskai kovoti nuo tokios gausybes skiepu, kas gali mane priversti rizikuoti vaiko sveikata, gal jus isprotejot???Neskiepyti nei vaikai, nei anukai, aciu dievui visi sveiki ir jokiu antibiotiku, o jus norit priversti ne tik kad suzlugdyti imunine, bet dar visai galimas dalykas vaIKA INVALIDU PADARYTI, kiek tokiu yra jau, jus ka nematot, akivaizdziu pavyzdziu, paprasykit isvers is anglu, vokieciu, jei nesuprantat.   ATSAKYTI
Valda 2019-11-11 15:06:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-21
Ko cia sirsti ???butina skiepyti ar norite prieit prie tu laiku kai siaute emidemijos kai skiepu nebuvo.Jei nori but kitokia skrisk i menuli.Mano vaikai buvo skiepyti ir as skiepyta ir mano anukai.Ir nevienas neserga net gripais.Tai gal mokslininkai dirba savo darba , kad apsaugot zeme nuo visokiu ligu.Anglijoj jei vaikas neskiepytas net i darzeli nepriima!!!  
Violeta 2019-11-11 15:25:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Ar jūs esate medicinos Profesorius, kad taip rašote? Neserga jūsų vaikai, nes nesusidūrė su sergančiu infekcine liga, arba su užkratu iš aplinkos, visaip gali būti ateityje, neapsigaukite.   
Adija 2019-11-12 21:00:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Seniau sirgo baisiokis ligomis del higienos trukumo ir prasto pragyvenimo lygio. Olandijoje tuberkuliozes jau bevek 200 metu ner, nes pragyvenimo lygis labai aukstas ir ten nieks neskiepija, o pas mus kai deja, pragyvenimas zemas ir kenciam nuo tuberkuliozes, ir skiepai cia niekuo nepades, nes skiepai tik nuo baisiausiu komplkaciju, uzsikrest vis tiek gali, o as padeda nuo komplikaciju dar irgi klausimas  
Ingrida 2019-11-14 10:48:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valda is jus cia nusikalbat... net ziauru skaityti. Gyvenu UK auginu vaikus. Čia daug tolerantiškiau ziuri ir beje neprivaloma ir niekada nebuvo. Jokių pažymų neprašo ir neprašė. Žinių pas jus nulis ir dar komentuojate nesąmones.   
,m 2019-11-11 14:37:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
ta sysala reik paverst sysalu...greit sakys kur vaikams mokytis,kokiais appsais naudotis..kaip kvepuoti,kaip gyventi....ligu prevencijom,gydymu normaliu uzsiimkit..sveikatos apsauga visiskai nustekenta...isg..ama sysalas....   ATSAKYTI
tikrai taip 2019-11-11 14:26:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Vaikai turi buti skiepijami, kad nebutu tokiu ligu protrukiu, kuriu nebuvo, kai buvome visi skiepijami ir uz tai turi buti visi atsakingi.   ATSAKYTI
oho 2019-11-11 14:53:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Jus galvojat kad ligos isnyko nuo skiepu???Ligos isnyko, nes gerejo gyvenimo salygos, svara higiena, normalus maistas tada, o kas dabar???Dabar koks maistas uzterstas paziurekit, kuom kvepuojam, nuo oro atsilimo zarazos nebeisnyksta, nes tokiu ziemu neber, vaiku imunine suzlugdyta spiepais, ryja isvien antibiotikus, pesticidai, herbicidai, hormonai, modifikuoti produktai, jus ka norit pasakyti, kad gyvenimas gereja???Kiek chemijos ir kitokio brudo, atsipeikekit pagaliau!  
trevetas 2019-11-11 15:26:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
tikrai taip   
tai 2019-11-11 14:21:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
skiepytiems jokios rizikos uzsikresti-kentes tik kiti neskiepyti.....nebent vel trecioms salims skirti skiepai negarantuoja nieko ....   ATSAKYTI
trevetas 2019-11-11 15:24:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
teisingai  
Adija 2019-11-12 21:21:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kazkodel kai buvo "protrukis" Kaune kokliuso, tai susirgo 60 proc. skiepytu. Daznai jei yra gyva vancina, tai skiepytieji serga pasyviai ir nesioja uzkrata aplinkui, o tie, kurie silpnesio imuniteto ar skiepyti ir nera imunoglobulinu, suserga  

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Vaigauskai įvardijo didžiausią Verygos klaidą
Legendiniai įsimylėjėliai – Orestas ir Džilda Vaigauskai – šiemet „Auksinių svogūnų iškilmėse apžvelgė svarbiausias šalies politines aktualijas, o karčios jų kritikos sulaukė ...
Gatvė (nuotr. stop kadras)
Rusijoje gatvės dezinfekuojamos visai kitais būdais. Įraše nufilmuota, kaip nuo koronaviruso saugomasi visai kitokiais būdais. Gatvėse važinėja kunigas ir erdves šlaksto ...
Policija (nuotr. stop kadras)
Netikėtai smagus vaizdo įrašas iš Ispanijos. Kad ir kokia situacija apėmė šalį, tačiau gyventojai nesiruošia pasiduoti, o tą skatina ir policija, kuri sėdintiems namie surengė ...
Palangos sanatorijoje nustačius koronavirusą aiškėja detalės: pacientas ten atvyko iš Klaipėdos (nuotr. stop kadras)
Koronavirusas Lietuvoje kol kas atsikvėpti neleidžia nei medikams, nei gyventojams. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga skelbia, kad šalyje iš viso yra 11 itin sunkių ...
Romas Lazutka (nuotr. Fotodiena.lt/Ievos Budzeikaitės)
Dėl viruso pasikeitė mūsų gyvenimas įvairiose srityse. Nemažai verslų sustabdė savo veiklą, žmonės praranda darbus, algas. Kokia Lietuva liks po koronaviruso, ar Vyriausybės ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų